AJF Timiș, măcelarul propriului fotbal. Etapa viitoare de Județ, amânată. Alegeri, politică…

Prima mare și neplăcută surpriză pe care au aflat-o delegaţii grupărilor din acest eşalon în preajma rundei a XXVII-a din partea observatorilor AJF Timiş a fost că forul județean a hotărât amânarea etapei a XXVIII-a cu o săptămână mai târziu, motivul ținând de faptul că duminica viitoare sunt organizate alegeri locale, dacă politica poate constitui un argument suficient de serios pentru așa ceva.

Prin sondarea telefonică a opiniei mai multor delegaţi ai cluburilor de liga a V-a, 80% dintre cei interpelați au răspuns că ”nu se poate aşa ceva”, ”nu suntem de acord cu amânarea etapei”, ”trebuie să se respecte programul stabilit la începutul returului”… Dar numai la noi se întâmpla asemenea fenomene. Nu ar mai fi chiar nimic de spus, no comment, căci ca la noi, la nimeni. Și nu ne mai miră ceea ce s-a întâmplat şi cu etapa a 31-a a Diviziei D.

Suntem aproape de finalul campionatului, se cunosc deja echipele care au promovat în liga a IV-a iar cei trei lideri au obţinut tot atâtea victorii în această etapă. S-a consemnat o neprezentare, cea a Gloriei Remetea Mare, care nu a făcut deplasarea la Sacoşu Turcesc.

Surpriza etapei a furnizat-o Rapid Săcălaz, victorioasă la Parţa cu 2-3, Ştiuca a remizat 2-2 în deplasare la Bazoşu Vechi, plus egalul obţinut de Uivar acasă în faţa celor de la Deta: 3-3.

La Banloc, meciul a fost întrerupt în minutul 56, la scorul de 7-0 pentru lider. Gazdele au izbutit 14 victorii, marcând 69 de goluri, în schimb oaspeţii au avut cea mai săracă etapă, cu numai trei succese şi 34 de goluri marcate…

AS Seceani – AS Carani 1-0 (1-0). O victorie muncită pentru liderul Seriei I, unicul gol al meciului fiind marcat de Pavel Olărescu în minutul 18.

Voinţa Sarafoleana Saravale – Unirea Tomnatic 0-1 (0-0). Tot la limită a câştigat şi trupa lui Toma Stoianov, prin golul reuşit de Bogdan Piloiu în minutul 68, un jucător transferat în retur. Este a 7-a victorie consecutivă pentru Unirea.

Tricoul 1 Iunie Timişoara – Voinţa Valcani 2-1 (1-1). Victorie chinuită pentru elevii lui Ioan Neamţu prin golurile marcate de Adrian Creţu (min. 10) şi Bogdan Preda (min, 32) respectiv Emanuel Michi (min. 54). Apoi tot el a nimerit transversala în minutul 71.

Pentru timişoreni au jucat: Jurcuţ – Bogdan Preda, Telios, Hodineanţ, Hărpăilă, Păunescu, Blejdea, Motreanu, Hartapuc, Creţu, Gheorghevici.

Au mai intrat: Laboş, Mateică, Laszlo.

Antrenorii de la Valcani, Aurel Marta şi Daniel Vasilcin a folosit următorii jucători: Ştefan Fluş – Florin Bondor, Laurenţiu Daju, Andrei Maxim, Dragoş Buicu, Andrei Manoliu, Marin Gheorghiţă, Cristian Trăistaru, Daniel Ienovan, Emanuel Michi, Marius Pâs.

Au mai jucat: Ioan Drăgoi, Adelin Oboroceanu şi Ionuţ Alexandru.

Pobeda Dudeştii Vechi II – Mureşul Cenad 4-1 (2-1). Meciul s-a jucat în nocturnă pentru a doua oară de la inaugurare şi s-a soldat cu un succes pentru băieţii lui Petre Mirciov. Au marcat: Gheorghe Mirciov, Rocky Tranculov, Claudiu Velciov şi Mihai Bulz respectiv Samir Colompar.

Unirea Banloc – Recolta Calacea 7-0 (5-0). Jocul a durat numai 53 de minute, când oaspeţii au rămas în 6 jucători. Sau le-a fost frică să nu primească o duzină de goluri… Jucătorul meciului, Alin Gîrz, cu patru goluri marcate, care a ajuns la 46 de reuşite. Au mai înscris Florin Natanticu, Marius Semeniuc şi Olivian Toţa.

CSM Lugoj II – AS Recaş 6-0 (3-0). Cu această victorie, coroborată cu remiza Bazoşului acasă, trupa lui Cosmin Petruescu este matematic promovată în liga a IV-a. Au marcat: Caius Marta – 2, Beniamin Dobra, Răzvan Mardare, Cosmin Loga şi Bogdan Pleşcan.  Antrenorul Cosmin Petruescu a utilizat următorii jucători: Micşa – Ţudic, Mardare, Loga, Tătar, Marta, Vînătu, Dobra, Ardelean, Pîntea şi Bodochi. Au mai intrat: Grecu, Cut, Pleşcan şi Olariu.

Gloria Moşniţa Nouă – Avântul Topolovăţu Mare 3-2 (1-0). Meci greu pentru gazde, care au reuşit să-i trimită pe oaspeţi în eşalonul inferior. Pentru localnici au marcat Lucian Ignat (min. 31), Florin Cîrnu (min. 62) şi Iulian David (min. 70). Din minutul 75, gazdele au evoluat în 10 jucători, căci Alexandru Vedinaş a primit direct cartonaşul roşu pentru un atac dur asupra unui adversar. Localnicii au folosit următorii jucători: Ionuţ Mercescu – Szabolcs Tifan, Cornel Sharu, Claudiu Pane, Andrei Petrea, Lucian Ignat, Iulian David, Ştefan Briceag, Cosmin Cerăceanu, Florin Cîrnu şi Daniel Lazăr. Au mai jucat antrenorul-jucător Marian Ochea, Daniel Raţ, Alexandru Vedinaş și Dan Sterle.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.