Albina înțeapă pe Voința de 3 ori până-n minutul 25 și de 3 ori imediat după furtună în doar 5 minute. 4-6 la Atletico și Timișul câștigă Seria a II-a în Campionatul Municipal Timișoara. FOTO

Campionatul Municipal Timișoara este în săptămâna căderii de cortină peste ediția 2017-2018 iar cea de-a doua laureată a ligii a șasea locale este Timişul Albina, în Seria a II-a, în care a ocupat primul loc după încă o victorie obţinută în deplasare: Atletico Timişoara – Timişul Albina 4-6 (1-3)

Astăzi de la ora 17, pe terenul ”Voinţa” s-a disputat meciul dintre Atletico Timişoara şi Timişul Albina, câştigat de oaspeţi, deznodământ care, coroborat cu înfrângerea celor de la Chişoda în deplasarea efectuată la Electrometal, a plasat trupa lui Vasile Popaluca pe locul I, campioană a Seriei a II-a în liga a șasea ”Municipală”.

În prima repriză, liderul a marcat de trei ori, prin Silviu Ilieş în minutele 8 şi 23, iar Emil Dolomeţ în minutul 25, gazdele reducând din diferenţă prin Liviu Ardel.

După pauză, același Ardel a redus din handicapul celor de la Atletico și în minutul 49, 2-3. Gol în urma căruia pur și simplu a turnat cu găleata, meciul fiind întrerupt circa 6 minute din cauza ploii torențiale, ca apoi jocul să fie reluat iar vizitatorii struniți de Vasile Popaluca să mai puncteze de încă trei ori, în doar 5 minute. Aversele i-au trezit la realitate pe cei din Albina, care au ”înțepat” prin Alin Aruxandei în minutul 55, Marius Purcaru (min. 59) şi Lucian Făniţă (min. 60).â

Gazdele au ripostat apoi prin Liviu Ardel (min. 69), reuşind astfel un hattrick, şi Doru Basaraba (min. 72), însă era prea puțin și cam târziu…

S-a fluierat finalul meciului dar nu am văzut atâta bucurie pe faţa jucătorilor, precum la meciul Electrica – Luceafărul, adjudecat de campionii Seriei I, amfitrioni antrenați de Remus Steop. S-a efectuat premierea campionilor municipali din Seria a II-a, de către secretarul general al AJF Timiş, Florian Mierea, care i-a înmânat o diplomă şi o minge căpitanului de echipă al ”albaștrilor” din Albina, Emil Dolomeţ, ca apoi Romeo Malac, preşedinte al forului județean, să îi înmâneze trofeul tot căpitanului Timișului…

Au jucat formaţiile:

Atletico: Alin Dăbâcă – Cristian Dancia, Eduard Popescu, Daniel Brândaş, Ciprian Chiriac, Alin Buzatu, Gheorghe Stănescu (cpt), Flavius Buţă, Zoltan Rada, Liviu Ardel, Răzvan Olari.