Alunecarea lui Tcaciuc deschide ploaia dumbrăviţeană de goluri

Doar gafa portarului Tcaciuc a echivalat cu o primă mare oportunitate într-un meci marcat de terenul foarte greu, dar odată ce alb-verzii lui Florin Macavei au exploatat-o, au reuşit apoi să se şi desprindă după minutul 60 al unuia dintre cele două jocuri de duminică în Divizia D Timiş: FC Dumbrăviţa – Real Dragşina 5-0 (1-0), în etapa a XIX-a.

După cum arăta gazonul cu 60 de minute înainte de începerea jocului, îmbibat cu apă, se părea că partida nu se va disputa, dar efortul organizatorilor de a face practicabilă suprafaţa de joc nu a fost zadarnic, arbitrul Sorin Tarcea considerînd că terenul meciul poate începe, chiar şi cu o întârziere de 15 minute.

Terenul greu, cu băltoace, a împiedicat cele două formații să expedieze vreun şut pe spațiul porții în primele 30 de minute. Doar gafa portarului Tcaciuc, care a ieşit din poartă şi a alunecat într-o baltă, în minutul 32, a făcut ca scorul să sufere modificări până la pauză, Mariş profitînd de eroarea adversarului şi înscriind în poarta goală.

Lucrurile au stat cu totul diferit în mitanul secund, cînd elevii pregătiţi de Florin Macavei nu au mai ţinut cont de terenul greu, au zburdat şi au reuşit să mai înscrie de patru ori, prin Bogdan Giurgiu, în minutele 60 şi 62, Marius Cosma, în minutul 80, cu un şut în vinclul porţii, de la 25 de metri, şi Cosmin Moja, în minutul 85.

De menţionat că gazdele au trimis mingea în transversală, prin Marius Cosma, în minutul 77. Singura ocazie a oaspeților am consemnat-o în minutul 44, când Rareş Anghel a avut golul în bocanc dar portarul Miklos s-a opus înscrierii golului.

CS Dumbrăviţa: Miklos (min. 75, Puiu) – Şofronea, Sârbu, Surpanu, Duma, Stiopu, M. Cosma, Șuleap (min. 61, Terlai), Bălan, Mariş (min. 73, Moja), Giurgiu (min. 69, Iszak).

Antrenor: Florin Macavei.

Pe bancă: Lucz, Koszma.

Real Dragşina: Tcaciuc (min. 61, Bortă) – Mena, Severin, C-tin Costescu, Racoţi, Bobu, Pop (min. 58, Lefter), George Costescu, Sbârcea (min. 70, Rigo), Anghel, Abu Foul Ahmad (min. 85, Tătaru).

Antrenor: Gheorghe Ilici.

Pe bancă: Amorăriţei.

Arbitri: Sorin Tarcea – Dan Gabriel şi Ciprian Trancă. Observatori: Cornel Avram şi Romeo Malac.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.