„Am întâlnit o echipă tânără şi exuberantă, care ne-a creat mari probleme”. UTA Bătrâna Doamnă – Pandurii 2-4 (1-1; 0-1). Doar la penalty-uri

Abia la lovituri de departajare s-a înclinat astăzi nou-promovata UTA Bătrâna Doamnă în faţa ocupantei locului 4 în Liga 1, Pandurii Târgu Jiu, o sfert-finalistă a ediţiei precedente a Cupei României, care a pătruns în optimi pe malurile Mureşului după ce la finele a 120 de minute se regăsea încă la egalitate cu gruparea de eşalon inferior.

Într-o primă zi a 16-imilor în care prim-divizionarele aflate în deplasare şi-au tras partea leului, ASA şi ACS Poli calificându-se detaşat la finele celor 90 de minute de joc iar CFR Cluj după prelungiri, Pandurii s-a regăsit alături de CSMS Iaşi, vizitatoarea de vineri a Timişoarei, în Liga 1, în postura de grupare căţărată în optimi abia după executarea loviturilor de departajare.

Până atunci, începutul partidei nu a fost favorabil arădenilor și oaspeții și-au impus jocul, dorind să-l tranșeze în favoarea lor încă din start. Se părea că dorința li se va îndeplini, deoarece după numai câteva minute de joc Săpunaru a deschis scorul, la debutul său pentru gorjeni.

Treptat jocul s-a echilibrat, tinerii arădeni ieșind curajos la atac, iar C. Rus a ratat două ocazii singur cu portarul, în același minut. De altfel, C. Rus se poate considera ghinionistul partidei, el șutând în bară la o ezitare a lui Da Silva în repriza a doua. A venit rândul lui Hlistei să rateze din apropiere, Lazăr având o intervenție salutară.

Iar Grecu a ratat golul victoriei în ultimul minut al jocului. Au urmat prelungirile, când nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, ambele echipe așteptând parcă loviturile de departajare. Ceea ce s-a și întâmplat, echipa matură impunându-se în cele din urmă.

Arădenii au marele merit că au jucat deschis, curajos, şi nu s-au lăsat deloc impresionați de adversar. În general, toți jucătorii care au intrat pe teren s-au străduit și au reușit să arate tot ce pot, dar doi s-au remarcat, în accepțiunea mea, în mod deosebit, şi anume C. Rus și Hlistei. De remarcat jocul în crescendo al lui Copil, care a stat cam mult (ne)meritat pe bancă.

*

Nagy Roland: „Am visat frumos, am fost la un pas de un rezultat bun. Jucătorii mei nu au fost mai prejos decât adversarii noștri.”

IMG_6750 - edward iordanescu, antrenor pandurii

Eduard Iordănescu: „Am folosit în general jucători care au evoluat mai puțin sau chiar deloc. Am vrut să tranșăm repede partida, dar am întâlnit o echipă tânără și exuberantă care ne-a creat mari probleme. Loviturile de departajare au fost decisive.”

*

UTA Bătrâna Doamnă Arad – Pandurii Târgu Jiu 2-4 d.l.d. (1-1; 1-1; 0-1)

Arad, 22 Septembrie 2015; stadion: Motorul; teren: bun; spectatori: 800

Au marcat: 0-1 Săpunaru (min. 11), din lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga, în urma unui fault al lui Polgar asupra lui Grecu; 1-1 Curtuiuș (min. 87), cu capul, la un corner executat de Copil, mingea atingându-l în traiectorie și pe Nistor.

La loviturile de departajare au marcat: Burlă – Nistor, Ungurușan, Nicoară.

UTA Bătrâna Doamnă: Anca Trip – Polgar, Manea, Filaret, Burlă – Man (min. 66, Copil), Chindriș (cpt.), Jorza, Hlistei – C. Rus (min. 83 Vlad), Szekely (min. 46 Curtuiuș).

Antrenor: Nagy Roland.

Pe bancă: Mara, Lazăr, Sorian, A. Petre.

Pandurii Tg. Jiu: Lazar – Ungurușan, Săpunaru (min. 69, Şandru), Grecu – Ciucur, Al. Dan (min. 72 Pițian), Mrzljak, Nistor (cpt.) – V. Munteanu (min. 59 Nicoară), Khalouta.

Antrenor: Eduard Iordănescu.

Pe bancă: Stanca, Trifu, Nicoară, Mărgărit.

Cartonașe galbene: Polgar, Manea, Nistor, Nicoară, Șandru

Arbitri: Cătălin Buși (Rm. Vâlcea) – Mihai Marica (Bistrița); Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Dorin Voinea (Reșița). Observatori: Zaharia Ciev (Timișoara) – FRF; Viorel Lolea (Reșița) – LPF.

În alte jocuri din 16-imi, CSM Râmnicu Vâlcea – ACS Poli 0-2 (0-2: Curtean 5 penalty, Llorente 27), Bucovina Pojorâta – ASA 1-4 (0-2), ACS Berceni – CSMS Iaşi 3-5 d.l.d. (1-1; 1-1; 1-0), CS Baloteşti – CFR Cluj 0-1 d.p. (0-0; 0-0: Beleck 112) şi FC Viitorul II – Academica Clinceni 2-1 (0-1).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.