Amical… ACS Poli – Progresul Ezeriş 0-2 (0-0). FOTO

Ex-prim-divizionara ACS Poli Timișoara a jucat deja două meciuri amicale în această primă săptămână a sa de pregătiri în vederea celor 8 etape din restul returului Seriei 8 în Liga 3, astăzi cedând după pauză în fața unei colege de eșalon, nou-promovată.

Alb-violeții au jucat astăzi după prânz la baza sportivă ”Adrian Stoicov”, de la ora 13, meciul de verificare fiind disputat în compania nou-promovatei cărășene în liga a treia, care s-a desprins în prima jumătate a reprizei a II-a, când vizitatorii au marcat de două ori, prin Sergiu Rimovecz (min. 50) şi Marian Musteţea (min. 65): ACS Poli – Progresul Ezeriş 0-2 (0-0).

În prima repriză, cea mai mare ocazie de gol a avut-o Daminuţă în minutul 26, când lobul acestuia de la 25 de metri a trecut milimetric pe lângă bara din stânga lui Birăescu.

Iar în minutul 60 Daminuţă a fost schimbat cu Turdean, cel înlocuit plecând foarte supărat de la teren, probabil nemulţumit de modificarea efectuată.

Ulterior, până la final, oaspeţii puteau să mai înscrie cel puţin două goluri, salvator fiind portarul Gakos.

ACS Poli mai jucase și la mijlocul săptămânii, un prim meci de verificare, și tot pe același teren, în fața juniorilor grupei U19 de la Ripensia Timişoara, pregătiţi de Ionuţ Vucea, care au câştigat cu 4-1 (2-1).

Astăzi, la fluierul arbitrului Alexandru Manea au jucat următoarele formaţii:

ACS Poli: Toma – Sporin, Cochinţu, Stoia, Popa – Mitre, Dorobanţu, Sevici, Daminuţă, Toboşaru, Buzdugan.

Antrenor: Răzvan Ionilă.

Au mai jucat: Gakos, Românu, Chiriac, Murariu, Turdean.

ACS Progresul Ezeriș: Birăescu – Mărgan, Plută, Rimovecz,  Dalea – Giurică, Jula, Derbac – Jinga, Străin, Neagu.

Antrenor: Constantin Dorian Arbănaş.

Pe bancă la start: Spînu, Marian Mustețea, Găman, Drăgoi, Lolea, Jivan, Secula, Marius Mustețea.

Ultimele rezultate din Liga 3, din etapa a X-a, prima a returului, și clasamentul, pe coloana datelor tehnice. Revenim și cu alte amănunte din pregătiri.