Poate după moda verii 2012 în fotbalul timişean, când capitala Timişoara îşi croia un loc în B2 pe sudoarea Recaşului, şi cel cărăşean îşi reînoadă din septembrie prezenţa în liga secundă, prin Metalul Reşiţa, transplantată din Vâlcea Damilei Măciuca, iar formaţiile pregătite de foştii polişti Alexandru Pelici şi Valentin Velcea n-au pierdut în această seară prilejul să-şi măsoare forţele în una dintre deranjantele pauze competiţionale.

Şi ar mai fi încă două săptămâni de pauză pentru prim-divizionara de pe Bega, răstimp în care Metalul reşiţean va fi demarat deja în B2, săptămâna viitoare la Târgu Mureş, cu adversara de mâine, într-un joc de prezentare, a timişorenei ASU Politehnica, iar apoi pe 14 septembrie acasă cu Olimpia Satu Mare.

La 8 zile după eşecul în prelungiri pe ploaia de sub Tâmpa, ACS Poli a început la Reşiţa cu Coca – Nohai, Scutaru, Şeroni, Marovic – Bărbuţ, Petre, Trandu, Keita – Popovici şi Furtado, testând aşadar un nou parteneriat ofensiv dar şi pe flancul stâng.

La reluare, de la scorul de 1-0 pentru reşiţeni, echipa din repriza a doua a fost Pap – Belu, Bocşan, Petrovic, Nicola – Gorobsov, Poparadu, Boldea, Moldovan – Dragu (73, Ruiz), Szekely.

Furtado a reluat alături în minutul 35, dintr-o poziţie ideală, centrarea lui Trandu, şi n-a fructificat apoi nici pasa lui Keita, gazdele replicând prin Neagoe, care a deschis scorul în minutul 38: 1-0. Tot el l-a majorat spre mijlocul părţii secunde, 2-0 în minutul 65, care avea să fie şi scorul final.

Remarcabil, un tânăr junior B, Dragomir, a fost introdus în joc din minutul 83, în locul lui Moldovan.

Cartonaşe galbene: Vătăjelu, Apostol, Breşneni – Popovici.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Amical bănăţean: Metalul Reşiţa – ACS Poli Timişoara 2-0 (1-0). Start cu Furtado şi Popovici…

1. eugenius spune:

Dragomir a intrat în minutul 83!!!! a jucat mult!? Doamne, câtă ipocrizie și bătaie de joc din partea tuturor celor care ocupă banca tehnică pe banii noțtri!