Amical cu fețe noi, pe zăpadă, chiar și gheață: Fortuna Becicherecu Mic – ACS Dumbrăviţa 3-1 (1-0). Declarații Luță, Bălu + FOTO

N-a mai jucat în compania unor echipe din Liga 2, cum a fost cazul zilele trecute cu ACS Poli și Ripensia, nici n-a mai pierdut, liderul din Divizia D Timiș dispunând în schimb de astă dată de o nou-promovată în Liga 3 pe care ar putea-o întâlni de la vară în eșalonul terț: ACS Fortuna Becicherecu Mic – ACS Dumbrăviţa 3-1 (1-0).

Fruntașa din liga a patra timișeană rămâne așadar cât se poate de conectată ritmului meciurilor de verificare iar astăzi de la ora 11 a jucat încă unul, pe suprafața sintetică din complexul de terenuri ”Adrian Stoicov”, lângă stadionul ”Dan Păltinișanu”, gazon artificial care de această dată nu a mai fost îmbibat de apă, în schimb a fost complet acoperit cu zăpadă, pe alocuri îngheţată. În consecință, ambele echipe au depus eforturi deosebite pe acest așa zis ”sintetic”, tot mai problematic, pe măsura solicitării sale. Și câte nu sunt oare formațiile care-l utilizează în această perioadă a anului, în condițiile în care suprafețele de joc cu iarbă naturală ar avea semnificativ de suferit în cazul în care s-ar pătrunde pe ele la partide în ianuarie!?

În fine… A fost nevoie de multă echilibristică, sportivii străduindu-se să preia cât mai eficient figuri din… acrobație sau patinaj artistic. Iar liderul pregătit de Vasile Luţă a obţinut prima victorie în meciurile de verificare, după eșecurile cu 3-2 cu ACS Poli și 3-1 marți cu Ripensia, dispunând de o echipă bine clasată în seria vestică din liga a treia, ACS Dumbrăviţa.

Minutul 7 aducea deja prima ocazie a întâlnirii, când Caius Marta a scăpat pe flancul stâng și a şutat de la 17 metri, din lateral, iar mingea a întâlnit transversala.

În replică, după numai cinci minute, centrarea lui Briciu de pe dreapta a fost reluată cu o lovitură de cap de Gălan, care a nimerit și el transversala… 1-1 la acest capitol.

În minutul 18, liderul ligii a patra avea să deschidă scorul, după ce Szalkai a şutat din lovitură liberă de la 18 metri, pe jos, iar portarul Mikloş Jr a respins mingea şi Deian Pecarov a marcat cu latul, pe fază fiind, din apropiere. Scor cu care se încheia prima repriză…

După pauză, ambii antrenori au efectuat multe înlocuiri şi s-au mai înscris trei goluri. ”Verzii” lui Sorin Bălu au egalat mai întâi la unu prin reuşita lui Albert Voinea cu un şut din 14 metri direct în vinclu, jucător aflat în pregătiri, venit fiind de la cei din Deva, cu mențiunea că au mai sosit și Ionuţ Boancă, de la cei din Galda de Jos, şi Alex Birău, din Austria, un nume cunoscut, care a mai jucat și la ASU Politehnica.

După egalare, golul doi al liderului a venit în minutul 55, marcat fiind de Robert Szalkai după ce a driblat şi portarul şi a trimis balonul în poarta goală.

Iar cu 10 minute înainte de final noul intrat Oliver Iacob, un junior, a înscris cu un şut la colţul lung, în dreapta veteranului Arpad Miklos.

De menţionat că la ACS Fortuna Becicherecu Mic au mai sosit în pregătiri portarul Cătălin Costoaie şi atacantul Caius Marta, lipsind în schimb Brian Filimon şi Adrian Neagoie – ambii accidentati. Iar de la dumbrăviţeni au lipsit Florin Nanu şi portarul Sebastian Ureche, cu mențiunea că de săptămâna viitoare echipa din liga a treia va beneficia de un cantonament centralizat de 10 zile la Băile Felix.

Ar mai fi de notat, comparativ, că Fortuna s-a echipat la vestiarele stadionului ”Dan Păltinișanu”, pe când ACS Dumbrăvița în containerul de la intrarea pe terenurile ”Adrian Stoicov”.

*

ACS Fortuna Becicherecu Mic: Culda – Miheţ, Oneţ, Marius Toma, Szalkai, Hodiş, Vîrşog, Zurbagiu, Caius Marta, Radu, Pecarov.

Antrenor Vasile Luţă.

Au mai jucat: Costoaie, Anagor, Croitoru, Roman, Negruţ, Terec, Oliver Iacob.

ACS Dumbrăviţa: Robert Mikloş – Soare, Telescu, Gălan, Podină, Stancu, Briciu, Jinga, Ştefan, Rus, Silaghi.

Antrenor Sorin Bălu.

Au mai jucat: Arpad Miklos, Bîrză, Birău, Centea, Pricop, Udrea, Boancă, Voinea.

Au arbitrat: Alexandru Manea – Călin Cimponeriu şi Alin Botaş.

***

Declaraţii la cald…

Vasile Luţă: ”Mă bucur că a venit prima victorie în meciurile amicale. A fost un meci greu, pe un teren acoperit cu zăpadă şi îngheţat, dar oricare dintre echipe putea să se impună. Următorul meci pentru noi este programat miercuri de la ora 16, la Baza II, cu ASU Politehnica.”

Sorin Bălu: ”A fost primul meci de pregătire, pe un teren greu, și orice a fost, dar numai fotbal nu. Echipa care s-a adaptat la condiţiile jocului a câştigat. Nu mai jucăm nici un meci, întrucât vom pleca în cantonament la Băile Felix, la începutul săptămânii viitoare, iar la întoarcere avem programate câteva jocuri amicale”.