Amicale… Amicale… ACS Poli, ACS Dumbrăviţa şi Fortuna înving, CSC Ghiroda și Giarmata Vii pierde

Campionatul ligii secunde a început la finele acestei săptămâni însă ligile inferioare încă nu, prilej pentru completarea pregătirilor de vară prin noi meciuri amicale, câștigate de majoritatea echipelor timișene din liga a treia, și anume ACS Poli, ACS Dumbrăviţa şi Fortuna Becicherecu Mic. În schimb CSC Ghiroda şi Giarmata Vii a pierdut.

În cursul săptămânii şi sâmbătă s-au jucat mai multe meciuri amicale, listă din care spicuim…

Unirea Tomnatic – CS Timişul Şag 1-5 (0-1). Trupa lui Adrian Ianoşev s-a impus net în deplasarea efectuată la Tomnatic, prin golurile marcate de Aleksandar Radovan, Cristian Seculin, Gheorghe Costescu, Ionuţ Gîtofeţ şi Roberto Ştefan. Gabriel Drăguş a semnat reușita de onoare a Unirii în meciul jucat miercuri.

CS Cocoşul Orţişoara – CSC Dudeştii Noi 4-4 (3-3). Pentru vizitatorii lui Ghiţă Chimiuc cele patru goluri au fost marcate de Deian Pecarov – două goluri, Alexandru Nichiforel şi Raul Gălaţan. Și acest meci s-a jucat miercuri.

Flacăra Parţa – ACS Poli Timişoara 1-4 (0-2)

Au marcat: Andrei Gavrilă (minutul 71) respectiv pentru învingători Cristi Pădurariu (min. 2), Remi Ochea (min. 22), Roger Kecskes (min. 57) și Alexandru Daminescu (min. 88). Meciul s-a jucat vineri de la ora 18, la Parţa.

Antrenorul Petre Vlătănescu a folosit următorii jucători: Mosoarcă – Sporin, Cochințu, Podină, Lucian Codrea – Chiriac, Oprea – Toboşaru, Ochea, Codrean – Pădurariu.

Au mai jucat: Buga, Mirescu, Dorobantu, Ţărţău, Bruma, Dobrincu, Kecskes și Daminescu. Următorul meci pentru ACS Poli este programat miercuri cu ACS Ghiroda şi Giarmata Vii.

CS Phoenix Buziaş – ACS Dumbrăviţa 0-1 (0-1). Meci disputat pe terenul nou promovatei în liga a patra şi câştigat de echipa antrenată de Sorin Bălu, prin golul lui Octavian Drăghici din minutul 23.

Ripensia Timişoara U17 – ACS Fortuna Becicherecu Mic 0-18 (0-9): Dacian Bârză – 7 goluri, Cosmin Saizu, Ovidiu Oancia, Bogdan Centea – câte două goluri fiecare, Ifeanyi Anagor, Eduard Soare, Gheorghe Bostan, Costel Zurbagiu și Gabriel Gînju.

Şoimii Lipova – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-1 (2-0). Cele două goluri pentru gazde au fost marcate în minutele 16 şi 28. Aleksandar Jovanic a redus din handicap în minutul 63.

Antrenorul Octavian Benga a folosit următorii jucători: Sipos – Mancaş, Bocşan, Goţa, Sabău – Ghinescu, Denis Casian, Herci, Budur – Jichici, Baranyi.

Au mai intrat pe parcurs: Marco Gakos – Semeniuc, Jovanic, Liuba, Piţuc, Şofran, Silaghi şi Bădăuţă.

CSM Lugoj – AS Recaş 4-2 (2-1). Au marcat: Osman, Ito, Folarin şi Feriole, respectiv Rotariu şi Tutunaru.

Antrenorul Eugen Miculescu a folosit următorii jucători: Leo – Naya, Kellan, Ardelean, Mihoc, Cărăuşu, Fofo, Osman, Maier, Ito, Abubacar. Au mai jucat: Ursulescu, Nicola, Iacob, Ciurel, Kone, Take, Magongo, Repede şi Raţiu.

AS Juventus Pişchia – ACS Carani 2-9 (1-3). Cele 9 goluri pentru trupa lui Cosmin Stan au fost marcate de trei jucători: Bogdan Moroşanu – 4 goluri, Dumitru Schinteie – hat-trick, şi Aurelian Irimia – o ”dublă”. Următorul meci pentru vicecampioana ediţiei trecute a ligii a patra este programat marţi 10 august, pe teren propriu, cu UTA U19, de la ora 18.