”Andra, vrei să fii soția mea?” în penultima etapă din tur în Campionatul Județean Timiş, la Tricoul 1 Iunie Timișoara

Penultima rundă din sezonul de toamnă în liga a V-a timişeană a fost însuflețită de un emoționant moment cu ocazia partidei găzduite de Tricoul 1 Iunie Timișoara. Astfel, înaintea începerii meciului, jucătorii localnici au desfășurat o pânză cu o cerere în căsătorie, ”Andra, vrei să fii soția mea?”, iar colegul lor cu numărul 5, Daniel Blejdea, s-a îndreptat spre banca de rezerve şi a îngenunchiat în faţa alesei inimii sale, la care toţi cei prezenți au aplaudat la scenă deschisă.

Continuarea a fost pe măsură, Tricoul 1 Iunie Timişoara câștigând partida cu Unirea Jimbolia cu 2-0 (1-0), prin golurile marcate de Daniel Hărpăilă în minutul 32 şi Jameel Waleed (min. 75), cu mențiunea că încă din etapa a II-a oaspeţii nu au mai fost învinşi, stopaţi fiind în acest weekend la Timişoara.

Gheorghe Potra a folosit următorii jucători: Jurcuţ – Bogdan Preda, Hodineanţ, Ovidiu Preda, Obeşterescu, Blejdea, Andreşoiu, Waleed, Baciu, Schneider, Hărpăilă. Au mai jucat: Ebetiuc, Manzur, Coşman şi Laboş. Rezervă: Mateică.

S-au marcat 96 de goluri în cele 21 de partide care s-au disputat în weekend în cele trei serii din Campionatul Județean Timiș, gazdele obținând 13 victorii, cu 68 de goluri înscrise, iar oaspeţii, doar cinci succese și trei rezultate de egalitate, toate în Seria a III-a, cu numai 28 de goluri în cont.

În această etapă din liga a V-a timișeană, penultima din tur, toţi cei trei lideri au câştigat, și anume Comloşu Mare, CS Progresul Gătaia şi CS Phoenix Buziaş. Scorul rundei l-a reuşit în schimb CSU Universitatea de Vest din Timişoara, care a marcat 11 goluri în poarta celor de la Voinţa Valcani, fără să primească vreunul. Pe de altă parte, surpriza etapei a furnizat-o Utvin, printr-o victorie cu 3-4 în deplasarea efectuată la Liebling, dar ca surpriză poate fi catalogat şi punctul obţinut de ”lanterna roșie” Timişul Jabăr, 1-1 la Electrica. Pe minus, un singur meci nu s-a jucat, între cei din Banloc și Uivar. Iar ca performeri individuali ai etapei, Daniel Făndel pentru cei din Tomnatic cu 5 goluri, Mihai Velescu (AS Recaş) și Ştefan Meşter (UVT) cu câte 4 goluri, respectiv Ionuţ Vucea (UVT) şi Alin Gîrz (Gătaia) cu câte 3 goluri.

Iată mai jos succinte amănunte de la alte câteva meciuri, dar mai întâi aspectul că în etapa trecută au fost eliminaţi de pe teren un număr de 6 jucători, sancţionaţi de către Comisia de Disciplină după cum urmează: Ionuţ Chelmuş (Steaua Roşie Variaş) – cu două etape de suspendare şi 150 de lei amendă; Mihai Olariu (UVT), Pavel Ciută (Timişul Sînandrei), Daniel Coforea (Saravale) – câte o etapă şi 150 de lei amendă; Nicolae Buhai (Petroman) şi Cătălin Ciocov (Saravale) cu câte o etapă.

Iar la meciul Comloşu Mare – Universitatea de Vest Timişoara, scor 1-0, delegatul oaspeţilor a contestat dubla legitimare a jucătorului Marcel Bota, însă Comisia de Disciplină a respins-o.

CS Poenix Buziaş – AS Boldur 2-0 (0-0): Dan Şandru (min. 81) şi Adrian Fador (min. 88).

Este primul succes din acest tur de campionat în care liderul şi-a conturat victoria abia cu două minute înainte de final. Iar de la echipa vizitatoare jucătorul Florin Bolgea a văzut cartonaşul roşu pentru acumulare de cartonaşe galbene în minutul 48.

AS Voinţa Şandra – AS Voinţa Sarafoleana Saravale 3-0 (2-0): Zoran Udoviţă (min 22 şi 67) și Răzvan Banu (min. 37, din lovitură de la 11 metri). Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 31, prin Alex Silache.

Progresul Gătaia – CS Millenium Giarmata II 5-1 (2-0). Au marcat: Alin Gîrz (min. 44, 45 şi 61), Levente Parvany (min. 66) şi Daniel Pele (min. 78), respectiv Sinişa Sporin (min. 88).

AS Recaş – AS Foresta Mănăştiur 5-0 (1-0). Din nou Mihai Velescu a fost vioara întâi, perforând de patru ori poarta celor de la Mănăştiur, în minutele 34, 56, 81 și 83, completat de Alexandru Rotariu în minutul 64.

AS Avântul Bobda – CS Comloşu Mare 1-2 (0-1). Au marcat: Bogdan Pleşcan (min. 90, din lovitură de la 11 metri), respectiv pentru învingători Ionuţ Coman (min. 27) şi Claudiu Fulga (min. 82).

AS Tormac – Olimpia Darova 9-3 (4-1). Daniel Făndel – 5 goluri, Darius Horoţan, Darius Jorj, Iosif Paul și Mădălin Vîlceanu, respectiv Mişu Bejera – două goluri şi Abel Buciuta.

CS Unirea Sânnicolau Mare II – Mureşul Cenad 4-1 (1-1). Au marcat: Emanuel Posteucă (min. 33), Tomas Cozma (min. 49), Robert Moldovan (min. 81) şi Raul Moldovan (min. 87), respectiv Daniel Barta (min. 13).

Plavii Delia Sâmpetru Mare – Steaua Roşie 2-0 (1-0).

Este a cincea victorie de la începutul turului pentru trupa lui Ionuţ Ologu, prin golurile marcate de Iulian Băiaş (min. 35, din lovitură de la 11 metri) şi Sorin Mihoc (min. 62).

Universitatea de Vest din Timişoara – Voinţa Valcani 11-0 (6-0). Studenţii s-au revanșat după eşecul din etapa trecută cu liderul Comloşu Mare, Ştefan Meşter înscriind 4 goluri, Ionuţ Vucea 3, Andrei Brănişte 2, iar câte un gol Alex Contescu şi Florin Olariu.

Timişul Uliuc – Viitorul Sacoşu Turcesc 2-2 (1-2). Au marcat: Iulian David (min. 31) și Denis Ţurcaş (min. 66), respectiv Cosmin Rusu (min. 20) şi Paul Guda (min. 35).

Camaro Fibiş – FC Jebel 2-0 (1-0). Cele două goluri pentru gazde au fost marcate de Manu Danielescu (min. 48) şi Flavius Gliga (min. 59).

Viitorul Ştiuca – Avântul Topolovăţu Mare  0-2 (0-1). Ocupanta locului secund a reuşit o nouă victorie în deplasare prin golurile lui Nicolae Radu (min. 75) şi Traian Ciobanu (min. 90+1).

Unirea Cerneteaz – Rapid Săcălaz 0-4 (0-3)

Pentru a continua umăr la umăr cu liderul Progresul Gătaia, oaspeţii aveau nevoie de victorie la Unirea, ceea ce și-au practic și-au asigurat după numai 23 de minute, pe când conduceau deja cu trei goluri diferenţă. Iar după pauză au mai reuşit un gol… Au marcat: Emanuel Kovacs (min. 1), Valentin Ilaş (min. 14) și Andrei Trif (min. 23 şi 75). Duminica viitoare se va juca derbiul între primele două clasate, Săcălaz – Gătaia, care se află la egalitate de puncte.

Iar meciul Unirea Banloc – AS Uivar nu s-a disputat întrucât oaspeţii s-au prezentat la teren numai cu trei jucători plus delegatul echipei. Cel mai probabil, rezultatul se va omologa cu 3-0 pentru gazde.

Rezultatele și clasamentele, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.