Andrei Făgărășanu, gol de 2-3 în minutul 90: ”Astăzi am fost peste ei, ca posesie, ca ocazii…”

Andrei Făgărășanu a completat în această seară pe ”Știința” un remarcabil come-back al nou-promovatei CNS Cetate Deva, de la 2-0 pentru liderul gazdă ASU Politehnica în minutul 16 la 2-3 în minutul 90, marcând golul victoriei vizitatorilor deși în inferioritate numerică a elevilor lui Marius Sîrbu.

Făgărășanu înscria și în partida tur, adjudecată cu același scor, 2-3, dar de ASU Politehnica, tot printr-un gol pe final al oaspeților, prin Tulcan în minutul 88. Atunci, numărul 77 la deveni a redus din handicap în minutul 70, 1-2, după care colegul său de echipă Pribac a egalat temporar în minutul 82, 2-2. CNS Cetate a revenit și astăzi de la 2-0, precum în noiembrie, dar acum a răsturnat complet scorul, tot bărbosul Făgărășanu fiind cel care marca și de astă dată primul gol pentru roș-negri, deviind cornerul executat de Vajda în minutul 19, după care Lintaru a egalat în minutul 74.

La final, Făgărășanu a remarcat: ”Astăzi am fost peste ei, și ca posesie, și ca ocazii, iar ei au marcat din două contraatacuri și pe greșeli de-ale noastre individuale de marcaj. Au mai avut o oportunitate și din penalty, era gata la 3-1…”

”Noi pregătim toate meciurile exact la fel, nu avem ceva special pentru un anumit joc, la fel le analizăm și mergem la victorie la fiecare partidă, aceasta este pregătirea noastră, că a fost la Timișoara cu Poli sau cu Giarmata, și tot așa le vom aborda pe toate cele pe care le mai avem de disputat…”

Făgărășanu a apărat abordarea colegilor săi din final de meci, când, în inferioritate numerică fiind, au căutat conservarea rezultatului după eliminarea lui Lintaru: ”La fotbal este normal până la urmă, nu-i așa!? Ei sunt supărați acum dar ei tot pe primul loc sunt cu rezultatul de la Cugir…” Întrebat în privința alb-violeților ca potențiali protagoniști în Liga 2, Făgărășanu nu s-a arătat foarte convins, murmurând un ”așa și așa…”, dar a remarcat totuși că evidența ierarhică este de partea Politehnicii: ”Deocamdată rezultatele le dau dreptate, sunt echipa de pe primul loc, deci da…”

ASU Politehnica va juca sâmbătă de la ora 18 la Ișalnița cu CS U Craiova SA 2, pe când Performanța Ighiu acasă cu CSM Lugoj iar cugirenii la Ineu. Ulterior, în runda a 29-a, timișorenii cu Mama Mia, Metalurgistul la Cugir cu Cetate Deva iar Performanța Ighiu, ca ultimă apariție, la Filiași. În ultima etapă, ASU Politehnica la Cisnădie și CF Metalurgistul la craioveni.

Programul complet al următoarelor două etape, 28 și 29, pe coloana dreaptă, alături de clasamentul la zi.