Arsenal strică sărbătoarea reinaugurării arenei Dumbrăviţei

Nu doar fruntaşele CSM Lugoj, CFR, FC Chişoda şi FC Marcel Băban Jimbolia s-au impus cu unul, două sau 8 goluri diferenţă „afară” în runda a 30-a, ci şi periclitata nou-promovată Arsenal Bucovăţ, aflată la al treilea meci la rînd fără eşec, şi care a stricat reîntoarcerea Dumbrăviţei pe gazonul impecabil din propria comună: CS Dumbrăvița – CS Arsenal Bucovăț 1-2 (1-1). Şi nu doar terenul e ca la carte, ci întreaga bază sportivă (foto), o… farmacie de lux, de unde vom reveni cît de curînd cu un fotoreportaj, pînă atunci oferindu-vă cronica jocului.

De peste 50 de ani se joacă fotbal pe arena din Dumbrăvița, aici evoluând echipele Stăruința respectiv Fiorentina din localitate și, după revoluție, Top Alumino Timișoara, acestea activînd mulți ani în campionatul municipal iar pe parcurs ultima echipă ajungînd să promoveze până în liga a patra, unde e competitivă şi în prezent.

Odată cu disputarea etapei cu numărul 30, de sîmbătă 19 mai, terenul din Dumbrăvița a îmbrăcat o „blană nouă”, reinaugurându-se una din cele mai frumoase arene din județ. Sarbătoarea a fost eşuată din punct de vedere strict fotbalistic, întrucât echipa din localitate a fost întrecută pe propriul teren de Arsenal Bucovăț.

Scorul a fost deschis de gazde în minutul 17, de Marius Homan, care a prins un șut de la 28 de metri, catapultând balonul în vinclul porții apărate de Cristian Toma, care a rămas spectator. După acest gol, se părea că debutul va fi unul de succes pe noua arenă, dar nu a fost să fie, întrucât oaspeții au încurcat socotelile, reușind să egaleze în minutul 23, prin Adrian Bulai.

Cu toate că gazdele şi-au creat ocazii, au ratat însă nepermis de mult, prin Izsak (minutele 44, 45, 66 și 75) respectiv Terlai, în minutul 89, vizitatorii aveau să înscrie golul victoriei în minutul 90, în urma unui contraatac rapid, pe flancul drept, purtat de Bulai, care a plecat glonţ spre poartă şi a șutat de la 12 metri, mingea a întâlnit stâlpul porții şi a revenit la Tomoș, acesta înscriind fără probleme și consemnând o victorie prețioasă și trei puncte de aur, care îi poate salva de la retrogradare.

De menționat că jocul a început cu o întârziere de 15 minute, întrucât delegatul echipei oaspeților a contestat dimensiunile porților, cum că sunt mai mici decât prevede regulamentul. Măsurătorile au dovedit că s-au înșelat…

Dumbrăviţa: Arpad Mikloș – Bogdan Giurgiu (min. 62 Daniel Morar), Valentin Duma (min. 75 Paul Terlai), Andrei Moisuc (min. 47 Roberto Bălan), Fabian Moga, Remus Şurpanu, Claudiu Bârsan, Marius Homan (min. 81 Teodor Vlaic), Cătălin Ciubotariu, Zoltan Kovacs, Levente Izsak. Antrenor: Florin Macavei.

Bucovăț: Cristian Toma – Costel Ionilă (min. 75 Cosmin Dănilă), Ion Domilescu, Ovidiu Moroaică, Andrei Pobega, Daniel Crișan, Sorin Tomoș, Branimir Radovamcovici, Ioan Stefănuț, Marius Coșa (min.  46 Daniel Morman min. 89 Flavius Muntean). Antrenor jucător: Sorin Tomoş.

Arbitru: Petru Miculaiciuc. Asistenți: Gabriel Soreanu și Ronald Barbu (toți Lugoj). Observator de arbitri: Ion Lazăr (Lugoj); observator de joc: Florian Mierea (Timișoara)

La cald… Geza Szilagyi (primar Dumbrăvița): „Nu îmi făceam probleme în privința porților. Joi 17 mai a fost comisia la teren și a omologat arena de fotbal, fiind masurată la <literă de lege>. Jocul a fost plăcut ochiului, noi am ratat iar oaspeții ne-au taxat, așa este în fotbal”.

Florin Macavei (antrenor gazde): „Chiar dacă ne-au lipsit doi titulari, Marius Cosma, accidentat, și Valentin Şofronea, suspendat, sunt mulțumit de prestația elevilor mei dar nu s-au concentrat la fazele de finalizare, ratând nepermis chiar și din fața porții și întotdeauna în fotbal ocaziile se răzbună”.

Andrei Pobega, fundaş al învingătoarei Arsenal, a remarcat: „O victorie muncită, care ne ajută mult de tot în salvarea de la retrogradare şi în ceea ce ne-am propus noi. Am avut şi noroc, Tomiţă a prins o zi bună şi încercăm în continuare să strîngem puncte, să rămînem concentraţi, pentru atingerea obiectivului menţinerii în D. Şi rezultatele se pare că ne ajută, sper să adunăm cît mai multe puncte în cele 4 etape rămase. Ţin să le mulţumesc jucătorilor pentru efortul pe care l-au depus azi şi sper să facem, la fel, jocuri bune pînă la final. Nu ştiu dacă este meritată sau nu victoria, dar am avut două ocazii şi pe ambele am reuşit să le fructificăm”. Arsenal are două victorii şi un egal în ultimele 3 jocuri.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Arsenal strică sărbătoarea reinaugurării arenei Dumbrăviţei

1. cristi spune:

Echipa buna dumbravita…pacat ca nu are antrenor si portar! Simtiti-va si lasa-ti baietii aia sa aiba o echipa!!!PLECATI