ASU Politehnica, al treilea eșec în ultimele 4 deplasări. Lider depășit de contingentul timișorean de la Național Sebiș

Liderul ASU Politehnica Timișoara a încasat astăzi un maxim de 3 goluri doar pentru a doua oară în acest campionat, fiind taxat la Sebiș cu lovituri de cap în minutele 28 și 63, după ce rata un penalty la mijlocul primei reprize dar primea apoi și un al treilea gol tot din lovitură de la 11 metri, puțin mai apoi replicând cu golul de onoare tot de pe punctul cu var: 3-1 (1-0) pentru gazda FC Național.

ASU Politehnica n-a putut așadar savura prea mult succesul înregistrat cu 3 seri în urmă pe ”Dan Păltinișanu”, pierzând astăzi de la ora 17 prima din cele 4 deplasări rămase în returul Seriei a IV-a în Liga 3, în județul Arad, în fief-ul grupării de pe locul 4, care, deși ieșită din cursa promovării, aștepta parcă smulgerea prețiosului scalp alb-violet. Astfel, de la 3-1 marți la 1-3 vineri, timișorenii fiind acum în pericol de a pierde șefia în cazul unei victorii sâmbătă a Performanței Ighiu acasă cu Măgura Cisnădie, după ce au suferit o altă înfrângere în deplasare cu 3 goluri primite, precum spre finele turului la Becicherecu Mic, spre deosebire de acel eșec elevii lui Sorin Brîndescu reducând din handicap la 3-0, la a doua șansă astăzi de pe punctul cu var.

Ripensia Timișoara - Millenium Giarmata, 2-2 (1-0) în turul II al Cupei României, pe Electrica, în 31 iulie: Călin Cojocaru, antrenor al eliminatei, n-a fost prea grațios în a accepta de facto eșecul, ci s-a referit la arbitraj sau Liga a II-a...

Călin Cojocaru, la a doua victorie succesivă acasă la două goluri diferență după preluarea Naționalului Sebiș de la Rică Neaga: 3-1 cu liderul ASU Politehnica

Iar dacă n-ar fi primit golul din penalty în minutul 74, CS Național ar fi reușit performanța de a dispune la zero pe propriul teren din Sebiș de toate cele 4 vizitatoare din Timiș, după ce cei din Giarmata se înclinau cu 1-0 în județul vecin iar CSM Lugoj și Mama Mia – chiar săptămâna trecută, cu 2-0, fiind totodată pentru prima oară în acest campionat ca alb-albaștrii să încaseze un gol în întâlnirile adjudecate acasă în actuala stagiune, șase dintre precedentele 7 triumfuri la zero fiind chiar consecutive, și anume 1-0 cu CS Ineu, 1-0 cu SC CS U Craiova SA 2, 4-0 cu Măgura Cisnădie, 1-0 cu CS Millenium Giarmata, 2-0 cu CSM Lugoj și 2-0 cu Minerul Motru.

Alb-violeții au dominat în general partida din etapa a XXIV-a și au avut chiar și marea șansă a deschiderii scorului dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 21, după ce Stupu îl trăgea în careu pe Bădăuță și primea cartonașul galben, dar căpitanul Gălan l-a trimis în colțul opus pe Bujor și a șutat în dreapta acestuia, însă balonul a ochit bara: tot 0-0.

Iar cum ocaziile se răzbună, CS Național a prins brusc curaj și în minutele următoare Keita a șutat tare din careu dar peste poartă la deschiderea lui Velici, puțin mai apoi Susan ratând centrarea expediată de Rosenblum spre colțul lung, însă în minutul 28 a reușit totuși deschiderea scorului: 1-0 prin același Gelu Velici. Tocmai sosiseră nu demult și alți circa 100 de fani viola, alăturându-se unui grup pe măsură aflat în tribună încă de la începerea meciului, când lovitura liberă expediată de pe dreapta de Mihuța a fost fructificată de căpitanul atacant, ștergând balonul cu capul dintre 2 poliști, sub transversală: 1-0.

Puțin mai apoi, pe contraatac, Bădăuță a tras din unghi iar Bujor a respins și înaltul fundaș central croat Basic a degajat doar până la Birău, a cărui reluare de la 20 de metri l-a întins pe goal-keeper în a deturna mingea în transversală. Cadrul porții îl salva din nou pe Bujor, ca un semn că poate nu era după-amiaza ”violeților”…

Înfrânți în acest retur acasă cu 2-3 de nou-promovatele Performanța Ighiu și CNS Cetate Deva, precum și marți în ieșirea din etapa intermediară la Cisnădie, cu 3-0, ca prim eșec în deplasare în retur, însă și pe fondul menajării mai multor titulari, ca un avertisment clar pentru alb-violeți, cei de la Național Sebiș au luat în schimb cât se poate de în serios vizita liderului timișorean, care părea a fi totuși din nou pe drumul cel bun prin două victorii la rând după etapa în care a avut de stat.

Însă, chiar dacă nu-și prea mai permitea încă un pas greșit, precum cele de la Cugir și Ișalnița, din 18 martie și 1 aprilie, când ceda la limită, ASU Politehnica n-a repetat victoria din week-end-ul trecut de la Pandurii II, cu 1-0, ci avea să sucombeze după pauză.

Până la intrarea la vestiare, Fișteag a reținut o reluare cu capul a lui Velici iar cea a lui Sulea s-a scurs pe lângă buturi, iar tot printr-o lovitură de cap s-a anunțat o și mai furtunoasă parte secundă, centrarea lui Birău de pe dreapta fiind reluată de Bădăuță puțin alături în minutul 48.

A urmat, conform obiceiului, momentul desfășurării de forțe a galeriei viola, cu torțe și un mare banner „Pasiune și devotament în fiecare moment”, după care și o primă înlocuire efectuată de Brîndescu, Stancu luându-i locul lui Bilia, pe când pe cealaltă bancă tehnică lucrurile s-au complicat pentru Călin Cojocaru, trimis în tribună pentru vehementele proteste pe seama faultului asupra lui Keita, care n-a mai putut continua, fiind schimbat cu Zurbagiu.

Periculoși în minutul 60 pe contraatacul purtat de Radu și Velici, finalizat fiind de Susan, al cărui gol a fost însă anulat pentru ofsaid, alb-albaștrii și-au dublat totuși avantajul în minutul 63, când Avramescu a lobat pentru același Susan, care, de la 14 metri, a trimis cu capul la colțul lung: 2-0. Iar imediat după gol, Radu a centrat de pe dreapta și marcatorul Susan a reluat din 10 metri, pe portar. Simțind momentul delicat al liderului, cei circa 400 de susținători ai sebișenilor au contracarat încurajările necontenite ale fanilor viola prin a scanda inițialele UTA, iar jucătorii gazdă au reacționat prin a mai făuri o fază de gol, Avramescu fiind faultat în careu de Birău iar Gelu Velici transformând penalty-ul cu toată opoziția tânărului Fișteag: 3-0 în minutul 68.

Un scor ceva mai greu de anticipat, marja eșecului fiind doar ameliorată de timișoreni, puțin mai apoi, în minutul 73, când Bădăuță a fructificat un penalty acordat pentru faultul lui Neacșu asupra sa: 3-1.

ASU Politehnica n-a mai reușit însă și altceva în plan ofensiv, din contră, apărarea violet și Fișteag opunându-se mai apoi reluărilor lui Velici și Mihuța, respectiv unei ultime incursiuni a aceluiași vârf al Naționalului.

Ratând un penalty la 0-0, primii clasați și-au tăiat vântul din pânze și au cedat în fața contingentului timișorean de la Sebiș în frunte cu vârful autor a două goluri Gelu Velici, o palidă consolare fiind oferită poate de faptul că și Metalurgistul Cugir, a treia clasată, s-a văzut condusă tot cu 3-0 la Pandurii II, fără a evita la rândul ei înfrângerea.

Și urmează în Vinerea Mare derby-ul acasă cu Performanța Ighiu, într-un duel al primelor două clasate pe care ASU Politehnica l-ar putea însă aborda de pe locul 2 în cazul în care cei din Alba vor valorifica pe teren propriu jocul în plus de mâine.

*

CS Național Sebiș: Bujor – Rosenblum, Stupu, Basic, Neacșu – Avramescu, Mihuța – Z. Radu (minutul 84, Sas), Keita (57, Zurbagiu), Susan (74, Rus) – Velici – cpt.

Rezerve: Tomșa – Petrovici, Bogdanovici, Cherecheș.

ASU Politehnica: Fișteag –  Bilia (minutul 54, Stancu), Gălan – cpt., Todorov, Taub – Țugui (74, Codrea) – Birău (85, Giuricici), Marin, Ghinescu– Sulea, Bădăuță.

Rezerve: Rogojină – Damian, Ștefanovici, Vucea.

Cartonașe galbene: Stupu (minutul 20 – fault în careu), Avramescu 30, Susan 43, Basic 55, Velici 59, Neacșu (72 – fault în careu) / Marin 8, Birău (69 – fault în careu), Gălan 77.

Arbitri: Dragoș-Nicolae Lunca – Csaba Antal, Paul Pojar (toți din Cluj). Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa), Mihai Lăzărescu (Târgu Jiu).

*

Celelalte rezultate ale zilei în C4:

ACSO Filiaşi – Minerul Motru 3-0: Lupu (30), Duriţă (35), Petcu (70);

Pandurii II Târgu Jiu – Metalurgistul Cugir 3-2: Predescu (19, 34), Celea (49) / Şuteu (65), Bold (87);

FC Hunedoara – Millenium Giarmata 1-1: Petresc (8) / Blănaru (23);

CNS Cetate Deva – CS U Craiova II 2-0 (0-0).

Sâmbătă 23 aprilie, de la ora 17, joacă pe teren propriu secund clasata, Performanţa Ighiu – Măgura Cisnădie, dar și o altă grupare timișeană în județul Arad, CS Ineu – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, pe când CSM Lugoj stă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.