ASU Politehnica, egalată de două ori acasă

Revenită după două înfrângeri în deplasare, la Lugoj și Deva, ASU Politehnica a condus în două rânduri în partida de sâmbătă de pe teren propriu în Campionatul Național U17 dar a fost de fiecare dată egalată după pauză de CSȘ Caransebeș, gruparea cu cele mai multe remize din Seria 7.

ASU Politehnica și oaspeții din Caraș-Severin au încheiat la egalitate, 2-2 (1-0) în meciul din runda a XII-a a seriei vestice la juniori B, disputat sâmbătă de la ora 14 pe terenul sintetic al Bazei II – UPT.

Denis Mihociu a deschis scorul pentru alb-violeți la capătul unei acțiuni de atac la finalul primului sfert de oră, stabilind scorul la pauză, 1-0 la care cei de pe Bega au avut și o bară prin Vlad Bîte, după care CSȘ Caransebeș a egalat dintr-un penalty, spre mijlocul reprizei a II-a.

Alex Popa a preluat și el conducerea pentru gazde dar juniorii timișoreni au jucat în ultimele minute în inferioritate numerică după ce Volosciuc a suferit o întindere la inghinali și a fost nevoit să părăsească terenul, moment în care ”violeții” efectuaseră deja toate înlocuirile, CSȘ Caransebeș profitând printr-o nouă egalare, semnată în prelungirile partidei.

Flavius Nastor a aliniat aceeași garnitură precum în deplasarea pierdută la Centrul de Excelență Deva, duelul bănățean din etapa a XII-a, a treia din retur, cu șase rămase de disputat, încheindu-se fără nici un cartonaș galben.

Dat fiind situația grupării ACS Șoimii Pâncota, cu grave minusuri financiare și în prag de excludere din întreceri, cele 8 formații rămase în Seria 7 a Campionatului Național sub 17 ani, din Timișoara, Lugoj, Reșița, Caransebeș, Deva, Simeria, Sebeș și Sibiu, vor fi nevoite și în continuare să stea câte o etapă prin rotație într-un țintar competițional prevăzut pentru alinierea a 10 grupări la start, cu 18 runde de concurs.

Majoritatea din totalul celor zece serii ale palierului secund valoric la juniori B este împărțită așadar acum între grupele având în componență câte 8 respectiv 9 cluburi, în câte patru cazuri, Seria 1, din zona Moldovei, având 10 formații, iar Seria 10, din sud-vest, doar șapte.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.