ASU Politehnica – Fortuna Becicherecu Mic 4-1 (2-1). FOTO + declarații Petruescu

Alb-violeții îndrumați de Cosmin Petruescu au câștigat la 3 goluri diferență meciul amical jucat după-amiază pe Baza II – UPT, după ce au deschis scorul din lovitură de la 11 metri și au dublat rapid avantajul, la reluare desprinzându-i Gelu Velici, revenit în cadru… ASU Politehnica Timișoara –  Fortuna Becicherecu Mic 4-1 (2-1).

De la ora 15:30 a început și ultima partidă a cuplajului fotbalistic de astăzi de pe terenul sintetic al ”Bazei II”, gazda ASU Politehnica testându-se în compania liderului din liga a patra în Timiş. Iar elevii lui Petruescu s-au impus cu 4-1 într-un joc în care a marcat şi noua achiziţie, Cristian Ene, de notat fiind de exemplu că a jucat şi Jorge Alvarenga, un paraguayan care nu a mai rămas la UTA.

În minutul 30, Mihai Ene a deschis scorul din lovitură de la 11 metri, iar patru minute mai târziu Raul Vidrăsan a dublat avantajul pentru echipa sa, în urma unui corner executat de Cristian Ene. 2-0 din faze fixe.

Apoi, cu cinci minute înaintea pauzei, Zurbagiu a redus din diferenţă cu un şut pe jos în dreapta portarului, lângă bară: 2-1.

La reluarea jocului amical, Gelu Velici, revenit la alb-violeţi, a ridicat scorul la 3-1, după care ultimul gol a fost marcat cu zece minute înainte de final de Cristi Ene, care a stabilit rezultatul final, 4-1 și totodată a treia victorie la scor în meciurile de verificare.

***

ASU Politehnica (repriza I): Munteanu – Jurj, Mera, Scutaru, Cojocaru – Dros, Vidrăsan – Plămadă, Mihai Ene, Kiala, Alvarenga.

Antrenor: Cosmin Petruescu.

Au intrat din minutul 46: Murariu – Nicolescu, Coadă, Daminuţă, Cherecheş, Manea, Ignea, Bogdan Vasile, Schieb, Cristian Ene, Velici.

Fortuna Becicherecu Mic: Costoaie – Miheţ, Oneţ, M. Toma, Negruţ, Zurbagiu, Filimon, Croitoru, Dan Roman, Zoran Radu, Pecarov.

Antrenor: Vasile Luţă.

Au mai intrat: Culda – Vîrşog, Anagor, Păscăleanu, Iakab, Terec, Ierima, Szalkai, Hodiş.

Au arbitrat: Claudiu Gaitin – Bogdan Gheorgheoiu şi Horaţiu Lotrean.

*

La cald…

Cosmin Petruescu a semnalat că ”ne apropiem de perioada precompetiţională, când ar trebui încet, încet să ne intereseze şi rezultatul. Mă bucur că a venit această prestaţie a noastră pe fond de oboseală, împotriva unei echipe foarte bune, din punctul meu de vedere e cel puţin de niveul Ligii a III-a… Un test binevenit după o perioadă cu antrenamente foarte grele. Suntem în plină perioadă de acumulări fizice. Sunt mulţumit în mare parte de joc, mulţumit de dinamica jucătorilor din teren, de circulaţia mingii şi, cel mai important, sunt mulţumit că nu am avut parte de accidentări nici după acest joc”.

Întrebat despre Kiala şi Daminuţă, dacă sunt în cantonament, antrenorul principal a spus că ”în momentul în care vom avea concluziile obiective pe care ni le dorim, cu siguranţă vor semna contractele. În cantonament am avut un număr limitat de locuri, ăsta e motivul pentru care nu au stat împreună cu ceilalţi băieţi, dar şi lor li s-au asigurat două mese pe zi, ca şi celorlalţi.”

Întrebat și despre noul sosit, Alvarenga, un sud-american care a jucat în prima repriză, Petruescu a explicat că ”e un băiat care a venit alături de noi de două zile, se pregăteşte, o să-i facem o evaluare. Vine dintr-o zonă foarte călduroasă şi are nevoie de o perioadă de adaptare, chiar dacă în România a venit de câteva zile bune”. În bătătura lui UTA.

Întrebat şi despre Cristi Ene, ultim sosit, Petruescu a zis că ”a făcut azi dimineaţă o dezmorţire de 40 de minute cu preparatorul fizic, venea după ce de sâmbătă nu făcuse mişcare deloc. E normal să nu aibă ritmul de joc, dar spre bucuria mea s-a cunoscut cu foarte mulţi jucători. A evoluat cu foarte mulţi la Academia Gheorghe Hagi şi integrarea lui s-a făcut mult mai repede faţă de ceilalţi veniţi”.

Cât despre Gelu Velici, ”este mai liniştit sufleteşte după evenimentul fericit din familie. A avut două zile libere, a revenit la antrenamente, s-a pregătit şi ieri, şi alaltăieri. E în continuare jucătorul Politehnicii şi vom vedea în viitorul nu foarte îndepărtat la ce concluzii vom ajunge.”

Următorul meci amical pentru ASU Politehnica a fost programat la Baza II – UPT sâmbătă de la ora 12, cu CS Millenium Giarmata.

Iar tot astăzi s-a mai jucat de exemplu și meciul amical ACS Carani – Ripensia Timişoara U19, încheiat cu 16-1 (6-1). Mădălin Livan a marcat 10 goluri pentru divizionarii ”D”, iar Dumitru Schinteie două și Harald Fridrich, Ouhaldi Salhi şi Maharez Kayondo câte un gol.