ASU Politehnica încheie deplasările în Liga 2 cu încă un eșec cu 2-1. Fără punct afară în ultimele 5 jocuri

ASU Politehnica n-a reușit astăzi să completeze revanșa în fața bihorenilor de care era depășită tur-retur în confruntările directe din sezonul anterior, abordat de grupările vestice în calitate de nou-promovate, timișorenii deschizând din nou rapid scorul tot prin Sorescu, care pava drumul spre victoriosul 2-0 din toamnă, pe 12 noiembrie, însă trecând în deficit într-un interval de nici 5 minute, puțin după mijlocul reprizei a II-a a meciului de la ora 11 de la Sânmartin. Alternând de dată recentă succesele cu eșecurile pe teren propriu, Luceafărul Oradea a legat totuși două triumfuri la limită acasă, apropiindu-se ierarhic însă nu suficient de ”violeți”, rămași în program doar cu primirea Ripensiei pe ”Dan Păltinișanu”.

Cu o noutate în unsprezecele de start față de jocul câștigat miercuri acasă cu 2-0 cu Foresta Suceava, și anume Scutaru, o rezervă neutilizată în runda intermediară, titularizat în locul lui Krausz, alb-violeții au sperat să rupă șirul înfrângerilor pe terenuri adverse la chiar ultima apariție în deplasare din acest sezon, iar până în minutul 70 au fost în grafic pentru a face complet uitat eșecul cu 4-1 înregistrat în primăvara trecută la Oradea, însă n-au putut evita în cele din urmă și cel de-al cincilea insucces afară din ultimele aproape două luni, de la notabilul 0-5 în București cu Metaloglobus, conturat pe 28 martie. Timișorenii au cedat cu un scor identic celui din precedenta ieșire, în județul Iași: CS Luceafărul – ASU Politehnica 2-1 (0-1).

Astfel, exceptând meciul pierdut la ”masa verde” cu 3-0 în deplasarea la Șiria, unde se retrăgea de pe teren la scorul de 0-0 în minutul 62, formația timișoreană a rămas tributară primirii a câte două goluri în ultimele patru eșecuri afară, 2-1 la Balotești, 2-0 la Călărași, 2-1 la CS Știința Miroslava și 2-1 astăzi în etapa a 36-a, antepenultima a campionatului. S-a repetat oarecum scenariul de la Balotești, unde tot Sorescu a stabilit scorul primei reprize însă ilfovenii au răsturnat soarta jocului în minutele 55 și 66, Sorescu finalizând astăzi deja în minutul 4 printr-un lob peste goalkeeper-ul bihorenilor un contraatac iscat în urma unei lovituri libere în favoarea gazdelor, dar ”violeții” încasând două goluri în minutele 70 și 73.

A rezultat astfel unicul succes al gazdelor în cele 3 partide disputate de la ora 11 în Liga 2 în această a 17-a rundă din sezonul de primăvară, în vreme ce la Suceava a fost Foresta – Știința Miroslava 2-3 (Coroamă 18, Opriș 90+1 – penalty / Taciuc 45, 48, Bucur 72) iar la Ștefăneștii de Jos, Sportul Snagov – CS Mioveni 0-1 (Stoica 78).

De fapt, exceptând remiza la Mioveni, la debutul lui Antonio Foale pe banca tehnică a ”violeților” după demiterea lui Bogdan Andone, și victoria la scor în București, ASU Politehnica n-a mai fost strângătoare în deplasare și în 2018, precum se arăta sârguincioasă în ieșirile din tur, în care de două ori a legat victorii cu remize pe alte terenuri, inclusiv la penultima partidă afară din sezonul de toamnă, 0-2 la Ripensia.

Iar înaintea revanșei dorite de nou-promovați pe ”Dan Păltinișanu” în duelul din weekend-ul viitor al concitadinelor, ASU Politehnica n-a izbutit cea mai bună repetiție, egalată fiind printr-un șut din afara careului de 16 metri, expediat de închizătorul Feher la firul ierbii puțin după mijlocul reprizei secunde, iar apoi chiar și condusă din minutul 73, tot în urma unui șut al lui Marius Feher din afara suprafeței de pedeapsă. Tot în stânga lui Dur-Bozoancă dar în bară, balonul ricoșând în calea atacantului de impact al bihorenilor, Vlad Rusu, care n-a ratat oportunitatea, cu capul, în direcția opusă: 2-1.

Cu Vasile Pop de la pauză în locul lui Neacșa și Alexandru Dulca de la mijlocul părții a doua în locul lui Rocha, orădenii îndrumați de Cristian Lupuț au întors foaia după ce în tur nu marcau în eșecul pe ”Știința” la care Sorescu contribuia deja din minutul 10.

Roș-albaștrii Luceafărului, care treceau recent acasă și de UTA cu 3-2, ar fi putut străluci chiar și mai intens în ultimele minute, în care oaspeții au rămas cu satisfacția introducerii din nou pe final a juniorului Alexandru Gașpar, după ce Foale mai apela și la tânărul Schieb începând din minutul 72, în locul lui Vasile Nicolae.

Una peste alta, cu Sorescu în prim-plan la ultima sa apariție afară pentru poliști înaintea trecerii la dinamoviștii prim-divizionari, alb-violeții n-au lăsat cea mai bună impresie pe tronsonul final al deplasărilor din această campanie, având în schimb ocazia să o schimbe într-un duel local care chiar contează mult pentru susținători, pe ”Dan Păltinișanu” contra Ripensiei învinse la rândul ei ieri tot cu 1-2…

*

CS Luceafărul: Gudea – Valies (78, Torişte), Oroş – cpt., Tînc, Trif – Feher, Ţegle – Antohi, Neacşa (46, Pop), Rocha (65, Dulca) – Rusu.

Rezerve neutilizate: Cristea – Ban, Luduşan, Alin Mutu.

Antrenor: Cristian Lupuţ

ASU Politehnica: Dur-Bozoancă – Bilia, Mera – cpt., Scutaru, Taub – Poparadu, Coadă – Motreanu (84, Gaşpar), Sorescu, Nicolae (62, Schieb) – Plămadă.

Rezerve neutilizate: Borbei – Giuricici, Ghinescu, Prodana, Jorza.

Rezultatele etapei a 36-a din Liga 2, inclusiv Academica Clinceni – AFC Hermannstadt 0-1 (Curtean 38 – penalty), jucat de la ora 12:30, pe coloana clasamentelor și programului viitor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.