ASU Politehnica, învinsă din nou cu goluri multe pe ”Dan Păltinișanu” + FOTO

Și cea de-a doua apariție pe teren propriu în liga a II-a a adus alb-violeților nou-promovați tot o înfrângere la limită și cu multe goluri primite, de această dată după ce au izbutit în premieră în acest campionat să se afle la conducere pe tabela de scor, însă doar până cu puțin timp înaintea pauzei, când o controversată decizie de arbitraj le-a scurtcircuitat avantajul: ASU Politehnica Timişoara – Foresta Suceava 2-3 (1-1).

În urma unui prim eșec pe teren propriu, la debutul din urmă cu două săptămâni, 3-4 cu Chindia Târgoviște, și a unei remize albe vinerea trecută la Râmnicu Vâlcea, alb-violeții sosiți din Liga 3 sperau să spargă gheața la capitolul victorii în eșalonul secund pe arșița amiezii de duminică în fața unei grupări sucevene care se relansa în această vară sub o nouă formulă după retrogradarea de la acest nivel la finalul stagiunii trecute, însă timișorenii au primit și la a doua apariție acasă 3 goluri la rând, rămânând fără vreun punct în cont după 180 de minute de fotbal pe malurile Begăi și fără succes în primele 3 etape.

Stadionul ”Dan Păltinişanu” a găzduit pe o arșiță estivală ultimul meci din cadrul rundei a III-a în prezenţa a peste 1.500 de spectatori care au plecat dezamăgiți că echipa lor favorită a pierdut din nou pe propriul teren dar şi contrariați de maniera de arbitraj a centralului care a acordat vizitatorilor o lovitură de la 11 metri inexistentă în minutul 42, la scorul de 1-0 pentru ”violeți”.

Prima parte a jocului a aparţinut poliştilor, care au reuşit deschiderea scorului deja în minutul 4, în urma unei centrări în faţa porţii, de pe flancul drept, expediată de Dan Constantinescu, la care Ștefan Blănaru, din 6 metri, a trimis cu genunchiul mingea în bara din stânga, de unde, din ricoșeu, a depăşit linia porţii, Niţă împingând-o pentru mai multă siguranţă în plasă: 1-0.

Putea fi chiar doi sau trei la zero dar noua achiziție Mărgărit, unică schimbare în primul 11 față de formula aliniată la start în Zăvoiul vâlcean, în locul lui Motreanu, nu a putut să-l învingă pe portarul Niga. În schimb, în minutul 42 s-a consemnat cea mai controversată fază a meciului, în care Semeghin a căzut şmechereşte în careu, neatins de nici un jucător, în situația în care suceveanul se afla între Ştefanovici și Bilia. Stupoare, arbitrul s-a lăsat păcălit și a acordat lovitură de la 11 metri, generând un val de îndelungate proteste justificate din partea jucătorilor alb-violeţi, completate de furia spectatorilor, tribuna huiduind vehement injusteţea deciziei arbitrului, fără a-l putea însă nimeni îndupleca să revină asupra verdictului. Lovitura a fost transformată de Matei, care a egalat la unu, scor la pauză.

În mitanul secund, și căldura insuportabilă a făcut poate ca jucătorii să greşească impardonabil, cum s-a întâmplat și în minutul 60, când Niţă a trimis către propriul portar, dar Cerlincă a speculat şi i-a suflat mingea lui Mitrea, înscriind pentru Foresta: 1-2.

În minutul 77 va fi chiar 1-3, la un corner executat înalt în careu de Semeghin, mingea fiind boxată greşit de Mitrea și ajungând la același Matei, care, de la nici 2 metri, a înscris probabil cel mai uşor gol al carierei sale.

Cu cinci minute înainte de final, Ghinescu, intrat în joc la mijlocul părții secunde, a centrat din corner în faţa porţii şi Bilia, cu latul, a redus din diferenţă, 2-3. Era însă puțin prea târziu, precum în finalul de meci cu Chindia, și astfel oaspeţii tocmai preluați de Cristian Popovici au plecat cu toate cele trei puncte de la Timişoara, după ce pierdeau în primele apariții cu 4-1 la Unirea Tărlungeni și cu 0-2 în Bucovina în fața arădenilor, ASU Politehnica rămânând în schimb cu un unic punct după trei încercări.

Fără a căuta deloc scuze alb-violeților, se poate însă constata încă din primele runde ale Ligii 2 în noul ei format haosul competițional la care este supusă întrecerea în serie unică sub pretextul alinierii eșalonului secund la îndoielnicele repere orare și ca date de disputare dictate de contractele pe nimic pentru drepturile de difuzare, în cazul timișorenilor fiind vorba deja de o serie de partide în succesiunea sâmbătă la ora 11, vineri după-amiază și apoi duminică la ora 12,30. Urmează o deplasare foarte lungă, programată sâmbătă 27 august la ora 15 la malul Dunării, la Brăila, cu Dacia Unirea, surclasată ieri la un scor de forfait la Arad, iar la început de septembrie o revenire pe Bega, într-un duel bănățean cu Metalul Reșița.

Până atunci, ”violeții” au de placat incertitudinea și nesiguranța în evoluțiile acasă precum și erorile care i-au costat deja suficiente puncte în fața propriilor susținători.

ASU Poli: Alexandru Mitrea – Branimir Ștefanovici, Cristian Gălan (cpt.), Laurenţiu Telescu, Carol Taub – Dănuţ Bilia, Daniel Constantinescu (min. 65, Răzvan Ghinescu) – Patrick Niţă (min. 70, Mladibor Giuricici), Bogdan Dănăricu, Daniel Mărgărit (min. 65, Andrei Ţugui) – Ştefan Blănaru.

Antrenori: Sorin Brîndescu şi Antonio Foale.

Pe bancă: Alin Constantinescu – Arthur Teuț, Mădălin Stancu şi Miodrag Todorov.

Foresta: Toma Niga – Daniel Bălan (cpt.), Daniel Lung, Vlad Stănescu, Dorin Semeghin – Andrei Cerlincă (min. 82, Constantin Aeroaiei), Mihai Căinari, Alin Mutu, Dudu Drugă (min. 80, Vasile Dănilă) – Bogdan Rusu, Marius Matei (min. 75, Vlad Bujor).

Antrenor: Cristian Popovici. Pe bancă: Ionuţ Tomşa, Ioan Petresc, Alexandru Creciunesc şi Grigore Turda.

Arbitri: Dorin Voinea (Reşiţa) – Marius Bălan şi Doru Lucaciu (ambii din Cluj), iar de rezervă Marius Chiorean, observatori fiind Emanuel Popescu şi Fevronia Ion.

* Rezultatele rundei, clasamentul la zi în Liga 2 și programul etapei viitoare, a IV-a, pe coloana dreaptă, laolaltă cu ultimele scoruri, ierarhii și programe viitoare din eșaloanele Ligii 1, Diviziei D Timiș și Campionatului Județean Timiș. În timp util vor fi adăugate pe aceeași coloană și datele tehnice similare corespunzătoare întrecerilor din Liga 3, Campionatul Județean ”Promoție” Timiș, Campionatul Municipal Timișoara și Lugoj precum și Superliga feminină.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.