ASU Politehnica pierde pe Jiu ultima deplasare a sezonului dar se menține în Liga 2

ASU Politehnica a încheiat astăzi deplasările din ediția 2018-2019 a Ligii 2 prin a înregistra a doua pereche de înfrângeri consecutive afară fără gol marcat, 2-0 la Ghermănești săptămâna trecută pentru Sportul Snagov și 1-0 pentru CS Pandurii Lignitul în meciul jucat de la ora 11 la Târgu Jiu, ”dublă” pe care o mai contura și în etapele 15 și 17 în Ilfov, în tur, 2-0 pentru Academica Clinceni și 1-0 pentru CS Balotești. Chiar și așa, suferind al nouălea eșec pe teren advers în 19 ieșiri, bilanț 6 4 9 14-18 22 puncte, în condițiile în care două dintre succese au fost înregistrate la concitadinele de pe Bega, ”violeții” timișoreni s-au salvat matematic de la retrogradare, dat fiind eșecul nou-promovatei Energeticianul în capitală.

Tot nouă au fost așadar și deplasările în care ASU Politehnica n-a marcat în acest campionat, la Ploiești, Clinceni și Balotești în turul campionatului, iar în trei ”duble” cuplate în sezonul de primăvară, în Bihor și pe Cluj Arena, la Pitești și Mioveni, iar luna aceasta la Ghermănești și Târgu Jiu, de astă dată însă și pierzând consecutiv.

Chiar și așa, alb-violeții alcătuiesc între puținele grupări care și-au conservat statutul secund divizionar în toate aceste prime trei ediții ale Ligii 2 în serie unică, timișorenii fiind de fapt foarte puțin periclitați să retrogradeze și înaintea partidei de astăzi de pe sinteticul gorjean.

Unde s-a aliniat cu 3 noutăți în unsprezecele de start față de formula din weekend-ul trecut, în victoria cu 4-3 acasă cu CS Balotești, Coadă, Cojocaru și Bedea fiind incluși de Cosmin Petruescu din primul minut de joc, absenți fiind în schimb Scutaru, Manea și Cherecheș, ultimul, astăzi rezervă.

Meciul era capital pentru gorjenii de pe ultimul loc salvator, pe care îl prindeau duminică în rocadă prin a câștiga la Petroșani cu 0-1, nou-promovata Energeticianul coborând implicit în ierarhie sub olteni, iar ordinea a și rămas aceeași în urma partidelor de astăzi de la ora 11, CS Pandurii Lignitul distanțându-se la 5 puncte de cei din Valea Jiului, învinși.

Două succese cu 1-0 au mai asigurat alb-albaștrilor o salvare la mustață de la retrogradarea din Liga 2, care ar putea surveni însă la ”masa verde”, în cazul în care nu-și vor achita datoriile până la finele lunii, conform tunetelor răzbătând dinspre FIFA, sub forma unei penalizări de 9 puncte.

Așadar, după o serie neagră cu un singur punct cucerit din 9 posibile, o alta cu șase puncte din tot atâtea puse în joc, fiind însă doar pentru a treia oară când CS Pandurii Târgu Jiu a câștigat pe teren propriu în anul 2019, după un 5-2 cu Dacia Unirea Brăila în luna martie și 4-0 pe 26 aprilie cu penultima clasată CS Balotești, triumf în urma căruia nu mai înscria acasă, 0-0 cu CS Luceafărul și 0-2 cu Chindia.

A făcut-o în schimb astăzi la mijlocul reprizei I, când George Tudoran a ochit plasa laterală cu un frumos șut din afara careului, de fapt și unicul al gazdelor în prima parte: 1-0 în minutul 21 dar și rezultat final. Victorie semnată de gorjeni fără fundaşul Gheorghe şi atacantul Blejdea, suspendaţi pentru cumul de cartonaşe, dar și fără căpitanul Brânzan, bolnav.

În prealabil, după un sfert de oră, Tudoran primea cartonașul galben pentru proteste, la solicitarea gazdelor de a obține o lovitură de la 11 metri în urma duelului dintre Mera şi Trancă, arbitrul dictând lovitură de colţ, în urma căreia Dodoi a reluat cu capul din 6 metri de puţin pe lângă vinclul porţii lui Murariu.

Replica polistă s-a rezumat în prima parte tot la un singur şut pe spaţiul porţii, prin Ignea, în minutul 31, de la peste douăzeci de metri, reţinut însă de Costache.

La pauză, Petruescu l-a înlocuit pe Bedea cu Cristian Ene iar ASU Politehnica a devenit încet, încet tot mai activă în plan ofensiv, încurajată fiind și de cei peste cincizeci de fani viola. Însă fără a concretiza, în ciuda câtorva oportunități din a doua parte a reprizei a II-a, de exemplu prin Mera, cu capul la centrarea lui Vasile, Costache respingând însă balonul, dar și în minutul imediat următor, 74, prin Octavian Ursu, al cărui şut de la 12 metri a lovit bara laterală. Și Ignea a șters transversala dintr-o lovitură liberă executată în minutul 89 de la 20 de metri, la cealaltă poartă Murariu respingând în ultimele minute șuturile lui Dodoi și Șendroiu.

Una peste alta, o apropiere a gorjenilor la un singur punct de timișoreni, care vor primi săptămâna viitoare vizita lui FC Metaloglobus, aflată la 4 puncte în fața bănățenilor, pe când Pandurii va juca pe Cluj Arena.

*

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ASU Politehnica Timișoara 1-0 (1-0)

CS Pandurii Lignitul: Costache – Oiţă, Ciobanu, Bratu, Vasilescu – Raiciu (76, Șendroiu), Trancă – Tudoran – cpt. (minutul 90, Kim Do-Hu), Vodă (70, Dănescu), Popescu – Dodoi.

Rezerve: Mihai Coțolan – Lică, Măicăneanu, Niolae Coțolan.

Antrenor: Adrian Bogoi.

ASU Politehnica: Murariu – Motreanu (64, Trip), Mera – cpt., Coadă, Cojocaru – Bedea (46, Cristian Ene), Vasile, Dros, Mihai Ene (80, Plămadă) – Ursu, Ignea.

Rezerve: Borbei – Jurj, Cherecheş, Vidrăsan.

Antrenor: Cosmin Petruescu.

Arbitri: Robert Avram – Romică Bîrdeş şi Gheorghiţă Bălan (toţi din Piteşti).

Rezultatele etapei a 37-a în Liga 2 și programul rundei finale, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.