ASU Politehnica, primă deplasare pe scut, antrenorul-jucător Leucă, gol al victoriei Giarmatei cu Mama Mia, care-l ia pe Motreanu

Echipele timişene din liga a III-a intră în curând pe ultima sută de metri înaintea startului de campionat, adăugând astăzi și alte meciuri de verificare, mai puțin CSM Lugoj, care va evolua vineri la ora 18.

O miercuri în zodia lui 2-1, și cu mențiunea că Mama Mia l-a cooptat pe juniorul fundaș internațional de la ACS Poli, Radu Motreanu.

Metalul Reșiţa – ASU Poiltehnica Timişoara 2-1 (2-1). În această dimineaţă, de la ora 11, pe arena ”Mircea Chivu”, trupa lui Sorin Brîndescu şi-a încercat forţele cu o echipă din liga a II-a, Metalul Reşiţa, care a învins la limită, chiar dacă a fost condusă de timişoreni.

Ocazia lui Ghinescu din minutul 8 avea să prevestească deschiderea scorului, şutul lui Bădăuţă din 16 metri fiind respins de portarul reşiţean dar, pe fază, același Răzvan Ghinescu (foto, pagina I) marcând din apropiere: 0-1.

Gazdele au reuşit rapid egalarea, după numai trei minute, prin Chiţu. Iar cu trei minute înainte de pauză, cărăşenii au marcat prin Szabo și golul doi, care a însemnat şi primul lor succes în jocurile amicale.

În mitanul secund, ambii antrenori au folosit toţi jucătorii pe care i-au avut pe bancă dar scorul a rămas cel din prima parte a jocului.

Au jucat următoarele formaţii:

Metalul Reșița: Zimmerman – Radu, Banoc, Popescu, Anițoiu, Ponoran, Feher, Silaghi, Szabo, Ionescu, Chițu.

Antrenor: Marian Pană.

Au mai jucat: Nogo, Cioran, Szijj, Burcea, Manole, Berechet și Ciucur.

ASU Politehnica Timișoara: Burtic (min. 30, Rogojină; min. 60, Fişteag) –  Contescu, Bilia, Gălan, Damian – Birău, Rebenciuc, Giuricici, Marin, Ghinescu – Bădăuță.

Antrenori: Sorin Brîndescu şi Antonio Foale.

Au mai jucat: Stancu, Dorin. Codrea, Vucea, Tulcan, Alexandru Rus și Țugui.

Următorul joc amical, cu FC Bihor, este şi ultimul pentru ASU Politehnica și se va disputa pe terenul Ştiinţa duminică de la ora 20,  când nou-promovata îşi va prezenta lotul de jucători în faţa propriilor suporteri.

***

Millenium Giarmata – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-1 (1-1).

După masă de la ora 18, cele două echipe din liga a III-a, C4, s-au întâlnit pe arena ”Nicu Moraru” din Giarmata. După un test realmente util pentru ambele combatante, CS Millenium s-a impus la limită, prima repriză încheindu-se la egalitate, unu la unu.

Gazdele au deschis scorul prin Corlăţeanu în minutul 25, cu un şut la colţul lung din 15 metri lateral, iar în ultimul minut al primei reprize Telescu a restabilit egalitatea în urma unei lovituri de la 11 metri.

La reluare, antrenorul-jucător Răzvan Leucă a marcat din lovitură liberă de la 18 metri, în minutul 66. Oaspeţii au trecut pe lângă egalare 10 minute mai târziu, prin Patrik Niţă.

+

Ieri, pe terenul CFR, trupa lui Sorin Bălu a jucat un amical cu Voinţa Biled, pe care l-a câştigat cu 3-1.

Millenium: Luca – Oprea, Soare, Gârba, Bănică, Leucă, Buzdugan, Stoica, Corlăţeanu, Mihai Oprea şi Beloescu.