ASU Politehnica, triumf la scor cu CFR Cluj dar și nevoită să câștige un alt joc contra gazdelor de sub Feleac pentru a intra în finala la juniori D

Juniorii D de la ASU Politehnica Timișoara au încheiat primăvara cum nu se poate mai bine, prin a dispune astăzi la Cluj de localnicii de la CFR cu 3-0, dar au nevoie de încă o victorie împotriva altei grupări de sub Feleac și în prima dimineață de vară, miercuri de la ora 10,30, cu liderul turneului semifinal 1, CS Luceafărul, care, în cazul unei remize cu ”violeții”, vor obține biletele pentru finala cu trofeul pe masă a ediției 2016-2017 în Campionatul Național U13, programată în Ilfov duminică de la ora 19.

Alb-violeții îndrumați de Alin Ionescu și Orlando Ștefan au trecut cu brio astăzi de la 12,30 de cel de-al doilea meci pe care l-au jucat în patrulaterul semifinal de la Cluj, 3-0 (2-0) cu FC CFR 1907 din localitate, marcatori fiind Andreica în minutul 18, Moțiu după cornerul dinaintea pauzei, în minutul 30, și Mircea în minutul 54, dar bănățenii sunt nevoiți să înceapă și vara așa cum au încheiat primăvara, adică printr-o victorie în disputa decisivă de mâine cu CS Luceafărul, învingătoare până acum la zero, 1-0 ieri cu CFR Cluj și 2-0 astăzi de la 11 cu Juventus București.

Într-adevăr, vara calendaristică demarează prin solstițiul din dimineața de miercuri, la ora 4 și 24 de minute, și iată așadar că juniori D români sunt încă implicați în întreceri oficiale naționale și pe 21 iunie, poliștii încheind primăvara prin a trece ceva mai anevoios decât ar sugera-o scorul de localnicii alb-vișinii de la CFR, care le-au pus mai mari probleme decât bucureștenii de la Juventus în partida inaugurală de luni.

Când timișorenii de 2004 au ratat mult, mai ales pe final, remizând 2-2 după ce conduceau la pauză cu 2-1, dar au devenit mult mai pragmatici pe căldura de astăzi, izbutind paradoxal o desprindere la un scor de forfait, la care au contribuit absolut toți juniorii convocați de ASU Politehnica în faza semifinală.

Bănățenii au fructificat astăzi jumătate din șansele create și au câștigat pe sinteticul clujean delimitat de copete în dauna elevilor pregătiți de Dan Olar la CFR. Luceafărul, sub îndrumarea lui Marius Stan, deține 6 puncte și golaverajul 3-0, iar ASU Politehnica patru puncte (5-2), pe când bucureștenii antrenați de Cristian Câmpeanu, cu un punct, și alb-vișiniii, cu două eșecuri la zero, nu mai au nici o șansă de prindere a finalei.

CS Luceafărul – ASU Politehnica se joacă miercuri de la 10,30, după meciul de consolare CFR – Juventus.

În etapa I a turneului semifinal 2, de la Vaslui, gazda Comstar a trecut cu 2-1 de FC Viitorul Constanța iar Regal Sport Club ”Ferdinand I” cu același scor de Asociația CS Colțea 1920 Brașov, în această seară moldovenii jucând cu cei de sub Tâmpa.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.