Avântul Bobda câștigă derby-ul primelor două clasate, 5-2 cu ASU Politehnica II: matematic promovată din Seria I de ”Municipiu”

Desprindere la scor și promovare pentru lider, cu ocazia antepenultimei runde a ligii a VI-a, Campionatul Municipal Timișoara: AS Avântul Bobda – ASU Politehnica II 5-2 (1-0), luni seară, în Seria I.

Primul joc al etapei a XVI-a s-a disputat pe terenul din Freidorf, între echipele clasate pe primele două locuri în Seria I, AS Avântul Bobda, lider, şi ASU Politehnica II Timișoara, și s-a încheiat cu victoria gazdelor, care, cu acest succes, au promovat matematic în eşalonul superior.

Prima repriză a fost mai echilibrată și ambele combatante au ratat dar cei care au plecat la cabine în avantaj au fost amfitrionii, prin golul marcat de Petru Gongeanu cu un şut de la 16 metri, pe jos, lângă bară, în stânga lui Rogojină, cu 5 minute înainte de pauză.

În mitanul secund s-a jucat cu garda jos iar trupa lui Laurenţiu Ignea a reuşit să înscrie de încă patru ori la rând, prin Marius Oprea, în minutul 51, Petru Gongeanu, care este golgheterul echipei, cu 28 de reuşite, autor al punctelor din minutele 54 și 80, şi Andrei Mungiu (58), respectiv Alexandru Rusu (81), care a semnat cel mai frumos gol al meciului, şi Ovidiu Huşanu (85).

*

AS Avântul Bobda: Anghelescu – Kocsişan, Oprea, Butaru, Senco, Buda, Cîmpan, Mariş (46, Ungureanu), Gongeanu, Mungiu, Lungu.

Antrenor: Laurenţiu Ignea şi Ovidiu Ignea.

Pe bancă: Barc.

ASU Politehnica II: Rogojină – Miheţ, Florea, Novovici, Damian, Rus, Radovancovici, Lazăr (46, Moza), Panc, Ardelean, Huşanu.

Antrenor: Antonio Foale.

Arbitri: Balaj – Şvaia şi Tamaş. Observator: Gheorghe Talianu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.