Campionatul Judeţean Timiş a punctat finalul turului prin cea mai liniştită etapă cu putință, lideri pe perioada Sfintelor Sărbători fiind Avântul Periam, Voinţa Biled și Lorena Giarmata Vii.

În ultima etapă a turului din liga a V-a timișeană s-au marcat 114 goluri, dintre care 69 de către gazde, autoare a 13 victorii, şi 45 de către oaspeţi, cu 7 succese. Scorul rundei l-a realizat Unirea Ghilad, 10-0 acasă cu cei din Sânmihaiu Român. Iar toate cele trei rezultate de egalitate s-au consemnat în Seria I: liderul din Periam a remizat 0-0 la Variaş, Seceani a făcut 1-1 în deplasare la Sâmpetru Mare iar Vulturii Comloşu Mare, 4-4 la Dudeştii Vechi II.

AS Voinţa Gruni – AS Lorena Giarmata Vii 1-3 (1-1). Meci disputat în devans, pe 7 noiembrie, și încheiat cu victoria liderului, prin golurile marcate de Florin Dochiţa (din 11 metri), Florin Botezatu şi Adrian Călugăreanu, respectiv Denis Lazăr (din 11m).

Vulturii 2009 Lugoj II – Viitorul Ştiuca 3-0 (2-0). Au marcat: Gigi Popa (min. 11), Silviu Todorescu (min. 44) și Caius Marta (min. 89).

ACS Poli II – Unirea Banloc 3-2 (1-1). Au marcat: Cosmin Bârnoi (min. 37, 93) şi Wilson Kneeshaw (min. 51) respectiv Beniamin Cioran (min. 8) și Sorin Natanticu (min. 72).

AS Carani – Unirea 1975 Tomnatic 2-1 (1-1). Viorel Iancu a reuşit ”dubla” în minutele 5, din 11 metri, şi 82, respectiv Alin Vişan (min. 31).

Tricoul 1 Iunie – Unirea Grabaţ 2-1 (0-1). După ce oaspeţii au deschis scorul în minutul 23, gazdele au punctat decisiv în ultimele cinci minute, prin Lucian Gheorghevici şi Cosmin Ciublea, în chiar ultimele secunde de joc.

Rapid Săcălaz – Millenium Giarmata II 3-2 (2-0). Au marcat: Florea Vulpescu (min. 26), Gheorghe Boca (min. 35), Bogdan Marc (min. 90), respectiv Romică Corlăţean (min. 70) și Sebastian Stoica (min. 85).

Voinţa Valcani – Spartak Gottlob 6-3 (4-1). Au marcat: Adelin Oboroceanu, o ”triplă”, urmat de Marius Pâs, Ioan Drăgoi şi portarul Ştefan Fluş, din 11 metri. Oaspeţii au început în 8 jucători, iar în minutul 70 au rămas în 6 echipieri, meciul fiind întrerupt de arbitru.

FC Real Dragşina – Topolovăţu Mare 6-1 (4-1). ”Triplă” pentru jucătorul senegalez Abufoul Ahmad. Au mai înscris: Ioan Cioca, Emilean Florin şi Marinel Căenar, respectiv Bogdan Balint.

Solventul Timişoara – AS Utvin 0-4 (o-2). Vizitatorii au punctat de două ori în fiecare repriză, prin golurile marcate de Alin Gruia, Mircea Gogoaşă, Florin Mardare şi Alexandru Mihai. Rezultatul din etapa trecută, de la Diniaş, care a câştigat cu 2-1, s-a omologat cu 3-0 pentru Solventul, întrucât gazdele au fost contestate cu succes pentru substituirea a doi jucători și s-au mai ales cu o penalizare de 6 puncte şi o amendă de 150 lei.

Atletico Liebling – Voinţa Biled 1-5 (0-2). Liderul s-a impus net în deplasare prin golurile marcate de Alin Stroe (min. 14), Cătălin Spânu (min. 40), Andrei Blaga (min. 56), Alin Stroe (min. 60) şi Adrian Sabatino (min. 80), respectiv Daniel Handrea (min. 56, din 11m).

Dacia Cărpiniş – Becicherecu Mic II 2-3 (2-0). Au marcat: Liviu Zahoreanu – 2, respectiv Dumitru Negruţ – 2 şi Alin Molcuţ. Trupa lui Mihăiţă Hromei a întors rezultatul, reuşind o victorie şi egalând liderul la puncte.

Flacăra Parţa – Inter Foeni 4-0 (1-0). Victorie clară pentru gazde prin golurile marcate de Raul Soroca – 2, Daniel Drăgan şi Daniel Ilioiu.

Unirea Jimbolia – Mureşul Cenad 3-1 (1-1). Au marcat: Marius Stoica, ”dublă” în minutele 52 şi 80, Florin Golgan (min. 85), respectiv Cosmin Radu (min. 49).

AS Boldur – Autoliv Lugoj 1-3 (0-1). Victorie pentru trupa lui Florin Grozoni, prin golurile marcate de Ovidiu Moruz, Corado Roşu şi Ionuţ Schwarzkopf, respectiv Andrei Enescu.

Unirea Cerneteaz – AS Diniaş a fost întrerupt în minutul 23, la scorul de 3-1 pentru gazde, întrucât oaspeţii au rămas în 6 jucători. Observatorul de joc nu le-a permis tuturor componenților să evolueze, în legătură cu cărțile de identitate ale sportivilor. Au marcat: Cristian Calotescu, Adrian Ganea și Codruţ Kovacs, respectiv Bogdan Bunea. Mile Jivanov, preşedintele clubului, ne-a declarat: ”Când am fost şi noi în regulă, domnul Mierea nu ne-a lăsat să jucăm cu tot efectivul de jucători. Este o ruşine ce se întâmplă!”

Jocul reprogramat la mijlocul săptămânii, între AS Carani şi Spartak Gottlob, nu s-a mai disputat, fiind omologat cu 3-0 pentru gazde.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Avântul Periam, Voința Biled și Lorena Giarmata Vii, lideri de toamnă în Campionatul Județean Timiș

1. Hoţie pe faţă am fost furaţi să nu mai spună Grigorescu că are arbitraje bune era bine nea Canea dacă eraţi la meci să vedeţi ce arbitraj am avut am primit gol în minutul 100, vin ei la noi în retur poate au nevoie de puncte să promoveze chiar dacă este poli vă rugăm să veniţi la noi la meciul retur.

2. Marco Diniaş spune:

Domnul Mile se chinuie cu noi să ţină echipa şi ajf-ul cu observatori de K…. nu ne-au lăsat să jucăm au scos motiv că nu avem copi vezi doamne că au expirat, nu mă aşteptam chiar la Cerneteaz să se întâmple aşa ceva se vede că a fost Mierea la el acasă.

3. Petre DV spune:

Nea Canea meci frumos a fost la Dudeşti Cu cei de la Comloşu Mare am avut un arbitraj bun vă doresc sărbători fericite la întregă redacţie să fiţi sănătoşi.