Avîntul Bobda ia ultimele puncte ale etapei şi se mută sîmbăta

Avîntul Bobda, o nou promovată în liga a patra, s-a impus duminică la amiază cu 3-1 (2-1) în ultimul joc al rundei a XIX-a în Divizia D Timiş, Radu Ungureanu, conducător al grupării gazdă, neexcluzînd varianta ca următoarele meciuri acasă să fie disputate sîmbăta: „Azi a fost mai greu, fiind duminica… Sunt şi păsări de noapte…”

Alin Clej, mijlocaşul stînga al oaspetei Spartak Gottlob, care i-a avut de această dată în defensivă pe Bura şi antrenorul-jucător Ghiţă Marişescu, a deschis scorul în minutul 15, fructificînd o deschidere în diagonală, preluare cu călcîiul şi reluare la colţul lung: 0-1.

Impulsionată însă de evoluţia căpitanului Coată, cel mai bun de pe teren pentru Avîntul, al cărei decan de vîrstă este, laolaltă cu atacantul Manolache, gruparea gazdă s-a dezmeticit după noaptea comprimată şi de trecerea la ora de vară şi a revenit prin reuşitele lui Faimoc şi Gruber, în ultimele minute înaintea pauzei, respectiv Manolache, în ultimul sfert al partidei.

Avîntul a fost sancţionată cu cîte doar un cartonaş galben, şi în eşecul de la Şag, cu Timişul, şi duminică. „Cînd jucam duminica, pe teren propriu, antrenamentele le efectuam miercurea şi vinerea, iar cînd jucam în deplasare, marţea şi joia. Dorim însă să ne mutăm meciurile de acasă sîmbăta, chiar de la următorul, cu Progresul Gătaia” a explicat Radu Ungureanu.

Avântul Bobda: Irimia – Semco, Gruber, Coată, Kiss – Sorin Pop – Petrin, Antemie, Faimoc – Manolache, Bogdan Pop. Pe bancă: Gavriloaie – Bogdan Otiman, Andrei Otiman. A lipsit închizătorul Paşca.

Spartak Gottlob: Haninciuc – Călin, Marişescu, Bura, Şuşman – Apostol, Brazovan, Marincu, Clej – Jivan, Toth. Au mai jucat fundaşul central Gorgan, Novac şi Lucaciu. Uzun, Nastor, precum şi fraţii Mihai şi Marcel Bota au fost indisponibili.

Tot două antrenamente săptămînale efectuează şi Spartak, pregătindu-se acum de meciul cu Pobeda Dudeştii Vechi, din runda a XX-a.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.