Axente dă tonul, ASU Politehnica ia primele puncte

Alb-violeții au recuperat în Gorj în etapa a II-a a Ligii 2 punctele pierdute pe teren propriu în runda inaugurală a noului sezon: CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ASU Politehnica Timișoara 0-3 (0-1). N-au marcat acasă dar au înscris de mai multe ori în deplasare, încă din primul sfert de oră, chiar prin noua achiziție Mircea Axente, lăsându-i pe olteni fără vreun punct în ierarhie după 180 de minute de fotbal în ediția 2019-2020.

Mai mereu au avut probleme gorjenii după retrogradarea din Liga 1, salvându-se de puțin de la căderea și din Liga 2 la finele sezoanelor petrecute în eșalonul secund, dar dificultățile întâmpinate în această vară sunt cu atât mai mari, neajunsuri exploatate și taxate sâmbătă de alb-violeți.

Care, după una rece, 0-1 acasă cu CS Mioveni, au avut parte de una caldă, echivalând cu primele puncte în noul campionat. Scorul a fost deschis de veteranul Mircea Axente, în minutul 13, la cel de-al doilea meci oficial după revenirea în alb-violet.

Iar la reluare tot timişorenii au dominat clar şi au mai reuşit alte două goluri, marcate de Alin Manea în minutul 57 și noul sosit în această vară de la Ripensia, Adrian Ungureanu, în minutul 80.

*

Pandurii: Dinu – Bratu, Ciobanu – cpt., Chiş, Oiţă – Popescu (min. 75, Unguru), Vasilescu, Dinu-Ivănescu (50, Tănăsoiu), Lică – Nechifor, Raşoveanu (min. 65, Filip).

Antrenor Adrian Bogoi.

Pe bancă: Coţolan – Almic, Vişan, Cristea.

Cartonaşe galbene: Ciobanu, Vasilescu.

ASU Politehnica: Murariu – Jurj, Coadă, Scutaru – cpt., Cherecheş – Dros, Alin Ignea – Manea (min.82, Vidrăsan), Trip (min. 70, Ad. Lazăr), Lupu (min. 79, Ungureanu) – Axente.

Antrenor: Cosmin Petruescu.

Pe bancă: Mario Contra – Bîte, Schieb, Piţigoi.

Au arbitrat: Cristian Codrea – Radu  Despa şi Cristian Lucaci (toţi trei din Baia Mare). Arbitru de rezervă Ionela Peşu (Craiova). Observator de arbitri Mircea Cigleşan (Cluj) iar delegat de joc, Constantin Pintilie (Vâlcea).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.