Babă știrbă Liga 2. Gazdele la putere, cu excepția Academicii, eclipsată de Luceafărul

În căutarea normalității pierdute după pierderile din iarnă, abandon și excludere, dar și prin runda amânată din cel de-al doilea weekend al sezonului de primăvară respectiv cea ciopârțită săptămâna trecută de noul val de ninsori, caravana Ligii 2 și-a continuat astăzi parcursul în același format subțiat, cu numai 6 partide, dintre care patru adjudecate la limită de gazde iar una cu cel mai detașat scor al sâmbetei, 2-0, lovitura fiind aplicată de Luceafărul Oradea în Ilfov, pe terenul ocupantei locului 4, Academica Clinceni.

După etapa reprogramată ca intermediară la mijlocul săptămânii în urma amânării de la început de martie, cea de-a șasea rundă din 2018 poartă numărul 27, urmând a se încheia mâine, de ziua păcălelii, în aprilie, de la ora 13 FC Argeș – Dacia Unirea Brăila iar de la 13:30 Dunărea Călărași – UTA.

Momentan, în ciuda unui succes doar la limită pe teren propriu, fostul lider din Sibiu a egalat la puncte fruntașa de la Dunăre: AFC Hermannstadt – Știința Miroslava 1-0 (1-0). Răzvan Dîlbea a înscris cu un șut de la distanță în minutul 19 al duelului de la ora 12 al nou-promovatelor.

De la aceeași oră s-a impus pe comunalul ilfovean cu cel mai frecvent scor al zilei gruparea revenită astfel pe locul 4, profitând și de eșecul acasă al unor vecini din Ilfov: CS Afumați – Pandurii Lignitul Târgu Jiu 2-1 (2-1): Răzvan Patriche 20, Răzvan Avram 33 – Cosmin Ioniță 45 – lovitură de la 11 metri. Și în această partidă golurile s-au marcat până la pauză. La reluare, arbitrul bucureștean Antonie l-a eliminat de la gazde în minutul 64 pe mijlocașul Tudorache.

Rocadă așadar între ilfovene în imediata apropiere a podiumului, influențată și de triumful orădenilor lui Cristian Lupuț în zona capitalei: Academica Clinceni – Luceafărul 1-2 (0-1). Gazdele au redus din handicap abia în prelungiri, prin Alexandru Popescu, după ce Andrei Tînc înscria cu capul în urma unei lovituri libere indirecte în minutul 43 iar Alexandru Neacșa majora avantajul bihorenilor în minutul 61.

Tot în Ilfov, la Buftea, pe gazon natural, penultima clasată pe loc de retrogradare dintre formațiile rămase în cursă a administrat ”violeților” Timișoarei întâiul eșec în deplasare în 2018: CS Balotești – ASU Politehnica 2-1 (0-1). Au marcat Bogdan Marciuc în minutul 56 și Claudiu Herea în minutul 66, respectiv Deian Sorescu (29).

Cu același rezultat au încheiat și ceilalți timișoreni duelul din capitală al nou-promovatelor: FC Metaloglobus – Ripensia 2-1 (1-0). Marcatori, Valentin Ghenovici în minutele 14 și 90+4 respectiv Andrei Dumiter (88). Galben-roșii au jucat în 10 din minutul 62, când Ndyaie Mediop a primit al doilea cartonaș galben.

În fine, Ionuț Burnea și Eduard Florescu au semnat în minutele 50 și 63 reușitele celui mai clar rezultat al zilei, CS Mioveni – Foresta Suceava 2-0 (0-0).

Iar la ”masa verde” au câștigat în această săptămână fără joc dâmbovițenii și o altă trupă ilfoveană: Chindia – ASA Târgu Mureș 3-0 și Olimpia – CS Sportul Snagov 0-3.

Rezultatele etapei a 27-a, clasamentul actualizat și programul viitor, cu ASU Politehnica pe teren propriu vineri de la ora 15 cu CS Afumați iar Ripensia în Ciarda Roșie vineri de la ora 11 cu Academica Clinceni, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.