Babă știrbă Liga 2: Hermannstadt înscrie cele mai multe goluri într-un joc din 2018, reamintind de primele 5 etape

Jumătate dintre meciurile etapei a XXXII-a în eșalonul secund s-au jucat astăzi de la ora 11 dar și de la 12 la Brăila, unde secund clasata AFC Hermannstadt a recapitulat și pentru manșa a II-a în deplasare a semifinalelor Cupei României, de la Mediaș, prin a marca de nu mai puțin de 6 ori fără replică, record de goluri din partea unei formații din Liga 2 în noul an, după ce de 5 ori înscria ASU Politehnica în succesul la zero la Metaloglobus dar și Dacia Unirea pe același gazon de la Dunăre al Brăilei, săptămâna trecută, 5-2 cu Academica.

Goluri multe mai reușeau în primele 5 etape de campionat, din vara lui 2017, coincizând cu parcursul pe care Ripensia a fost lider, tocmai roșu-galbenii timișoreni, 16-0 acasă în runda inaugurală cu Foresta, ASA în etapa a II-a, 0-6 la Suceava, Dacia Unirea în runda a treia la Brăila, 9-1 cu Foresta, respectiv Chindia, în rundele 4 și 5, 0-9 la Iași cu CS Știința Miroslava și 6-0 pe teren propriu cu sucevenii.

Sibienii au câștigat la zero și a doua deplasare consecutivă, după ce la mijlocul săptămânii câștigau la ”masa verde” în intermediară: Dacia Unirea Brăila – AFC Hermannstadt 0-6 (0-1).

Marcatori: Țăranu (minutul 16) – autogol, Stoica 58, Curtean 60, Blănaru 69, Rusu 71, Petrescu 83.

Victorie în deplasare și pentru arădeni, CS Știința Miroslava – UTA 1-2 (0-1): Asăvoaei 90+3 – lovitură de la 11 metri / Popa 41, Hlistei 80. Iar soarta ieșenilor se complică tot mai mult…

Acasă s-au impus CS Sportul Snagov și Ripensia, ilfovenii cu 2-0 (1-0) în dauna lui Metaloglobus București, prin golurile lui Borțoneanu și Vlădoiu în minutele 4 și 78, iar timișorenii cu 2-1 (0-1) în fața lui CS Afumați, Dumiter în minutul 49 și Călin Toma în minutul 77 răsturnând scorul.

Clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice. Etapa continuă astăzi de la ora 17 dar și duminică de la 11 cu partidele Luceafărul – Dunărea și Chindia – Academica, încheindu-se marți 1 mai de la 19:30, FC Argeș – CS Mioveni.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.