Babă știrbă Liga 2, în baston și la pat sâmbăta pe teren propriu

O altă rundă pe unde scurte a eșalonului secund, cu 4 echipe în așteptare pe margine și doar 6 meciuri programate de vineri până duminică, toate cele de sâmbătă fiind adjudecate de oaspeți de la cel puțin două goluri diferență în sus, pe când unele formații gazdă au dat semne că abia se mai țin pe picioare spre linia de sosire, așteptată ca o izbăvire.

Mai toate privirile se vor întoarce la încheierea acestei etape cu numărul 35 spre Timișoara, pentru duelul vestic ASU Politehnica – UTA Bătrâna Doamnă, de duminică de la ora 19, pe ”Dan Păltinișanu”, dar până atunci să notăm rezultatele și marcatorii celorlalte 5 întâlniri, dintre care prima, derulată vineri de la ora 18, a fost adjudecată de gazde: Chindia Târgoviște – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0), prin golul cu capul marcat de Neguț în minutul 25.

Dar sâmbăta a fost în totalitate a oaspeților. Pe când CS Mioveni și Dunărea Călărași au stat în această rundă fără a mai acumula puncte în ierarhie, Juventus București și CS Balotești au învins în schimb cu 3-0 la ”masa verde”, în contul partidelor pe care le-ar fi avut de disputat la Râmnicu Vâlcea respectiv acasă cu Unirea Tărlungeni, iar Sepsi Sfântu Gheorghe, Luceafărul Oradea și ilfovenele din Afumați și Clinceni s-au impus pe gazonul trupelor gazdă.

Sepsi a jucat doar în deplasare după ce a trecut cu 2-1 la Sfântu Gheorghe de alb-violeți, învingând cu 2-0 la Balotești, remizând 1-1 la Chindia și câștigând azi cu 4-2 la Suceava

Sepsi a învins cu 4-2 (2-1) la Suceava prin golurile lui Hadnagy din minutul 18, Ursu (45), Issa Thiaw (53 – din lovitură de la 11 metri) și Bujor (90+4), Foresta egalând prin Rusu în minutul 42 și reducând din handicap prin autogolul de portar al lui Niczuly, în minutul 75. Câștigând în deplasarea de la ora 11:30, nou-promovata din județul Covasna s-a plasat din nou mai favorabil decât arădenii în cursa pentru al doilea loc de promovare directă.

La două goluri diferență s-a impus afară și Luceafărul Oradea, la Metalul Reșița, cu 3-1 (1-1), bihorenii răsturnând scorul prin Roșu în minutul 37, Matei (64) și Balea (90+4), după ce Buduroi înscria în minutul 21 pentru gazde.

Într-un alt meci de la ora 11, Academica Clinceni a izbutit primul succes cu Erik Lincar la timonă, 2-0 (1-0) la FC Brașov, prin autogolul lui Șerban din minutul 2 și reușita lui Gheorghe (58).

Cel mai clar s-a impus CS Afumați la Brăila, 5-1 (1-0) cu Dacia Unirea, prin golurile lui Costache din minutul 39, Robicek (65), Avram (77) și Vlada în minutele 87 și 90, după ce Neagu egala pentru dunăreni în primul minut după pauză.

Rezultatele rundei, clasamentul actualizat și programul etapei viitoare, a 36-a, intermediară, în care ASU Politehnica joacă miercuri de la ora 18 la Clinceni, pe coloana dreaptă. Timișorenii vor încheia campionatul duminica viitoare, în penultima rundă, la Balotești.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.