Babă știrbă Liga 2: în medie <3 goluri pe meci în a doua intermediară din 2018

Trei victorii ale gazdelor și câte două remize respectiv succese în deplasare s-au consemnat într-o etapă și cu un meci întrerupt și abandonat prin retragerea ”violeților” lui ASU Politehnica de pe terenul din Șiria, runda intermediară fiind completată astăzi de la ora 17 prin alte 4 întâlniri, între care cea găzduită de Dunărea la Călărași, liderul câștigând și pentru a noua oară consecutiv și fiind ca și promovat în Liga 1.

O nouă rundă șchioapă în Liga 2, ca toate celelalte din acest retur al ediției 2017-2018, etapa 31 fiind prima intermediară astfel programată în sezonul de primăvară, după ce cea din urmă cu 4 săptămâni era reprogramată prin amânarea din primul weekend din martie.

Și au mai rămas 7 runde de disputat până pe 2 iunie inclusiv, înaintea cărora fruntașa Dunărea Călărași deține un avans de 15 puncte față de a treia clasată, de pe primul loc sub cele de promovare directă, poziția a treia, de baraj, așa încât elevii timișoreanului Dan Alexa ar putea obține deja chiar și săptămâna viitoare accederea matematică în elită. Astăzi de la ora 17, Dunărea – Foresta Suceava 3-1 (1-0): Munteanu 31, Alexandru 50, Stoica 90+2 – Matei 75 – lovitură de la 11 metri.

Dacă ecuația promovării directe se arată a fi ca și rezolvată, echipele din Călărași și Sibiu antrenate de bănățenii Alexa și Pelici fiind pe un val înalt spre Liga 1, în schimb cea pentru ultimul loc pe podium, de baraj, s-a complicat nițel după recenta serie pozitivă a nou-promovatei FC Argeș, ajunsă ieri la Clinceni printr-un 2-4 (2-2) victorios în dauna Academicii la cea de-a cincea victorie succesivă, dintre care 3 în deplasare, cu 1-2 la Sportul Snagov și tot cu 2-4 și tocmai la Târgoviște.

Chindia în schimb a risipit nu mai puțin de 8 puncte din totalul de 12 puse în joc în aprilie, după ce pe 31 martie stătea și prelua punctele la ”masa verde”, astfel încât mai deține doar 4 avans față de cei din Trivale, mai ales după ce dâmbovițenii n-au avut astăzi câștig de cauză în capitală: Metaloglobus București – Chindia 1-1 (1-0). Au marcat Roșu în minutul 19 respectiv Florea pentru vizitatori în minutul 67.

Cu același scor a remizat acasă și ex-prim-divizionara gorjeană: CS Pandurii Lignitul – Sportul Snagov 1-1 (1-0). Șut a deschis scorul în minutul 39, Huiban a egalat pentru ilfoveni în minutul 52. Oltenii au rămas astfel pe unul dintre cele 3 locuri cu destinația Liga 3, pe lângă cele două deja repartizate Olimpiei și lui ASA, în vreme ce sucevenii sunt ultimii clasați dintre grupările încă rămase în cursă iar Știința Miroslava a ajuns să-i devanseze cu un punct pe gorjeni prin victoria la ”masa verde”.

Ieșenii sunt la 5 puncte în urma Ripensiei, de care s-a apropiat în această după-amiază la doar două nu numai Metaloglobus, ci și formația din Brăila, triumfătoare în Argeș: CS Mioveni – Dacia Unirea 0-1 (0-1). Niță a marcat în minutul 33.

Iar Ripensia, învinsă astăzi cu 3-1 la Balotești, va disputa ultimele două meciuri acasă ale sezonului tocmai în compania unor formații de pe locuri de retrogradare, cu Pandurii Lignitul pe 19 mai, după jocul din Ciarda Roșie de sâmbătă cu CS Afumați și deplasările la Călărași și Șiria, iar cu Știința Miroslava la căderea cortinei.

În ansamblul celor 8 meciuri ale rundei intermediare, dintre care unul abandonat în minutul 62 la scorul de 0-0, s-au înscris 22 de goluri, dintre care 10 de către oaspeți. Rezultatele etapei, clasamentul actualizat și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.