Babă știrbă Liga 2: intermediară cu 5 jocuri miercuri + Sepsi joi

A treia rundă intermediară a sezonului Ligii 2 dar prima din 2017 a adus 4 victorii ale gazdelor, dintre care două la zero, și două cu 2-1, precum și două remize. Cel mai semnificativ, liderul Juventus București s-a înclinat pe ”Știința” penultimei clasate dintre grupările rămase în cursă până înaintea duelului de astăzi al nou-promovatelor, ASU Politehnica.

De notat că alb-violeților Timișoarei le-a mers foarte bine în intermediarele ediției de Liga 2, câștigând-o pe prima cu 0-3 în deplasare la Pâncota, pe cea de-a doua tot la 3 goluri diferență pe ”Știința”, 4-1 (1-1) cu CS Balotești, iar astăzi provocând și un rar eșec liderului. Mai mult decât atât, ca o interesantă coincidență, este doar pentru a doua oară în sezonul 2016-2017 ca ASU Politehnica să preia de două ori conducerea, cu 1-0 și 2-1. Se mai întâmpla tot într-o miercuri, contra lui CS Balotești: Ghinescu deschidea scorul în minutul 4 iar Bădăuță făcea 2-1 în minutul 72, Blănaru semnând apoi o ”dublă” în ultimele nici 10 minute. Astăzi, golgheterul Ștefan Blănaru a marcat golul victoriei în minutul 56, după ce Stancu (8) și Chipirliu (9) înscriau pentru fiecare tabără în primele zece minute.

În rest, în meciurile de astăzi de la ora 17…

Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni 1-0 (0-0): Neagu 55. Eliminat: Ghiocel (DUB) – 65 (cartonaș roșu).

Foresta – FC Brașov 0-0.

Chindia – Luceafărul 2-1 (2-0): Stoica 32, Cherchez 45+1 – penalty / Roșu 90.

Metalul Reșița – Academica Clinceni 1-1 (1-0): Dima 44 – Niță 59. Eliminat: Matei (AC) – 63 (două cartonașe galbene în 3 minute).

Ieri s-a jucat UTA Bătrâna Doamnă – Olimpia Satu Mare 2-0, prin care arădenii au urcat pe locul 2, de promovare directă, astăzi de la ora 15 ASU Politehnica – Juventus București 2-1 iar mâine de la ora 17,30, CS Balotești – Sepsi la încheierea intermediarei, etapă a 31-a. Programul celei de-a 32-a, pe coloana dreaptă, a clasamentelor.

Cronica victoriei arădene, comentariul LIVE TEXT de pe ”Știința”, declarații de la Oprița, Brîndescu și Blănaru, GALERIA FOTO a meciului televizat de la ora 15 precum și cele două cronici ale meciurilor de campionat jucate de ASU Politehnica de la orele 12 și 14 la juniori U19 și U17, plus GALERIA FOTO a duelurilor juvenile, în articolele precedente.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.