Babă știrbă Liga 2: jocuri pe degetele unei mâini, victorii împărțite egal între gazde și oaspeți

Amânarea meciurilor Pandurii – CS Balotești și Sportul Snagov – Dacia Unirea Brăila datorită ninsorilor căzute zilele acestea a făcut ca doar câteva partide să mai rămână în picioare la sfârșit de săptămână în cadrul etapei a 26-a din Liga 2, numai patru astăzi și încă două duminică, înviind amintiri neplăcute din returul ediției trecute a eșalonului secund, în general cu doar câte 6 întâlniri pe rundă.

Asediată de iarnă în primul weekend din martie, reluarea Ligii 2 întâmpina dificultăți la cea de-a doua bornă a sezonului de primăvară, amânată pentru mijlocul săptămânii viitoare, dar iată că nici cea de-a cincea etapă programată în 2018 n-a scăpat teafără, fără însă a mai fi lăsată pe altădată, ci disputându-se în regim ciuntit.

Paradoxal, între cei trei… mohicani ai matineului de sâmbătă s-au numărat tocmai duelurile din nordul Moldovei, regiune în care cu o săptămână înainte nu putea fi evitată amânarea unor partide din Liga 1.

Astfel, la Miroslava, în ciuda zecilor de centimetri ai stratului de zăpadă măsurați la orele dimineții, meciul Știința Miroslava – CS Mioveni a primit totuși undă verde, deși cu întârziere, de la ora 11:45, iar gazda nou-promovată s-a adaptat mai bine condițiilor de joc. Alexandru Marin a marcat unicul gol al partidei în minutul 74, în urma unui corner, la 8 minute după intrarea sa în teren, 1-0 (0-0), ieșenii cândva codași evadând de pe locurile de retrogradare.

Disputarea meciului de la Miroslava a stat sub semnul întrebării și în cumpănă, indiciile sugerând amânarea partidei, însă FRF n-a mai vrut să audă și alte scuze în cursul rundei actuale, după cea amânată la începutul lunii martie, pretextul ținând de absența altor date calendaristice suplimentare pentru reprogramarea etapei. Cineva pesemne se pregătește să-și aibă bagajele îngrijit făcute din timp pentru desantul rus din vară, altfel de neînțeles atâta grabă. Mijlocul unei săptămâni mai era totuși disponibil pentru jocuri amânate.

Gazda din județul Iași a învins cu 1-0, cea din județul Suceava s-a înclinat tocmai în prelungiri cu 0-1 (0-0) pe ”Areni”, acoperit parțial cu un strat de zăpadă: Foresta – Academica Clinceni 0-1. Ilfovenii lui Ilie Poenaru nu s-au dezmințit în deplasare, Marian Târșa înscriind în cel de-al doilea minut de prelungiri, în continuarea fazei unei libere indirecte din marginea careului de 16 metri. Amfitrionii, rămași astfel pe un loc de retrogradare.

Tot doar în repriza a II-a s-a marcat și la Sânmartin, în jocul Luceafărul – Metaloglobus 2-0 (0-0), adjudecat de orădeni prin capul lui Andrei Tînc din minutul 70, în urma unui corner, și Vlad Rusu, din lovitură de la 11 metri, în minutul 84. Căpitanul bihorenilor, Codoban, avea să fie eliminat în minutul 90 pentru cel de-al doilea cartonaș galben, acordat pentru simularea unui fault în careu.

S-a mai jucat astăzi doar la Timișoara, în Ciarda Roșie, de la ora 14:30, meci televizat de la care vom reveni cu declarațiile, fotografiile și cronica. A fost prima dintre cele două dispute programate în acest weekend în zile consecutive pe malurile Begăi cu implicarea vizitatoarelor de pe podium, în duel la distanță pentru promovarea directă de pe locul secund. Nou-promovata Ripensia a condus de două ori pe un gazon fără zăpadă dar moale, însă Chindia s-a impus în Banat după exact o lună de la succesul printr-o altă revenire, pe ”Știința”. Atunci a fost 1-2, printr-o răsturnare de scor în ultimele nici 10 minute, acum a fost 2-3 (2-2): Ungureanu 12, Mediop 14 – Florea 13, Stoica 39, Martac 77.

Astăzi s-a jucat așadar în primele 3 divizii ale fotbalului intern doar la Sânmartin, Suceava, Miroslava și Timișoara, mâine mai fiind programate două partide în Liga 2, de la ora 12 la Șiria, UTA – CS Afumați, iar de la 14 pe ”Știința”, ASU Politehnica – AFC Hermannstadt. În rest, FC Argeș și liderul Dunărea Călărași au câștigat la ”masa verde” partide pe care le-ar fi disputat în deplasare.

Rezultatele zilei, clasamentul actualizat și programul rundei amânate ca intermediară săptămâna trecută, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.