Babă știrbă Liga 2. Sâmbătă cu rezultate foarte pe placul Ripensiei

Grosul rundei care marchează mijlocul parcursului din sezonul de primăvară s-a derulat astăzi de la ora 11, cu o completare de la 12, gazdele și oaspeții împărțindu-și victoriile, câte două fiecare, plus remiza din Gorj. S-a jucat astăzi fotbal de Liga 2 în România la Miroslava, Motru, Sânmartin și Suceava, iar de la amiază la Pitești, amfitrionii semnând două victorii la 3 goluri diferență, dar și fruntașe din prima pătrime a ierarhiei triumfuri la zero în deplasare. Iar în general mai toate rezultatele au surâs Ripensiei.

A noua etapă din 2018, a 30-a din întreg campionatul Ligii 2, a continuat cu matineul de sâmbătă, după meciurile jucate ieri după-amiază în Ciarda Roșie și la Brăila. Este un weekend liber în raport cu competiția oficială pentru alb-violeții lui ASU Politehnica, timișorenii așteptând deplasarea de marți la ora 17 la arădenii lui UTA, în runda intermediară, înaintea căreia roșu-albii prezenți la ultimele două baraje de promovare au avut de bifat deplasarea în Oltenia, la o fostă prim-divizionară.

Pandurii Lignitul – UTA 1-1 (0-1): Băjan 67 – lovitură de la 11 metri / Buia 18. Arădenii au deschis scorul în urma centrării lui Burlă de pe stânga dar au fost egalați la mijlocul părții secunde, după ce Maxin era faultat în careu de același Burlă. Oaspeții au încheiat însă în inferioritate numerică, Tănase fiind eliminat în minutul 84 pentru cumul de cartonașe galbene.

Ionuț Popa și Cristian Todea au apelat în jocul următoarelor două oponente ale ”violeților” lui ASU Politehnica la Bodea – Dan, Manea, Markovic (74, Roşca), Burlă – Tănase, Jorza (71, Prună) – Petra, Buia (58, Stahl), Hlistei – Curtuiuş – căpitan, fiind de menționat și că gorjenii vor mai găzdui între timp și partida cu Sportul Snagov, miercuri la ora 17. Iar cei din Snagov vor vizita ”Știința” la început de mai, după olteni, în etapa a 33-a.

Oaspeții au luat puncte prin a înscrie o dată și în Moldova, Pușcaș la mijlocul reprizei a II-a în meciul CS Știința Miroslava – Dunărea Călărași 0-1 (0-0), profitând de o greșeală individuală în defensiva ieșeană, iar Zaharia în minutul 25, în urma unui corner, și cu concursul portarului celor de pe ”Areni”: Foresta Suceava – CS Afumați 0-1 (0-1).

Gazdele au mai și înscris totuși până la pauză, de exemplu în Bihor, împotriva viitoarei gazde de miercuri a Ripensiei: Luceafărul Oradea – CS Balotești 4-1 (2-0). Rusu a marcat în minutul 22, Alexandru Dulca în minutul 31, Țegle în minutul 51 și același Vlad Rusu în minutul 67, după ce Cosmin Mihai reducea din handicap în minutul 62, din centrarea lui Claudiu Herea.

Ilfovenii, fără antrenor principal în deplasarea la Sânmartin, s-au înclinat în componența Iordan – Neagu, Marciuc, Flămânzeanu, Filip – Paraschiv (52, Novac), L. Ion – cpt., Andrei, Mihai (61, Ionescu) – Claudiu Herea și Nica.

Iar de la 12, încă un succes al gazdelor, și acesta favorabil Ripensiei: FC Argeș – Metaloglobus București 3-0 (1-0). Ionuț Năstăsie a semnat ”dubla” în minutele 31 și 73, mai întâi din penalty, acordat pentru un henț, iar nou-promovații piteșteni aspiranți pe turnantă la locul 3 au mai marcat prin Nilă în minutul 83.

Rezultatele etapei a XXX-a în Liga 2, care se încheie duminică de la ora 15 la Ștefăneștii de Jos cu meciul Sportul Snagov – Chindia, clasamentul actualizat și programul intermediarei de marți și miercuri, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.