Babă știrbă Liga 2: sâmbătă fără victorii în deplasare. Pandurii, singura cu 6 din 6 strict pe teren

Tras pe dreapta săptămâna trecută de ger și viscol, fotbalul arenei interne s-a dezmorțit în acest weekend la nivelul celor 3 eșaloane pe plan național, oaspeții partidelor din ziua inaugurală a etapei a 24-a în Liga 2 rămânând însă în blocstarturi, fără a se impune în deplasare în vreunul din cele 6 meciuri programate de la ora 11 respectiv 12:30. Astfel, după ce în urmă cu două sâmbete învingeau la Timișoara și Șiria, Chindia și Academica Clinceni doar au remizat la Suceava respectiv pe ”Știința”, iar FC Argeș, câștigătoare atunci cu 2-3 la Miroslava, a fost eclipsată astăzi cu 3-2 de Luceafărul, drept una din cele 3 formații dintre primele 8 clasate care au pierdut la limită afară în runda ce se încheie mâine.

Câte 3 victorii acasă respectiv 3 rezultate de egalitate s-au consemnat în partidele de astăzi ale eșalonului secund, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu rămânând astfel unica grupare din Liga 2 care a câștigat pe teren toate punctele puse în joc în 2018, ceea ce constituie o surpriză în condițiile în care triumfurile au fost bifate în propriul fief, la Motru, ținând cont de aspectul că ex-prim-divizionara din Gorj nu tranșase favorabil nici un meci găzduit în întreg sezonul de toamnă: Pandurii – CS Mioveni 2-1 (1-1: Ionică 9, Tudoran 64 / Ayza 4). Eliminat: Florin Ilie (CSM) – 40.

Tot cu 2-1 (1-1) prin răsturnarea scorului după un vremelnic gol al vizitatorilor s-a impus acasă și liderul, într-un alt duel cu eliminări din joc: Dunărea Călărași – CS Afumați 2-1 (1-1: Alexandru 45+2 – pen., Cristea 78 / Dedu 6 – pen). Eliminați: Cristea (DC) – 78 respectiv căpitanul ilfovenilor, Patriche, în minutul 72.

Astăzi a mai câștigat acasă, la prima apariție oficială din 2018, și gruparea bihoreană, răsturnând scorul la Sânmartin în ultimele nici 5 minute, după ce piteștenii se desprindeau la 0-2 în prima jumătate de oră: Luceafărul Oradea – FC Argeș 3-2 (1-2: Rusu 37 – pen., 87, Alexandru Dulca 90 / Buhăescu 3, Balea 29 – autogol). Ambele grupări argeșene au pierdut așadar la limită în deplasare, cu mențiunea că galben-verzii din Mioveni, aflați la debutul oficial în 2018, sunt următorii oponenți ai poliștilor alb-violeți, în Regat.

S-au înregistrat totodată și 3 remize cu goluri, dintre care două în Moldova, ocupanta locului 3 fiind egalată din lovitură de la 11 metri în prelungirile ieșirii pe ”Areni”: Foresta Suceava – AFC Chindia Târgoviște 1-1 (0-0: M. Matei 90+4 – pen. / Martac 52).

Un rezultat identic și în județul Iași, între nou-promovate: Știința Miroslava – Metaloglobus 1-1 (1-0: Marin 4 / Bilciurescu 59).

În fine, pe ”Știința”, de unde vom reveni cu cronica jocului, fotografii și declarații, ASU Politehnica Timișoara – Academica Clinceni 2-2 (1-1: Sorescu 7 și 71 – pen. / Pațurcă 31, Barbu 82 – pen.). Eliminat: Mera (ASUP) – 90+2. Ilfovenii au egalat în fiecare repriză, păstrându-și astfel avansul de două puncte față de alb-violeți.

Iar etapa continuă duminică, de la ora 11 în Ciarda Roșie, unde Ripensia Timișoara primește vizita Daciei Unirea Brăila într-un duel televizat, iar de la 12 la Șiria: UTA – AFC Hermannstadt. Însă una peste alta aceeași poveste, rundele Ligii 2 rămânând mai sărace în jocuri dat fiind retragerea din campionat a celor din Târgu Mureș și excluderea sătmărenilor. Eșalonul secund este fără doar și poate mai sărăcit și vitregit, trăgându-și zilele într-un mod restrâns, pierdere a fotbalului. De fapt, ilfovenele Sportul Snagov și CS Balotești au fost nevoite să stea în această etapă…

Rezultatele rundei și ierarhia actualizată, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.