Balaure, coautor şi marcator, desprinde liderul FCM Baia Mare la vârf în B2

Silviu Balaure a contribuit astăzi de la 11 la deschiderea scorului de către nou-promovata FCM Baia Mare în deplasare la Oradea şi a marcat peste alte 5 minute golul care avea să stabilească scorul final, prin care maramureşenii şi-au păstrat fotoliul de lider în seria vestică a Ligii 2, distanţându-se totodată de următoarea clasată.

Balaure

Băimărenii, care se calificau la mijlocul săptămânii în optimile Cupei României prin eliminarea cu 1-0 acasă a nou-promovatei FC Voluntari, din Liga 1, au câştigat astăzi pentru a patra oară în cele 5 etape din B2, rămânând neînvinşi în fruntea ierarhiei, pe când gazdele încă fără victorie: FC Bihor Oradea – FCM Baia Mare 0-2 (0-2).

Balaure, crescut în „pepiniera” fotbalului timişorean, a centrat de pe flancul în stâng în minutul 34, Arnăutu fructificând cu o lovitură de cap, iar apoi a transformat un penalty în minutul 39, obţinut de marcatorul Arnăutu, într-o inversare a rolurilor.

Maramureşenii s-au distanţat astfel în clasament dat fiind şi faptul că cealaltă grupare încă neînvinsă din serie, Gaz Metan Mediaş, doar a remizat pe teren propriu, 3-3 (2-2) cu CS Mioveni, cu menţiunea că Llullaku a egalat pentru gazde în minutul 90, după care, în prelungiri, argeşenii au ratat victoriaâ, ratând un penalty.

Rezultatele etapei a V-a, în care gazdele n-au obţinut nici o victorie, situaţie consemnată şi la duelul cărăşean CS Metalul Reşiţa – CS FC Caransebeş 0-2, dar nici partida CS Universitatea Cluj – Şoimii Pâncota încă n-a avut loc, fiind programată duminică, sunt enumerate pe coloana dreaptă, laolaltă cu clasamentul şi programul rundei viitoare.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.