Balmazújváros – ACS Poli II 4-0

ACS Poli Timișoara s-a prezentat totuși în week-end la meciul amical internațional din Ungaria, onorând invitația unei secund-divizionare maghiare situate pe locul 3 după 20 de etape în NB II, dar nu a aliniat prima garnitură, cu probleme de efectiv induse de buletinul medical, motiv pentru care nici nu a apelat la prim-divizionari, prea puțini numeric pentru a corespunde solicitării grupării gazdă de a juca două reprize a câte 70 de minute, perioade suplimentare la care în cele din urmă s-a și renunțat dat fiind că și formația secundă, ”satelit” a celor de pe Bega, trimisă ca reprezentantă prin înlocuire, a avut la dispoziție numai 15 componenți.

balmaz-timisoara

ACS Poli a ținut să onoreze cumva invitația celor de la Balmazújváros, pentru disputarea unui joc amical sâmbătă 28 ianuarie, și dat fiind problemele de efectiv și-a schimbat planurile prin a trimite peste graniță echipa a doua a clubului, din Seria a IV-a în Liga 3, cei de la formația ”satelit” fiind înștiințați de această modificare vineri la ora 14, moment până în care aveau în vedere găzduirea sâmbătă la ora 11 a unei partide de verificare cu ACS Ghiroda.

Echipa secundă s-a aliniat ca înlocuitoare peste hotare cu un efectiv incluzând numai 4 înlocuitori, la start cu Curileac – Sporin, Sturz, Fridrich, Cherecheș – Sorescu, Pop, Pădurariu, Popan – Totic și Velcotă, pe parcurs fiind introduși și Contra – Morariju, Codrean și Kokora.

Balmazújváros, cu linia de clasament 20 11 4 5 24-17 37 de puncte, la unul în urma secund clasatei Soroksár și la două după liderul Puskás Akadémia FCSC, a semnat printr-o victorie la scor pregătirea startului pe 19 februarie a sezonului de primăvară printr-o a doua rundă a returului, acasă cu Elore 1912 Békéscsaba, deschizând scorul după 18 minute și dublându-și avantajul până la pauză, 2-0 care a fost la rândul său dublat în următoarele 45 de minute. Pentru echipa antrenată de Feczkó Tamás au marcat Belényesi Miklós în minutele 18 și 36, Kovács Ádám în minutul 51 și Kapacina Kevin în minutul 80.

În lipsa unei procuri necesare pentru a putea efectua deplasarea în străinătate, adolescenți din componența clubului timișorean n-au intrat în calculele antrenorului Adrian Stoicov, care s-a rezumat la 15 jucători. Gazdele în schimb au aliniat două echipe, câte o garnitură în fiecare repriză.

ACS Poli II ar urma în principiu să revină în Ungaria și miercuri, la Mako, pentru o altă partidă internațională de verificare, de la ora 18, în compania gazdelor, la o zi după ce prim-divizionara ACS Poli va pune punct meciurilor amicale din această iarnă, la Budapesta, cu Honved, marți de la ora 15. Mai apoi, redebutul oficial în returul Ligii 1, luni 6 februarie, acasă cu Gaz Metan, de la ora 20.

Meciul disputat de ”satelit” sâmbătă de la ora 14, pe când și ACS Poli evolua acasă cu divizionara C CS Millenium, de care a trecut din faze fixe cu 4-0, s-a jucat pe o suprafață sintetică, zăpada altfel destul de mare fiind curățată de pe teren, caz valabil pentru fiecare gazon al bazei de pregătire Edzőcentrum a secund-divizionarei maghiare, cinci la număr și dotate cu instalație de nocturnă. Ca teren gazdă a fost principala suprafață de joc, artificială, a bazei de pregătire, cea de-a doua dispunând de gazon natural. Stadionul Varosi, cu o capacitate de 2.435 de locuri pe scaune, pe care Balmazújváros își găzduiește partidele oficiale, este într-o altă zonă decât baza de pregătire cu 5 terenuri.

ACS Poli II a efectuat deplasarea într-un timp de 14 ore dus-întors, în aceeași zi a disputării jocului.

Clubul timișorean va prezenta achizițiile de iarnă miercuri la ora 12 la Hotelul NH, într-o conferință de presă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.