Bălu (Mama Mia): „A fost un eşec total nemeritat!”

Au duduit ca rezultate în jocurile de verificare iar palmaresul toamnei ar fi indicat cu totul altceva. Dar la cît de lungă a fost pauza competiţională, unele lucruri au avut timp să se schimbe. Generînd o surpriză la redebutul în liga a treia, Mama Mia Becichierecu Mic – Naţional Sebiş 1-2 (0-0).

Timişenii nu mai primiseră gol acasă de peste 5 luni de zile, din data de 15 octombrie, cînd surprindeau cu 2-1 pe liderul seriei, ACS Recaş, dar sîmbătă ei au fost cei surprinşi cu… 1-2. Iar la cum au încheiat turul pe teren propriu, cu 3-0 cu Gloria Reşiţa, 4-0 cu CS Vladimirescu şi 3-0 cu Gloria CTP Arad, încheind pe locul 13, la egalitate de puncte cu arădenii de pe 12, şi avînd în gestiunea Sorin Bălu un procentaj 100% acasă (golaveraj 12-1), nu mulţi ar fi anticipat un prim pas cu stîngul, pus de antrenor pe seama unei mari nedreptăţi, rezultînd din propriile ratări dar şi din injusteţea unor decizii de arbitraj.

Miei ai seriei a cincea în deplasare, cu un unic punct şi un singur gol marcat în toamnă pe alte terenuri, cei de la Naţional Sebiş au răsturnat sîmbătă după-amiază soarta jocului din runda a XVI-a, prima a returului în C5, învingînd în Timiş, după ce Hecsko deschidea în prealabil scorul pentru Mama Mia, cu o torpilă de la aproape 30 de metri, aproape de vinclu, în minutul 55.

Cu alte cuvinte sebişenii au înscris în nici jumătate de oră un număr dublu de goluri faţă de toate deplasările din tur. Mai întîi în minutul 64, în urma unei lovituri libere din lateral stînga, cu o reluare deviată peste Culda, iar apoi în minutul 72, profitînd de o eroare defensivă a echipei pregătite de Sorin Bălu, formaţie care a pus din păcate în mişcare un adevărat carusel al ratărilor.

„A fost o înfrîngere total nemeritată. Echipa mea a reuşit un joc bun pînă la 1-0 pentru noi şi cred că am fi meritat victoria dar din păcate n-a fost aşa şi, deşi nu comentez decizii de arbitraj, nu pot să tolerez la infinit cînd un arbitru nu îţi acordă 3 lovituri de la 11 metri. Îmi pare rău pentru rezultat, îmi pare rău pentru jucătorii mei, care suferă foarte tare, dar nu murim, aşa cum se bucură unii… Şi toată lumea să scoată din calcul pe Mama Mia de la retrogradare. Echipa nu va retrograda, avem mare încredere în forţele proprii, atît ca jucători cît şi noi, ca antrenori. Încrederea mea în jucători rămîne totală!”, ne-a spus Sorin Bălu după eşec.

Mama Mia: Culda – Ştefanovici (80, Burduhos), Telescu, Hecsko, Radu – Scânteie (65, Dragodan), Zurbagiu, Buda, Hodiş (70, Semenea) – Bâldea, Jilcu (70, Glava). Pe bancă: Iacob – Centea.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.