Bărbosu smulge remiza pentru Mama Mia în al treilea minut de prelungiri. CFR, 11-0: 8 marcatoare

Secund-divizionarele timișene de fotbal feminin au abordat etapa a doua a seriei vestice de pe primele două locuri, iar întâiul lider al campionatului, CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, a debutat și în deplasare prin a nu pierde, grație unui șut din afara careului expediat în prelungiri, pe când CFR Timișoara a stabilit al doilea scor al noului sezon, 11-0 acasă cu CS FC Hunedoara.

Recordul l-a stabilit tot în cadrul rundei secunde garnitura a doua a clubului campion al României, Olimpia II Cluj, care, impunându-se cu 12-0 tot în fața unui ”satelit” al unei grupări din Superliga, Real II Craiova, a preluat fotoliul de lider, cu două triumfuri și golaveraj 16-1.

Aceeași diferență de golaveraj, dar 15-0, deține și CFR Timișoara, care și-a păstrat locul 2 de la o rundă la alta, noua apariție CS Nuova Mama Mia rămânând însă pe podium, unică grupare cu 4 puncte și de fapt singura în afara Olimpiei II și alb-vișiniilor de la Gara Mare care n-a pierdut după două apariții.

CS Nuova Mama Mia a remizat în deplasare la Sporting Lugas, din județul Bihor, reprezentând localitatea Lugașu de Jos, din zona Crișanei, 2-2 după ce la pauză era 0-0. Învingătoare în prima etapă acasă cu 5-1 contra Victoriei Craiova, timișencele au deschis scorul prin Codreanu în minutul 71, cu un șut de la 16 metri.

Bihorencele, depășite cu 4-1 în runda inaugurală la CS Ineu, au egalat în minutul 76 și au preluat conducerea în minutul 82, dar ultimul cuvânt l-au avut bănățencele, în al treilea minut de prelungiri, prin Bărbosu, cu un șut de la 20 de metri.

Lipsite de aportul a două titulare, Melisa Șodincă și Silvia Usain, bolnave, fetele de la Mama Mia au remizat în alcătuirea Oana Stoianov, Mirela Măgurean, Camelia Crișan, Deiana Vuicin, Romina Bărbosu, Andreea Marincu, Andreea Betea, Nicoleta Mândruț, Roxana Rotaru (70, Paula Tripunescu), Adela Codreanu și Raluca Cornea.

Florin Pădurean, antrenor al celor de la Mama Mia, a explicat că ”în prima repriză putea fi ușor 4-0 pentru noi și nu se supăra nimeni dar în final sunt mulțumit de rezultat. Am jucat fără două piese de bază și am fost nevoiți ca Stoianov să joace în poartă, care, dacă juca în câmp, aducea un plus. Era un meci de 3 puncte dar fotbalul te pedepsește când ratezi din situații clare, pe care le-am avut”.

CS Nuova Mama Mia va juca în etapa a III-a acasă cu CS Ineu – care a stat în această etapă, duminică de la ora 11.

CFR a învins duminică de la 11 în spatele Gării de Nord cu 11-0 în dauna lui CS FC Hunedoara, care se impunea în prima rundă cu 4-2 în fața lui Ladies Târgu Mureș.

Festival de goluri reușit de elevele lui Florin Bugar, care au ridicat scorul la 7-0 în primele 45 de minute, prin Lidia Șuveț, în minutul 18, Manuela Voica, în minutul 25, Larisa Sîrbovan în minutele 28 și 30, din nou Manuela Voica (38), Florentina Abrudan (43) și Georgiana Radulov (44). La reluare, Mihaela Durlă, din lovitură de la 11 metri, în minutul 50, Denisa Blidar (57), Ozana Ababei (79) și Lidia Șuveț, cea care deschidea scorul, acum ”închizându-l” în minutul 88, au semnat alte 4 reușite.

CFR Timișoara: 12. Mihaela Durlă / 4. Lidia Șuveț, 18. Elena Obrad, 7. Larisa Sîrbovan (55, 3. Noemi Pencea), 8. Marinela Voica, 9. Claudia Bistrian, 20. Ozana Ababei, 2. Denisa Heisu, 6. Mihaela Molnar – cpt. (46, Denisa Blidar), 7. Florentina Abrudan, 13. Francina Lucescu (35, 5. Georgiana Radulov).

Pe bancă: 22. Claudia Buză, 33. Loredana Sas, 19. Ramona Novotni.

Tot cu 11-0 a câștigat în weekend și Olimpic Star Cluj, învinsa timișorencelor cu 4-0 în etapa inaugurală, la Apahida, care s-a impus acum la Victoria Craiova.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.