Bărbuţ, debut cu „dublă” la Poli, Rotariu, nu doar vinerea

Poli a câştigat la zero şi duelul juvenil de duminică, din curtea LPS Banatul, prin dublele lui Bogdan Pleşcan, un junior de ´94, în deschiderea rezervată celor mari, respectiv Cristian Bărbuţ, aripa dreaptă de ´95 aflată la debutul în violet, pentru juniorii B ai lui Contescu, în contul cărora a punctat şi Dorin Rotariu, la 48 de ore după ce marca şi în Divizia C, vineri… Iar ca o bucurie în plus, fundaşul Todorov, de la juniorii B, îşi mai face o dată bagajele de lot naţional!

Aşadar, după ce la juniori A a fost LPS Banatul  – Poli 0-2 (0-0), prin Pleșcan (2), la juniori B a fost chiar şi mai clar: LPS Banatul – Poli 0-3 (0-0). Au marcat Dorinel Rotariu și Cristian Bărbuț (2).

Pe terenul din curtea Liceului cu Program Sportiv din Timișoara, în cadrul etapei cu numărul șase a Campionatului Naţional de juniori, s-au întâlnit duminică la amiază timișorenele LPS Banatul și Poli. Primul joc s-a încheiat cu scorul de 0-2 în favoarea vizitatorilor alb-violeți, prin golurile înscrise de Pleșcan, iar cel de-al doilea meci a avut un rezultat final de 0-3 (0-0), prin reușitele jucătorilor Dorin Rotariu și Cristian Bărbuț, al cărui debut în alb-violet, stropit cu două goluri, a fost de bun augur. Iar prin acțiunile întreprinse de jucătorii antrenați de Cristian Contescu, de la o etapă la alta, această generație se constituie într-o echipă destul de organizată, adică într-un grup dătător de speranțe pentru mai târziu…

Juniorii B polişti, înaintea unui 3-0, duminică, pe LPS...

Poli (juniori B): 1. Gîrlea – 7. Moja, 4. Bocșan, 26. Stoica, 16. Todorov – 20. Cristian Crăciunesc, 77. Daniel Crăciunesc, 8. Dalea, 24. Balaure – 10. Rotariu, 14. Oberșterescu. Au mai jucat: 33. Scheau, 31. Bărbuț, 21. Sturza, 55. Kiss, 30. Nicoară. Antrenor: Cristian Contescu. Pe bancă: 5. Constantinescu – 13. Gligorovici.

LPS Banatul, pregătită de profesorul Vasile Gaboraş, s-a predat în formula 12. Petrar – 2. ionescu, 10. Mihali, 6. Mureşan, 13. Petri, 7. Luca, 5. Popa, 11. Semenea, 9. Ţugui, 15. Rus, 8. Roman. Au început jocul pe bancă 94. Golopenţa – 4. Ponoran, 3. Mărginean, 16. Horcea, 19. Buzdugan, 14. Vlădică, 20. Stoica.

Iar succesele juvenile de duminică pot fi corelate cu triumful la scor de vineri, conturat de poliştii „satelitului” ce-i drept după pauză, în C5. A fost… „Game, Set, Meci Poli II”…

Atunci, violeţii obţineau cea de-a cincea victorie consecutivă din acest sezon, învingând cu un detaşat 6-1 pe Flacăra Făget, şi cu care s-au apropiat la doar două puncte de fruntea ierarhiei.

Deși spectatorii prezenţi pe stadionul „Știința” se așteptau probabil la un meci echilibrat, mai ales datorită orgoliilor întreţinute de rivalitatea timişeană dintre cele două echipe, Poli a reușit repede să preia cârma partidei și, după numai 9 minute, tabela arăta deja 2-0, prin golurile lui Adrian Popa și Adrian Ganea.

Fără aportul lui Popovici, aflat cu lotul național sub 18 ani în Suedia, cei de la Făget n-au reușit să pună în pericol poarta gazdelor, singurul evidențiat fiind argentinianul Raul Speroni. După încă două ocazii ale gazdelor, Răzvan Dobricean a reușit să ducă scorul la 3-0, dintr-o pasă genială a decarului Ganea. Flacara a început să se aprindă pe finalul primei reprize iar golul lui Dan Rațiu a renăscut din nou speranțele oaspeților de a pleca măcar cu un punct. Foc de paie însă.

După numai 10 minute din al doilea mitan, Adrian Popa a reușit „dubla” și a refăcut diferența de 3 goluri. Cu încă două assisturi ale unui Adrian Ganea aflat în formă maximă, Poli a reușit să ducă scorul la unul de tenis, prin golurile lui Robert Szalkai și Dorin Rotariu.

Scor final, Poli II Timișoara-Flacăra Făget 6-1 ,iar după această victorie elevii lui Adrian Stoicov par a fi încadraţi pe un drum bun.

Poli II Timișoara: 23- Ostafie Ciprian, 24-Damian Narcis, 4-Toma Călin, 21-Iovan Mircea, 14-Belu Claudiu, 10-Ganea Adrian, 55-Stancu  Mădălin, 13-Dobricean Răzvan, 18-Coșovanu Paul, 17-Silaghi Dan, 31-Popa Adrian.

Au intrat: 8-Robert Szalkai (13-Răzvan Dobricean), 30-Dorin Rotariu (18-Coșovanu Paul), 20-Andrei Artean (55-Stancu Mădălin).

Flacăra Făget: 12-Rădulescu Iulius, 2-Gălan Cristian, 3-Burduhos Marius, 6-Demian Marius, 9-Mihuța Ionel, 23-Petruş Sebastian, 7-Speroni Raul, 89-Ilie Adrian, 27-Jichici Petrișor, 8-Rațiu Dan, 19-Boghian Adrian.

Au intrat: 99-Doroi Roberto (3-Burduhos Marius), 14-Tache Cristian (23-Petruş Sebastian), 10-Popescu Valentin (9-Mihuță Ionel), 20-Cârnaci Petru (27-Jichici Petrișor).

Cartonașe galbene: Stancu Madalin – Rădulescu Iulius, Raul Speroni. Cartonașe roșii: Dan Rațiu (Flacăra Făget).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.