Bărbuţ, marcator şi coautor pentru Timiş U16: 2-1 la Reşiţa

Duminică la amiază, selecţionata judeţeană timişeană a juniorilor născuţi în 1995 a repetat succesul cu 2-1 în faţa cărăşenilor, cu care inaugurase jocurile seriei-patrulater din cea de-a doua fază a competiţiei, învingând şi la Reşiţa, acum cu Boldor şi Rotariu în componenţă, şi adunând trei victorii şi o remiză (golaveraj 5-2) înaintea ultimelor jocuri, la Târgu Jiu respectiv acasă cu doljenii. Iată cronica jocului conform partenerilor media Arena Bănăţeană, www.arenabanateana.ro.

9. Cristian Bărbuţ: gol şi la Reşiţa

Timişenii veneau la Reşiţa din postura de lideri, în timp ce cărăşenii nu prea aveau motive de satisfacţie, după trei eşecuri consecutive. Iar duminică, 27 martie, l-au bifat pe al IV-lea. Timişul a deschis scorul în minutul 27, prin Bărbuţ, după o pătrundere impetuoasă în careul gazdelor şi un şut pe colţul scurt. 0-2 avea să fie în minutul 30, când Bărbuţ îi pasează lui Moja, iar acesta înscrie cu un şut de la 14 metri. Cărăşenii au redus din dferenţă în minutul 50, printr-un penalty transformat de Roşca. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma faultului lui Alexandru Mureşan asupra lui Ionuţ Guşcă.

S-a încheiat Caraş-Severin – Timiş 1-2. „Au fost multe ocazii, de ambele părţi, cu bare, cu goluri”, a spus Cristian Contescu, antrenorul selecţionatei U16 a judeţului Timiş. „Din punctul meu de vedere, ca şi joc, prima parte a fost mai bună, iar în cea de-a doua repriză golul gazdelor ne-a făcut să ne pierdem puţin luciditatea. Am intrat într-un joc pe contre, haotic. Victoria de astăzi ne menţine în cărţile calificării în faza superioară.“

U16 Caraş-Severin – U16 Timiş 1-2 (0-2)

Caraş-Severin: 1. R. Marcu – 7. Filimon (min. 41, 16. Rotescu), 3. Voin, 5. Lungu, 15. Stoica (min. 78, 14. Crăciun) – Văcărescu, 10. Guşcă, 6. Drăgoi, 8. V. Marcu – 9. Boltaşu (min. 48, 17. Nicola), 11. Roşca. Antrenori: Sorin Costachi şi Marian Calofir.

Timiş: 1. Gârlea, 2. Artimon, 3. Todorov, 15. Bocşan, 6. R. Mureşan – 20. Scheau (min. 80, 11. Popa), 5. Boldor, 16. Moja, 17. Jichici (min. 41, 8. A. Mureşan) – 9. Bărbuţ (min. 79, 19. Stoichescu), 10. Rotaru (min. 63, 7. Hîrdău). Antrenor Cristian Contescu.

A arbitrat Cristian Vâlceanu, asistat de Ionel Drulă şi Flavius Doinea, toţi din Drobeta Turnu Severin. Rezervă: Andrei Răduţ (Dr. Tr. Severin).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.