Barcelona intră pentru a 10-a oară la rând în sferturile Champions League prin premiera de a reveni de la un 0-4 în manșa I

Goluri foarte multe pentru actuala fază a principalei competiții continentale inter-cluburi, cu o medie de peste 5 reușite pe meci, precum și rezultate mai mult sau mai puțin categorice, lăsând impresia că până și în mai înaltele sfere ale întrecerii UEFA Champions League se generează decalaje și falii valorice vădite între protagonistele rămase în cursă.

Astfel, Bayern München și Real Madrid s-au calificat în sferturile de finală prin a izbândi și în manșa a doua din optimi cu scoruri identice celor reușite în tur pe teren propriu, bavarezii cu încă un 5-1 și la Londra, contra lui Arsenal, iar Real Madrid bisând un 3-1 și la Napoli.

Iar alte două reprezentante ale Bundesligii respectiv din La Liga au pătruns în sferturi prin a răsturna deficitul din manșa I, Borussia Dortmund trecând cu 4-0 în Germania de Benfica iar Barcelona semnând a zecea calificare consecutivă în antepenultima fază din UEFA Champions League prin premiera de a rămâne în cursă după un eșec cu 4-0 în tur.

Catalanii au izbutit revenirea mileniului, marcând începând din minutul 88 al revanșei cu Paris Saint Germain un necesar de 3 goluri ivit după ce Cavani reducea din handicap pentru clubul din Hexagon în minutul 62, 3-1, scor la care tehnicianul Barcelonei a apelat la 3 înlocuiri, la câte zece minute. Iar Neymar a înscris în minutele 88 și 90+1, din penalty, după care și rezerva Sergi Roberto în cel de-al cincilea minut de prelungiri, gazdele conturând o remarcabilă calificare, la care au mai contat golurile lui Luis Suarez din minutul 3, Kurzawa (40 – autogol) și Messi, tot din lovitură de la 11 metri, în minutul 50.

Luis Enrique a dat lovitura prin a schimba sistemul de joc și a apela la 3 noutăți în 11-le de start față de manșa I, Mascherano, Rakitic și Rafinha în locul lui Alba, Sergi Roberto și Andre Gomes, contând miercuri pe ter Stegen – Mascherano, Pique, Umtiti – Busquets – Rakitic (84, Andre Gomes), Messi, Iniesta – cpt. (65, Arda Turan) – Rafinha (76, Sergi Roberto), Luis Suarez și Neymar, pe când pe bancă au rămas Cillessen – Alba, Alcacer și Digne.

Celelalte patru manșe secunde din optimile Champions League se joacă pe 14 și 15 martie, marți și miercuri.

Până atunci, astăzi se dispută manșa I în optimile UEFA Europa League: FC Copenhaga – Ajax, APOEL – Anderlecht, Olympiacos – Besiktas, Schalke 04 – Borussia Monchengladbach, Rostov – Manchester United, Gent – Genk, Olympique Lyon – AS Roma și Celta Vigo – Krasnodar.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.