Bis Ioniță în prima jumătate a reprizei I: Ripensia – Sportul Snagov 1-2 (1-2). Declarații Pelici, Trică

Campion de toamnă și totodată lider al Ligii 2, Clubul Sportiv Sportul Snagov a stopat duminică pe principala arenă a Timișoarei seria de 4 victorii acasă la zero a roșu-galbenilor lui Alexandru Pelici, ilfovenii legând astfel patru succese consecutive la limită în sezonul de primăvară: Ripensia Timişoara – CS Sportul Snagov 1-2 (1-2).

Circa 450 de spectatori au ținut să fie prezenţi astăzi pe arena „Dan Păltinişanu” la meciul programat duminică în etapa a XXV-a din Liga 2, între prima clasată în jumătatea secundă a ierarhiei și fruntașa cu punctaj maxim în 2019 din zona Bucureștiului, iar timpul a ținut cu fotbalul, gazonul a fost ca-n palmă și ambianța a fost însuflețită de o mică galerie a Ripensiei.

Dezamăgită la final, deznodământul fiind favorabil ”albaștrilor” ilfoveni de la CS Sportul Snagov, care au marcat două goluri în primele 20 de minute şi s-au impus cu 1-2, dar și cu multe emoţii, succes prin care și-au păstrat fotoliul de lider, cu două puncte avans, fotoliu preluat provizoriu peste noapte în cursul acestei etape de nou-promovata AS FC Universitatea Cluj, învingătoare sâmbătă de la ora 15 tot cu 1-2, la Bacău.

Era doar minutul 3, când Alexandru Ioniţă a primit o pasă de la Huiban şi a trimis plasat, cu latul, de la 13 metri lateral stânga, spre colţul lung… 0-1. În minutul 19, acelaşi Ioniţă a scăpat pe contraatac, a plecat glonţ spre poartă, a intrat în careu, iar de la 14 metri a trimis din nou cu latul în dreapta portarului, lângă bară… 0-2.

Timișorenii nici nu se dezmeticiseră bine și aveau la pasiv două goluri în prima jumătate a reprizei I, mai mult decât un gol într-un meci primind în urmă cu 11 etape, în înfrângerea cu 2-0 (1-0) la Bacău, unde CS Aerostar înscria pentru a doua oară în minutul 78, din lovitură de la 11 metri.

Ar fi chiar 20 de runde de la ultima reprezentație acasă în care Ripensia a încasat mai mult decât un gol într-o partidă, 0-3 (0-1) cu ceilalți ilfoveni de pe podium, de la Academica Clinceni, rezultat în urma căruia a survenit despărțirea de Ciprian Urican.

Un 0-2 care surprindea, dat fiind că timișorenii câștigau fără replică ultimele 4 meciuri acasă, 3 în toamna lui 2018 iar duelul cu arădenii în urmă cu două săptămâni, după care nu cedau la Clinceni. Deplasare în comparație cu care Alexandru Pelici a apelat la alți 3 jucători în unsprezecele de start, revenind trioul Burdeț, Zaluschi și Gueye, din primul minut și contra lui UTA, în vreme ce Anghelina a rămas rezervă, Stoica a intrat spre final iar Monea a absentat, suspendat fiind.

De cealaltă parte, ”albaștrii” s-au aliniat după victorii la limită în dauna unor grupări necăjite, 2-1 acasă cu Daco-Getica dar și la Constanța cu Farul, respectiv 1-0 pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila. Deși în fața celui mai aspru examen de până acum în 2019, sau cel puțin pe hârtie, CS Sportul s-a descurcat de minune în prima parte a reprizei I în deplasarea pe Bega, desprinzându-se la un scor ce avea să-i asigure în cele din urmă toate punctele.

După ce Dumiter a primit primul cartonaș galben al jocului în minutul 25, şi Zaluschi l-a văzut peste numai 6 minute, fault asupra aceluiaşi Huiban. Iar în minutul 36 putea fi chiar și 0-3, dar mingea şutată de Huiban din colţul careului de 6 metri a nimerit stâlpul din dreapta al porții apărate de Moldovan.

În prelungirile reprizei I, în cel de-al doilea minut adițional, a venit şi golul gazdelor, dintr-un penalty uşor acordat de arbitru, transformat cu precizie de Călin Toma, cu un şut în dreapta portarului, care i-a ghicit colţul, dar fără noroc… 1-2. Ce se întâmplase? Toma a centrat din corner în careu, mingea a fost respinsă de fundaşul Gîț, urmând o recentrare din 12 metri, la care balonul a ajuns la Străuţ iar Ioniţă a intrat prin alunecare de la spate. Și s-a acordat lovitură de la 11 metri.

După pauză, Ripensia a dominat clar, dar nu a reuşit să concretizeze pe tabela de marcaj, cu toate că o merita. În minutul 62, gazdele au solicitat o nouă lovitură de la 11 metri, la un presupus henţ comis de Lică în careul de 16 metri, însă arbitrul nu a dictat nimic, mingea ieşind în aut. Iar Străuţ şi Nicoară s-au ales cu un cartonaş galben, pentru că s-au împins reciproc. În minutul 70, antrenorul cu portarii Martin Tudor, de la cei din Snagov, a fost trimis în tribună pentru proteste repetate. Un nou cartonaş galben, primit de Gîţ, pentru un fault asupra lui Chera, în minutul 80.

Și o mare ocazie de egalare în minutul 83, după centrarea lui Zaluschi. Cu capul, de la 12 metri, Drăghici a trimis milimetric peste transversală. Asediul la poarta oaspeţilor a continuat.

Se indicau patru minute de prelungiri dar se juca mai mult… Ocazie mare în primul dintre aceste minute, după o altă centrare a lui Zaluschi, deviată de Drăghici cu capul spre gol, portarul prinzând în faţa porţii. Urma ”galbenul” pentru Şerban, tragere de timp, iar în cel de-al cincilea minut de prelungiri, o altă centrare, acelaşi Drăghici trimițând cu capul spre gol dar portarul prinzând pe linia porţii.

Ripensia, la primul eșec pe teren propriu după o serie de câte 4 remize și 4 victorii, Sportul Snagov constantă în triumfurile sale în frunte…

*

Ripensia – Sportul Snagov 1-2 (1-2)

Ripensia: Moldovan – Străuţ, Tînc, Hecsko, Călin Toma – cpt. – Burdeţ (min. 35, Chera), Stoi – Adrian Popa (min. 80, Stoica), Zaluschi, Dumiter – Mansour (min. 62, Drăghici).

Antrenori: Alexandru Pelici (principal), Călin Mada şi Iulian Muntean (secunzi).

Pe bancă: Păduraru – Anghelina, Istrătescu, Apro.

Sportul Snagov: Marinescu – Gîţ, Lică, Florin Ilie – cpt., Nicoară – Tazouti (min. 82, Manole), Borţoneanu, Ion, Huiban – Danale (min. 87, Şerban), Alex Ioniţă (min. 80, Buia).

Antrenori: Eugen Trică (principal) şi Laurenţiu Diniţă (secund).

Pe bancă: Kololo – Gheorghe, Cubleşan şi Elek.

Au arbitrat Vladimir Nagy (Aiud), ajutat la margine de Doru Lucaciu (Cluj) şi Casian Bâla (Arad). Arbitru de rezervă Sorin Vădana (Cluj). Observator de arbitri Ştefan Silaghi (Satu Mare), iar delegat de joc a fost Adrian Lucaci (Arad).

*

La cald…

Eugen Trică: ”Îmi cer scuze, sunt puţin răguşit… După meci, la fiecare victorie, cânt cu băieţii, melodia sună aşa: Ăştia sunt băieţii mei / Și au inimă de lei… Într-adevăr, la toate meciurile sunt aşa, şi sunt lei! Sunt foarte bucuros pentru aceşti băieţi, căci au muncit foarte mult pentru această victorie şi au reuşit-o, am avut iniţiativă, puteam să ne mărim avantajul, dar nu îl mâniem pe Dumnezeu, de asta am venit la Timişoara, să câştigăm acest meci. Pentru noi ăsta este obiectivul, să rămânem pe primul loc, spun asta pentru că am jucători de calitate, am jucători foarte buni, şi ei îşi doresc foarte mult acest lucru, împreună cu staff-ul. Asta ne dorim, să rămânem până la final pe prima poziţie!”

Întrebat dacă există o variantă de… ”mutare” a Sportului la Timişoara, Trică a infirmat: ”Nu, nu… Nu există aşa ceva, noi rămânem la Snagov, toate meciurile oficiale noi le vom juca la Snagov. În liga întâi… Prima dată noi ne pregătim să promovăm iar după aceea vom stabili unde jucăm, e posibil pe Naţional Arena. Dar cel mai important lucru este să jucăm tot aşa de bine în continuare şi să promovăm de pe prima poziţie”.

Repriza a doua a fost mai slabă… ”Da, prima repriză a fost mai bună, noi la toate meciurile jucăm tare la început şi după aceea ne retragem, dar mă gândesc la acel penalty acordat… După ce o se revăd faza, atunci pot să comentez ce a fost acolo. Da, este adevărat, 2-0 este un rezultat nu chiar bun, am avut şi ceva emoţii până la sfârşit. Am văzut, cei de la Ripensia au dat totul mai ales în repriza a doua. Îl respect pe Alex, este prietenul meu, un antrenor foarte bun, dar mai mult mă gândesc la mine şi la jucătorii noştri. E bine că am luat toate cele trei puncte”.

Până când aveţi contract? ”Până în vară, eu nu ştiu nimic de nici o mutare. Am mai spus, e posibil, dar până atunci eu vreau să câştig tot și să fiu pe primul loc”.

Alexandru Pelici: ”Da, a fost un meci cu două părţi diferite, nu neapărat două reprize. Primele 20 de minute în care noi am fost inexistenţi, în care am făcut greşeli foarte, foarte mari, 20-25 de minute în care Snagovul şi-a creat oportunități de a marca, chiar a şi marcat. Nu am reuşit să reacţionăm, ba mai mult, am făcut greşeli în continuare, am primit şi golul doi… Dar după aceea, încet, încet am echilibrat jocul, am reuşit să înscriem acel gol înainte de pauză, iar a doua repriză cred că am dominat-o în totalitate, am avut posesie, am încercat să creem faze la poarta lor. Îmi felicit băieţii pentru cele 60-65 de minute, pentru ce au muncit, pentru că ştiu cât de mult şi-au dorit să mai facem un rezultat surpriză, cum am mai făcut, pentru că jucam cu liderul. Nu cred că în repriza a doua s-a văzut care e liderul şi care e echipa de pe locul 11. Cred că am arătat bine în ceea ce am arătat în repriza a doua. Din păcate suferim la finalizare, dar nu are nici o scuză jocul slab din primele 20 de minute. Nu pot spune că au fost deconectaţi, căci toţi şi-au dorit, dar cred că au fost fricoşi, speriaţi, parcă jucau cu Real Madrid. Îl felicit pe Eugen pentru victorie şi îi doresc mult succes, noi trebuie să ne vedem în continuare de treaba noastră, am fost la un pas de a produce o nouă surpriză. Chiar şi de la 0-2 puteam să revenim, am avut şi ocazii să facem cel puţin doi-doi. Ei nu au mai contat în a doua repriză în atac, şi-au îndeplinit obiectivul pentru cele trei puncte…”

Rezultatele etapei a 25-a și clasamentul, pe coloana dreaptă.