Bozian 3 după pauză, CSM Lugoj 5 succese la rând: revanșă cu ACS Poli II, în premieră cu 3 eșecuri în cascadă

Puțini ar fi prezis probabil la începerea acestui campionat în Liga 3 că lugojenii de la CSM se vor afla cu două etape înaintea încheierii sezonului cu numai două puncte în urma celor de la CS Național Sebiș, aspiranți la onoruri care s-au aflat cel mai adesea în fotoliul de lider, respectiv la doar un punct în urma CNS Cetate Deva, însă timișenii au izbutit vineri de la ora 18 scorul primei zile în antepenultima rundă a Seriei a IV-a și sunt plasați într-adevăr în apropierea podiumului, o ultimă apariție acasă urmând să aibă tocmai cu arădenii, vineri 26 mai la ora 18, când toate meciurile etapei a 26-a se vor derula la unison, conform deciziei FRF.

Lugojenii au mai avut bune finaluri de campionat, ca de exemplu în 2015, când încheiau printr-un victorios 4-2 în deplasare la Sebiș, cu care o egalau la puncte pe CS Național, iar parcursul în curs nu face excepție, elevii lui Cosmin Petruescu semnând astăzi cel de-al cincilea succes consecutiv și al doilea cel mai clar din întreaga campanie, numărul triumfurilor la rând acasă extinzându-se la patru.

Gazdele aveau și o revanșă de luat după eșecul la potou din partida tur, 3-2 pentru ACS Poli II în Calea Șagului, iar în final s-au desprins în învingătoare detaşate, cu Bozian la pupitru, autor a trei goluri după pauză şi aplaudat la scenă deschisă când a fost înlocuit în minutul 88: CSM Lugoj – ACS Poli II 4-1 (1-0) în runda a 24-a din Liga a III-a.

Lugojenii nu l-au putut folosi pe Dan Silaghi-Perju, accidentat în notabila victorie din etapa trecută la Galda de Jos, pe când ACS Poli II mai mulți jucători care se pregătesc cu prima echipă a clubului de Liga 1, neconvocați în această deplasare, și anume Fridrich, Bîrnoi, Pădurariu şi Haruţ.

Iar alb-albaștrii au deschis scorul după mijlocul primei reprize și l-au majorat imediat după pauză, același Bozian înscriind în succesiune în ultimele zece minute, în urma reducerii din handicap semnate de timișoreni după mijlocul părții a doua, astfel încât oaspeţii au înregistrat în cele din urmă și al optulea eșec din 11 apariții în retur. De fapt, ACS Poli II a semnat astăzi o contra-performanță în premieră, și anume de a pierde de 3 ori la rând în Liga 3, echipamentul negru fiind în nuanțele secvenței recente de 5 înfrângeri în ultimele șase runde.

Trupa lui Cosmin Petruescu avea să deschidă scorul în minutul 24 prin Mădălin Livan, care a prins un şut de la 22 metri, direct la vinclu: 1-0. După pauză, lugojenii şi-au mărit avantajul prin Bogdan Bozian, în minutul 49, când a transformat o lovitură de la 11 metri acordată pentru un fault comis de portarul Mario Contra asupra lui Caius Marta, goalkeeper-ul primind şi un cartonaș galben de la arbitrul Claudiu Gaitin: 2-0.

Golul vizitatorilor a plutit totuși în aer iar după ce Narcis Popan a ratat în minutul 65 singur cu portarul lugojean, polistul nu a mai iertat și în minutul 71, când a scăpat pe flancul stâng şi de la 14 metri lateral a şutat la colţul lung, reducând din diferenţă: 2-1.

Localnicii s-au desprins însă pe final cu două goluri în poarta lui Contra, care nu a mai avut ce face mai întâi la transformarea lui Bozian, din nou marcator din lovitură de la 11 metri în minutul 86, după un fault în careu comis de Lazăr asupra lui Rus, polistul văzând și cartonaşul galben dar pentru proteste și nu pentru infracțiune. Lazăr a comis și un gest de mahala, scuipându-l pe centralul Gaitin şi văzând direct cartonaşul roşu.

Acelaşi Bogdan Bozian, cel mai bun de pe teren, avea să marcheze din nou și un minut mai târziu, imparabil, de la 13 metri, din voleu, direct în vinclu: 4-1. Iar după aceste trei goluri reuşite de jucătorul meciului, antrenorul Cosmin Petruescu l-a schimbat pe golgheter în minutul 88 cu Grega, pentru a culege aplauzele la scenă deschisă ale celor peste 300 de spectatori prezenţi în tribuna lugojeană.

În minutul 90, poliştii au avut cea mai mare ocazie de gol, ratată de Pop, care din 5-6 metri nu l-a putut învinge pe portarul lugojean, acesta prinzând mingea pe linia porţii, dar era oricum mult prea puțin și foarte târziu…

Iar dat fiind că a fost vorba și despre un duel direct inter-timișean, iată și clasamentul actualizat, la zi, al cluburilor din județul nostru pe baza meciurilor directe din primele 24 de etape: 1. Ripensia 7 4 3 0 16-4 15 puncte / 2. CSM Lugoj 8 4 3 1 18-8 15 p / 3. ACS Poli II 7 3 1 3 16-16 10 p / 4. Millenium 8 1 3 4 9-16 6 p / 5. Mama Mia 8 1 2 5 8-23 5 p.

Iar vinerea viitoare la ora 18 urmează ACS Poli II – Ripensia, dispută finală între timișene…

Ca dueluri directe inter-timișene în ediția 2016/7 din C4, CS Millenium Giarmata – CSM Lugoj 0-2, Ripensia – CSM Lugoj 2-2, CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Millenium 3-0 pe CFR, Millenium – Ripensia 0-0, Mama Mia – ACS Poli II 2-5 pe CFR, Millenium – ACS Poli 4-4, Mama Mia – CSM Lugoj 1-1 și Ripensia – Mama Mia 3-0 (neprezentare), ACS Poli II – CSM Lugoj 3-2 și Ripensia – ACS Poli II 2-0 – toate în tur, respectiv CSM Lugoj – CS Millenium 2-0, CS Millenium – Mama Mia 1-1, CSM Lugoj – Ripensia 0-0, Ripensia – CS Millenium 3-2, ACS Poli II – Mama Mia 2-0, ACS Poli II – CS Millenium 1-2, CSM Lugoj – Mama Mia 5-1. Mama Mia – Ripensia 0-6 și CSM Lugoj – ACS Poli II 4-1 – toate în retur.

*

CSM Lugoj: David Filip – Precupanu, Drăghici, Miculescu, Roşie – Marta (min. 80, Radak), Lazea, Livan (min. 69, Rus), Zurbagiu (min. 65, Dobra), Radu, Bozian (min. 88, Grega).

Antrenor: Cosmin Petruescu.

Rezerve: Păduraru – Olariu, Horcea şi Ciobanu.

ACS Poli II: Contra – Daniel Filip, Murariu, Lazăr, Podină – Oprea, Vasi (min. 35, Andreici; min. 80, Iordache), Popan, Velcotă, Codrean (min. 63, Ochea), Totic (min. 70, Pop).

Pe bancă: Trofin – Sporin.

Arbitri: Claudiu Gaitin (Ghiroda) – Alexandru Filip (Timişoara) şi Daniel Ioan Umiţa (Armeniş, Caraş-Severin). Observatori: Romeo Malac (Timişoara) şi Cornel Corocan (Reşiţa).

Rezultatele, clasamentul actualizat și programul etapei în curs respectiv viitoare, a 25-a, penultima, pe coloana dreaptă. CSM Lugoj va juca vinerea viitoare în ultima sa deplasare, la Rovinari.

Azi au mai câștigat gazdele în C4 și în județele limitrofe:

Naţional Sebiş – Millenium Giarmata 2-0 (1-0): Dragoş Săulescu (43, 90 – pen.)
CNS Cetate Deva – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-0 (0-0): Szabolcs Szekely (90+3)

Sâmbătă 13 mai, de la ora 18, în restul etapei: Performanţa Ighiu – Pandurii Târgu Jiu II, Ripensia Timişoara – Industria Galda, CSM Şcolar Reşiţa – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic și UTA Bătrâna Doamnă II – Unirea 1924 Alba Iulia.

Astăzi, în Liga 2, Juventus București – Chindia 2-1 și FC Brașov – CS Mioveni 0-0, iar în Liga 1, în play-out, Gaz Metan – FC Voluntari 4-1.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.