Bura: ”Dubou e liniștit printre cei mai buni portari din fotbalul timișean”. Coman: ”Nu mai vin, a fost ultimul joc”

Derby cu de toate la Chișoda, în care gazda Voința Mașloc a ratat un penalty la 0-0 și a deschis scorul în prelungirile primei reprize, însă ACS Ghiroda a egalat într-o parte secundă în care portarul Dubou a mai apărat încă o lovitură de la 11 metri în fața altui executant al amfitrionilor și a dat lovitura prin rezerva Centea, cu un șut din afara careului, în final: 1-2 (1-0).

3-2

Vlad Bura, antrenor secund al învingătoarei în deplasare ACS Ghiroda, aflată la a patra ieșire victorioasă, a explicat că ”nu ne-am ridicat la valoarea noastră de obicei, să arătăm ce putem, dar sper ca golul victoriei, marcat în final, să ne dea forță să ne continuăm mai bine. Dubou a făcut un meci mare, el ne-a ținut în meci, și este liniștit printre cei mai buni portari existenți la ora actuală în fotbalul din județul Timiș, care ar putea evolua la B sau chiar în A”.

Ioan Coman, președinte și delegat al Voinței Mașloc, învinsă cu 1-2 în calitate de gazdă, de la 1-0 la pauză, cedând astfel pentru a doua rundă la rând cu același 1-2 în condițiile ratări încă unui set de penalty-uri în sâmbete succesive, a fost foc și pară în spusele la cald, puțin după meci, zicând că ”am ratat nu știu câte ocazii, inclusiv două lovituri de la 11 metri, iar ei ne-au învins în final cu un gol de la distanță. La asemenea mari ratări nu merităm să jucăm nici în D, dacă n-avem măcar un bun executant de penalty-uri, căci la toți la tremură genunchii când le vine rândul. Noi nu înscriem din penalty-uri și el nu poate scoate una, e o amintire că a fost cel mai bun portar. Ăsta a fost ultimul meu joc, nu mai vin!”

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.