Campionatul Judeţean Timiş de Promoţie, liga a VI-a, a programat penultima sa rundă, etapa a XXIX-a, în care, în prezenţa a peste 300 de spectatori, la Dudeştii Vechi, s-a disputat derbyul între ocupantele primelor două locuri, Pobeda II şi Unirea II Sânnicolau Mare. Iar fostul lider a fost detronat, cei de la Dudeştii Vechi făcînd rocadă cu ei şi aşteptînd ultima etapă, în deplasare la Comloşu Mare II.
În Seria a II-a, echipa Cocoşul Orţişoara II nu s-a prezentat la Pişchia, într-un joc restanţă. În cea de-a treia serie, liderul a învins ocupanta locului secund cu 5-3.
Dar iată rezultatele din penultima etapă şi clasamentele…
Seria I
Rezultate tehnice: Lenauheim – Tomnatic 0-3 (forfait), Nerău II – Comloşu Mare II 7-1, Dudeştii Vechi II – Unirea Sânnicolau Mare II 3-1, Beba Veche – Cenei 3-0 (forfait; echipa oaspete s-a retras din campionat), Pesac – Gotlob II 3-1, Checea – Bulgăruş 7-4, Teremia Mare – Comloşu Mic 8-1.
Dudeştii Noi a stat.
Clasament
1. Dudeştii Vechi II 27 20 3 4 79-36 63 +20
2. Sânnicolau Mare II 27 20 1 6 95-39 61p +19
3. Teremia Mare 27 18 3 6 89-33 57p +15
4. Unirea Tomnatec 27 18 1 8 85-38 55p + 19
5. Nerău II 27 15 2 10 51-58 47p + 5
6. Gotlob II 27 15 0 12 65-40 45p + 6
7. Şoimii Pesac 27 14 2 11 69-50 44p + 2
8. Bulgăruş 27 13 1 13 75-69 40p + 7
9. AS FC Cenei 27 11 4 12 62-57 37p – 2
10. Beba Veche 27 10 1 16 47-88 31p – 11
11. AS Dudestii Noi 27 9 3 15 70-78 30p -12
12. Comlosu Mare 27 8 2 17 52-91 26p -13
13. Checeana Checea 27 7 3 17 46-84 24p -18
14. AS Comloşu Mic 27 6 1 20 50-110 19p -17
15. Lenauheim 28 5 1 22 25-81 16p -26
Etapa viitoare ultima (duminică 30 iunie, ora 18): Unirea Tomnatic – Banatul Nerău II, Comloşu Mare II – Pobeda Dudeştii Vechi II, Unirea Sânnicolau Mare II – Triplex Beba Veche, FC Cenei – Şoimii Pesac, Spartak Gotlob – Checeana Checea, Steaua Roşie Bulgăruş – Viitorul Teremia Mare, Comloşu Mic – Pindul Dudeştii Noi.
*
Seria a II-a
Rezultate tehnice : Pişchia – Maşloc 3-0 (forfait), Orţişoara II – Satchinez 3-0 (forfait), Atletic Timişoara – Bazoşu Nou 3-0, Bencecul de Jos – Bărăteaz 1-2, Remetea Ianova – Seceani 7-2, Hodoni – Bencecul de Sus 7-0, Fibiş – Calacea 3-1, Variaş – Corneşti 3-0 (forfait).
Clasament
1. Steaua Roşie Variaş 29 24 3 2 115-25 75p +30
2. Remetea Ianova 29 24 2 3 96-32 74p +29
3. Bărăteaz 29 20 5 4 67-32 65p +23
4. AS Corneşti 29 20 2 7 131-41 62p +20
5. Fibiş 29 20 2 7 86-37 62p +17
6. Pişchia 29 16 4 9 72-48 52p + 4
7. Bencecul de Sus 29 13 1 15 63-80 40p – 2
8. Cocoşul Hodoni 29 11 5 13 68-82 38p – 7
9. AS Calacea 29 10 2 17 61-75 32p -10
10. Atletic Timişoara 29 10 2 17 47-72 32p -16
11. AS Seceani 29 9 2 18 52-77 29p -13
12. Cocoşul Orţiţoara 29 9 2 18 55-91 29p -13
13. Bencecul de Jos 29 6 4 19 46-105 22p -23
14. Chinezul Satchinez 29 7 1 21 31-85 22p -17
15. Bazoşul Nou 29 7 0 22 39-114 21p -21
16. AS Maşloc 29 5 3 21 30-75 18p -24
Etapa viitoare, ultima (duminică 30 iunie, ora 18): Maşloc – Cocoşul Orţişoara 0-3 (forfeit), Satchinez – Atletic Timişoara 0-3 (forfeit), Speranţa Bazoşu Nou – Bencecu de Jos, Bărăteaz – Remetea Ianova 2000, Seceani – Steaua Roşie Variaş, Corneşti – Hodoni 0-3 (forfeit), Bencecu de Sus – Fibiş, Calacea – Pişchia.
*
Seria a III-a
Rezultate tehnice: Jamu Mare – Uivar 3-4, Soca – Ciacova 6-2, Ofseniţa – Giulvăz 3-0 (forfait), Deta II – Livezile 2-2, Cărpiniş – Utvin 5-3, Stamora Germană – Pustiniş 3-3, Petroman – Obilici 1-3.
Partoş a stat.
Clasament
1. AS Dacia Cărpiniş 27 24 2 1 116-23 74p +32
2. AS Utvin 27 18 5 4 100-47 59p +20
3. AS Soimii Pustiniş 27 16 5 6 74-48 53p +14
4. AS Gloria Uivar 27 16 2 9 84-51 50p +12
5. AS FC Deta II 27 15 4 8 86-51 49p + 7
6. Stamora Germană 27 15 3 9 90-58 48p + 7
7. AS Bârzava Partoş 27 12 6 9 81-53 42p + 3
8. Jamu Mare 27 12 3 12 75-78 39p – 3
9. Radniki Soca 27 12 1 14 84-75 37p – 2
10. AS Bya Livezile 27 11 2 14 65-75 35p – 1
11. Sânmartinul Sârbesc 27 11 2 14 63-86 35p – 4
12. Ciacova II 27 9 3 15 57-88 30p -12
13. Vulturii Giulvăz 27 5 1 21 23-81 16p -26
14. AS Petroman 27 4 2 21 39-113 14p -28
15. Flamingo Ofseniţa 27 1 3 23 37-126 6p -33
Etapa viitoare, ultima (duminică 23 iunie, ora 18): Gloria Uivar – Radniki Soka, Progresul Ciacova II – Flamingo Ofseniţa, Giulvăz – AS FC Deta II 0-3 (forfeit), Bya Livezile – Dacia Cărpiniş, AS Utvin – Stamora Germană, Şoimii Pustiniş – Petroman, Bârzava Partoş – Avântu Jamu Mare.
Ortisoara are 32 de puncte
cate echipe promoveaza din liga a VI a?