Campionatul Judeţean Timiş de Promoţie: rezultate, clasamente, etapa viitoare. Şi arbitri opriţi de învingători la drumul mare…

Campionatul Judeţean de Promoţie, liga a VI-a din Timiş, a avut o urmare şocantă la unul dintre jocurile etapei sale cu numărul 25, arbitrii fiind pur şi simplu atacaţi la drumul mare. Într-o rundă cu două neprezentări, meciul Bencecul de Jos – AS Corneşti, rezultat 2-14, a avut o continuare desprinsă din filmele de peste ocean. Oaspeţii, furioşi pe arbitri că în minutul 72 le-a fost eliminat un jucător, Alexandru Cornea, şi-au „scos coarnele” pe şoseaua dintre Bencecul de Sus şi Pişchia, drumul fiind blocat de 5 maşini iar brigada de arbitri fiind nevoită să oprească autovehiculul în care se deplasa. Mai mulţi jucători au forţat uşa maşinii, în încercarea de a-l trage afară pe arbitrul Graţian Todorescu, tentativă eşuată când cei ameninţaţi au avertizat că sună la 112.

Todorescu a fost asistat de Robert Radu şi Alexandru Dance, observator fiind Ion Manole.

În altă ordine de idei, dar avînd de-a face tot cu aspecte disciplinare, pe marginea incidentelor de la jocul Bulgăruş – Dudeştii Vechi, din etapa anterioară, întrerupt în minutul 93, când arbitrul a acordat oaspeţilor o lovitură de la 11 metri la scorul de 1-1, Comisia de Disciplină a AJF Timiş a analizat cele relatate de observatorul meciului şi raportul întocmit de arbitru, hotărând următoarele sancţiuni:

– a omologat rezultatul cu 0-3, pentru oaspeţi;

– terenul echipei gazdă a fost suspendat pentru două etape;

– clubul a fost penalizat cu 200 ron;

– cei trei bătăuşi, Lucian Simion, Tiberius Crăciun şi Mihai Dan, au fost trecuţi pe linie moartă din activitatea sportivă, timp de un an, cu o penalitate de cîte 200 ron.

Altfel, după meciul Bencecu de Sus – Bencecu de Jos, întrerupt în minutul 80, când oaspeţii au părăsit terenul de joc la scorul de 1-0 pentru echipa gazdă, nemulţumiţi fiind tot de arbitraj, Comisia a hotărât omologarea rezultatului cu 3-0 pentru amfitrioni şi o penalitate de 200 lei pentru echipa vizitatoare.

*

Seria I

Rezultate tehnice: Lenauheim – Comloşu Mare 0-3 (forfait), Unirea 1975 Tomnatic – Sânnicolau Mare 0-5, Banatul Nerău II – FC Cenei 6-1, Pobeda Dudeştii Vechi – Spartak Gotlob 3-0 (neprezentare), Triplex Beba Veche – Steaua Roşie Bulgăruş 1-2, Şoimii Pesac – Comloşu Mic 6-0, Viitorul Teremia Mare – Pindul Dudeştii Noi 4-3.

Checeana Checea a stat.

Clasament

1. Sânnicolau Mare II 25 19 1 5 85-35 58p +19

2 Dudeştii Vechi 25 18 3 4 72-34 57 +17

3. . Teremia Mare 26 17 4 5 81-32 55p +15

4. Unirea Tomnatec 25 16 1 8 77-36 49p + 13

5. Nerău II 25 14 2 9 43-48 44p + 5

6. Gotlob II 25 14 0 11 55-37 42p + 6

7. Şoimii Pesac 25 13 2 10 64-46 41p + 2

8. AS FC Cenei 25 11 4 10 61-50 37p + 1

9. Bulgăruş 25 12 1 12 68-60 37p + 7

10. Beba Veche 25 9 1 15 44-79 28p – 11

11 AS Dudestii Noi 25 8 3 14 63-74 27p -12

12. Comlosu Mare 25 8 2 15 49-79 26p -10

13. Checeana Checea 25 6 3 16 37-77 21p -18

14. Lenauheim 26 5 1 20 25-75           16p    -23

15. AS Comloşu Mic 25 5 1 19 43-99           16p -17

Etapa viitoare (duminică 16  iunie, ora 18):

Comloşu Mare II – AS Unirea Tomnatic , AS SânicolauMare II –Banatul Nerău II, AS FC Cenei – AS Pobeda Dudeştii Vechi II, Spartak Gotlob – Triplex Beba Veche, Steaua Roşie Bulgăruş – Şoimii Pesac, AS ComloşuMic –  AS Checeana Checea, Pindul Dudeştii Noi – AS Lenahaim 3-0 (forfait).

AS Viitorul Teremia Mare va sta.

*

Seria a II-a

Rezultate tehnice : Juventul Pişchia – Satchinez 3-0 (forfait), Bazoşu Nou – Maşloc 3-0 (forfait), Cocoşul Orţişoara II – Bărăteaz  1-2, Atletic Timişoara – AS Seceani 2-6, Bencecul de Jos – Corneşti 2-14, Remetea Ianova 2000 – Bencecu de Sus 2-0, Steaua Roşie Variaş – Calacea 4-2, Cocoşul Hodoni – Fibiş 3-0 (neprezentare).

Clasament

1. Steaua Roşie Variaş 27 22 3 2 109-23 69p +27

2. Remetea Ianova 27 22 2 3 86-30           68p +26

3. AS Corneşti 27 20 2 5       131-35 62p +23

4. Bărăteaz 27 18 5 4 60-31 59p +20

5. Fibiş 27 18 2 7 80-36 56p +17

6. Pişchia           26 14 4 8 66-45 46p + 4

7. Bencecul de Sus 27 13 1 13 61-70 40p + 1

8. AS Calacea 26 10 2 14 57-69 32p – 7

9.  Cocoşul Hodoni 27 9 5 13 58-80 32p -10

10. Cocoşul Orţiţoara 26 9 2 15 53-80 29p -13

11. Atletic Timişoara 27 8 2 17 45-73 26p -16

12.  AS Seceani 27 8 2 17 44-69 26p -13

13. Bencecul de Jos 27 6 4 16 44-96 22p -20

14. Chinezul Satchinez 27 7 1 19 31-79 22p -17

15 AS Maşloc 27 5 3 19 30-69 18p -24

16. Bazoşul Nou 27 6 0 21 34-109 18p -21

Etapa viitoare (duminică 16  iunie, ora 18):

AS Speranţa Bazoşu Nou –Cocoşul Orţişoara, Bărăteaz – Atletic Timişoara, AS Seceani -ASInter Bencecu de Jos,AS Corneşti – AS REmetea Ianova 2000, AS Bencecu de Sus – AS Steaua Roşie Variaş, AS CAlacea – AS Hodoni, AS Fibiş – AS Juventus Pişchia.

*

Seria a III-a

Rezultate tehnice: Avântul Jamu Mare – Progresul Ciacova II 2-1, Gloria Uivar – Giulvăz 3-0 (forfait), Soca – Livezile 2-4, Ofseniţa – Utvin 2-8, Deta II – Pustiniş 5-1, Dacia Cărpiniş – Sânmartinul Sârbesc 7-0, Stamora Germană – Partoş 4-0.

Petroman a stat.

Clasament

1. AS Dacia Cărpiniş 25 22 2 1 108-18 68p +29

2. AS Utvin 25 17 5 3 90-41 56p +20

3. AS Soimii Pustiniş 25 16 4 5 69-42 52p +16

4. AS FC Deta II 25 15 3 7 83-42 48p + 9

5. Stamora Germană 25 15 2 8 86-53 47p + 9

6. AS Gloria Uivar 25 15 2 8 80-45 47p + 9

7. AS Bârzava Partoş 26 11 6 9 72-51 39p + 3

8. Jamu Mare 26 12 3 11 72-74 39p  0

9. Radniki Soca 25 10 1 14 74-73 31p – 5

10. AS Bya Livezile 25 10 1 14 59-73 31p – 2

11. Sânmartinul Sârbesc 25 9 2 14 58-84 29p – 7

12. Ciacova II 25 8 3 14 52-82 27p -12

13. Vulturii Giulvăz 25 5 1 19 23-75 16p -20

14. AS Petroman 25 4 2 19 36-101 14p -25

15. Flamingo Ofseniţa 25 0 3 21 34-123 3p -36

Etapa viitoare (duminică 16  iunie  ora 18): Progresul Ciacova II – Gloria Uivar, Giulvăz – Radniki Soca, AS By Livezile – AS Flamingo Ofseniţa, AS Utvin – FC Deta II, AS Şoimii Pustiniş – AS Dacia Cărpiniş, AS Obilici Sânmartinu Sârbesc – AS REcolta Stamora Germană, AS Bârzava Partoş – AS Petroman.

AS Avântul Jamu Mare va sta.

 

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Promoţie, Sport de masă, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Campionatul Judeţean Timiş de Promoţie: rezultate, clasamente, etapa viitoare. Şi arbitri opriţi de învingători la drumul mare…

  1. valy spune:

    Ce sant cu aberatile astea si de unde le-ati scos?de l dl Gratian…..?imi pare ff rau dar nu este adevarat ce ati scris asa pot sa zik si yo k ma x sau y si mia blocat deumu….

  2. kikoman spune:

    BV DACIA Carpinis felicitari si bafta in judet

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


trei + 1 =

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: