Etapa a VI-a a Campionatului Judeţean Timiş, liga a V-a, a adus schimbarea liderilor în toate cele trei serii, comloşenii plecând şifonaţi de la Periam. Detalii, mai jos, rezultatele şi ierarhiile – pe coloana dreaptă.

Cosmin Ripan

Uvertura etapei a fost vineri, la Liebling, unde „lanterna roşie” din localitate, Atletico, a fost întrecută de ACS Poli II la un scor de forfait, după ce la pauză era… alb. În mitanul secund, schimbările efectuate de antrenorul Silviu Bălace, care l-a introdus în teren pe Bogdan Vâlceanu, au dat roade, oaspeţii reuşind să perforeze poarta de două ori.

Altfel, cei de la Valcani nu au ajuns la Gottlob, cu toate că au avut pregătită deplasarea cu autocarul, însă mijlocul de transport nu a mai ajuns la locul de destinaţie şi jocul va fi cel mai probabil reprogramat.

Comloşu Mare, după ce a reuşit surpriza etapei trecute, a fost întrecută la Periam cu 3-1. ”La acest meci pauza a durat 27 de minute, timp în care a fost adus un alt jucător al echipei gazdă, pentru a-l substitui pe jucătorul având numele Alexandru Olari şi care era în stare de suspendare. Acesta a fost contestat de delegatul echipei noastre. Spre surprinderea noastră, aşa ceva nu s-a mai pomenit nici pe timpul odiosului, acest oltean arbitru Ţuţurigă şi observatorul Leană Epuran nu ne-au permis să scriem cele întâmplate în raportul de arbitraj, iar în privinţa timpului foarte prelungit la pauză ni s-a precizat că cronometrul arbitrului şi observatorului este cel valabil. Vom face raport suplimentar cu cele întâmplate la acest joc”, ne-a declarat organizatorul de competiţii Florin Bulat, de la AS Comloşu Mare.

Iar cele două echipe neînvinse din Seria a III-a, Maşloc şi Bazoş, au terminat la egalitate, 0-0. În frunte a trecut Avântul Chizătău, care a făcut instrucţie cu cei de la Remetea Mare, fără nici un punct de la începutul campionatului.

În sfârşit, trupa lui Traian Hinţ a reuşit să spargă gheaţa, cu prima victorie în dauna celor de la Viitorul Ştiuca. Cei de la FC Jebel au suferit în schimb a doua înfrângere consecutivă, acum în deplasare la Sânmihaiu Român.

Dar iată câteva rezultate şi marcatorii golurilor:

Atletico  Liebling – ACS Poli II Timişoara 0-3 (0-0)Au înscris Bogdan Vâlceanu – 2 şi Sandoval Ruiz.

Ripensia Timişoara – Dacia Cărpiniş 4-0 (1-0)  Cele patru goluri au fost marcate de Daniel Ungur, Joseph Anagor, Andrei Mogoş şi Cristian Radu. Cu această victorie Ripensia a revenit în fruntea clasamentului, având un golaveraj net superior.

AS Agrotrifan Sânmihaiu Român – FC Jebel 2-1 (2-0) Trupa lui Ovidiu Panaitescu i-a administrat a doua înfrângere consecutivă echpei pregătite de Cristi Olaru, prin golurile reuşite de Leontin Iapă şi Lucian Zurbagiu respectiv Cătălin Ştefănescu.

AS Carani – Plavii Delia Sâmpetru Mare 0-1 (0-0). Unicul gol al meciului pentru elevii pregătiţi de Iosif Mânecan  a fost reuşit de Lucian Nicolescu, în minutul  53, care au urcat o poziţie în clasament, cu maxim de puncte după cinci jocuri, echivalent cu 450 de minute fără înfrângere.

Avântul Periam – Vulturii Comloşu Mare 3-1 (1-0). Surprinzător, gazdele au învins prin reuşitele realizate de Victor Toma, Bogdan  Bădulescu şi Cristian Petric din 11 metri, respectiv Marius Haraga.

Gloria Moşniţa Nouă – Viitorul Ştiuca  4-3 (3-1). După ce gazdele au condus cu 2-0 şi 3-1, în partea secundă au fost egalate la trei, dar bucuria oaspeţilor a fost de scurtă durată căci în minutul 59 Gloria a reuşit primul succes după sase etape, prin Lucian Ignat, care a semnat „dubla”. Au mai punctat Bogdan Andriuca şi Tifan Szabo.

Solventul Timişoara – Avântul Bobda 1-1 (0-1). Chiar dacă oaspeţii au deschis  scorul în minutul 25, prin Ciprian Manolache, timişorenii au egalat în minutul 70 prin Dan Capbun.

AS Buziaş 2013 – FC Chevereşul Mare 1-5 (0-2). Trei eşecuri consecutive a suferit echipa pregătită de antrenorul Daniel Drăgan, care a reuşit o victorie în deplasarea de la Buziaş, chiar la un scor la care nu se aştepta mai nimeni, autori ai celor cinci goluri fiind Florin Roşu (2), Stelian Cerna, Iosif Muntean şi Alexandru Ghercea respectiv Daniel Chiriţă, cu golul de onoare.

Unirea Cerneteaz – Flacăra Parţa 3-4 (2-2). Meci de infarct la Cerneteaz, cu dese răsturnări de scor… În minutul 85, la scorul de 3-3, gazdele au ratat un 11 metri prin Adrian Jivan sau, mai bine spus, portarul Daniel Rus a barat penaltyul acordat de arbitru. Cele 7 goluri au fost marcate de Răzvan David (2), Gheorghe Obreja respectiv – pentru  învingători – Lucian Szilaghi (2), Ionescu Raul şi, cu golul victoriei în minutul 89, Adrian Milovan.

FC Deta – Inter Foeni  2-2 (1-0). Cu o echipă foarte tânără, pregătită de Imre Olah, Deta a terminat la egalitate în faţa fostului lider, Inter, detronându-l de pe prima poziţie. Cele patru goluri au fost marcate de: Patric Chiticaru (min. 25), Cristian Pantiş (min. 65) respectiv Adrian Cobzariu (min. 55) şi Radencovici Branimir (min. 71). De menţionat că oaspeţii au trimis mingea în bară de două ori, prin Burghelea şi Postolache.

Avântul Chizătău – Meget Remetea Mare 7-0 (2-0). Cu această victorie, trupa lui Ioan Copaci a trecut în fruntea clasamentului şi nu a avut probleme în privinţa rezultatului, reuşind un scor fluviu în dauna lanternei fără nici un punct după 6 etape. Au marcat: Cosmin Ripan (3), Remus Bărbulescu (2), Rudolf Loch din 11 metri şi Mădălin Anghel.

AS Murani – Voinţa Biled  6-2 (2-0). Au marcat: Raul Costescu (2), Stelian Argatu (2), Alin Algea şi Ioan Pârjol respectiv Flavius Tomescu şi Vasile Faur.

Olimpia 1967 Bucovăţ – Ianova 2000 6-2 (2-2). Adrian Cora şi Cătălin Dănăilă au reuşit câte un hat-trick! Paul Stan, de două ori.

Unirea Grabaţi – Becicherecu Mic 0-4 (0-1). Cosmin Mancaş (min. 10), Bogdan Centea (min. 58), Branimir Ştefanovici (min. 59) şi Andrei Hodiş (min. 79).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

8 răspunsuri la Campionatul Judeţean Timiş, liga a V-a, etapa a VI-a: schimbare de lider în toate cele 3 serii. Comloşenii pleacă „şifonaţi” de la Periam

1. adadj spune:

Legat de cele intamplate la Periam cu Comlos se doreste ca Ripensia sa promoveze de aceea se fac aceste smecherii de catre AJF daca vor mai pierde vor fii din nou ajutati repede doar au primit bani mai marii, sper sa apara in curand si garda financiara peste ei !

• Lagardere spune:

In calitate de presedinte al echipei din Comlosu Mare,pot afirma ca Ripensia nu are nici un amestec in tarasenia de la Periam.Cei trei caraghiosi de acolo au fost conducatorul echipei gazda,arbitrul de centru Tuturiga si observatorul Epuran,care se chinuiau sa ne convinga ca jucatorul care facuse furori in prima repriza e una si aceiasi persoana cu cantorul de la biserica,pe care l-au adus de urgenta cu o masina dupa jumatate de ora de la sfarsitul primei reprize si din care sarea mingea ca din coltul mesei.
      Ripensia nu se preteaza la asemenea magarii,ei sunt cea mai buna echipa din serie,echipa pe care noi suntem mandri ca am invins-o ,cu putin noroc,intr-un meci disputat in deplina corectitudine. Uram Ripensiei un drum cat mai lung in Cupa Romaniei si sa revina acolo unde a fost,impreuna cu cei doi comloseni de legenda,Ciolac si Chiroiu,in Liga 1.

2. Frunzila spune:

De ce o invinuiesti pe Ripensia? In meciul direct, am fost cat se poate de fairplay. Si in TOATE meciurile jucate.

Acum, magariile au fost facute de o alta echipa, nu de Ripensia. La ce lot are, are vreun sens sa se murdareasca?

Ca sa nu mai zic, ca se putea promova direct in D la fel cum a facut si ASU Poli.

Deci, nu mai invinuiti alte echipe doar pentru ALTII v-au furat. Putina logica si decenta nu ar strica!

3. andrei spune:

Ripensia dacă ar fi vrut ajutor bătea la Comloş cu arbitri dar au jucat pe bune, nu au nevoie de ajutorul AJF-ului,să ştie toată suflarea polistă că Ripensia va promova cinstit şi numai pe teren, nu cum o fac alţi.Chiar sâmbătă după masă am fost la arena Textila şi am văzut cel mai prost meci de judeţ şi când te gândeşti că Bazoş era pe primul loc, iar Maşloc pe locul doi. Chiar nu am înţeles ce au vrut cu arbitrul, sincer vă spun că am văzut un arbitraj peste acest nivel, chiar arbitru putea să mai dea pe unul de la Bazoş afară nr 14 după ce a dat in minge după fluier, mai ales că a mai avut un galben.Cei de la Bazoş tot meciul au protestat la deciziile corecte pe care le-a luat arbitrul.Nu mai vorbesc de acela care se dă antrenor , înjura ca un birjar şi in tribună a continuat chiar până la finalul meciului,chiar este un nesimţit ruşine săi fie să vedem dacă îl suspendă AJF-ul , dar NU CRED că sunt pe mână cu MIEREA.

4. Angel spune:

Respect Ripensia poate cu o ocazie vom face un amical cu Unirea Jimbolia , tinand cont ca mulți jimbolieni a jucat la Ripensia pe vremea aia când erau in glorie plecați de la Unirea Jimbolia bafta băieții

5. costel spune:

andrei tata,vezi ca deja intrii in derizoiru.cred ca vb de alt meci,in primul rand,masloc nu era pe locul 2 ci pe 3,da na,nu ai cum sa sti asta din fata tastaturii.si daca tot faci nesimtit pe cineva,ar fi bine sa poti vb direct cu acel cineva,nu sa te ascunzi pe aici.deci daca vrei,ia legatura cu cei de acolo sa vedem cat de zorro esti,ca pun pariu ca esti un papa lapte de la mama si acum.putea sa mai dea afara d-nul mot si vreo 2 de la masloc in prima repriza,putea sa zica si cum la o degajare a portarului cu mingea in aer,opresti jocul ca este un jucator cazut jos,si il reia cu lov libera directa deunde a cazut mingea,putea sa nu dea 5 min de prelungire,la 4 schimbari in total,din 8 posibile,si cele 5 min,au fost 7,putea sa fluiere offside la faza din min 80 cand tranca sta cu fanionul sus si el nu il baga in seama si lasa atacul gazdelor sa mearga pana la capat,si etc.deci ”andrei”,sau ce mapeț esti si tu,mai taie din ce ai scris,si scrie realitatea,nu doar ce visezi noaptea.daca bazosu era pe mana cu mierea,fi sigur ca labaru de mot nu arbitra niciodata acest meci,pt ca bazosu il refuza de un campionat incoace,da na,de unde sa sti tu detalii,doar te=ai trezit din vis acum.somn usor baiete,sau fetito…

6. andrei spune:

costel cei de la SPORTTIM au fîntocmit clasamentul şi va dat 3-0 înainte de a se lua o decizie la comisie dar cei de la renaşterea vau trecut cu un meci în minus probabil aşteptau verdictul ,cît mai vreţi să câştgaţi la masa verde atunci maşloc era pe locul 2şi chizătău pe primul loc,noi la cămin avem pe portarul care în fiecare zi vine cu ziarul şi vedem.