Campionatul Județean Promoție Timiș + Municipal Lugoj

În această etapă din liga a VI-a timișeană toate jocurile au fost arbitrate cu brigăzi alcătuite din 3 împărțitori ai dreptății iar un meci nu s-a disputat, în Seria a II-a, Pişchia – Ianova 2000. Curios în acest caz, delegatul echipei oaspete, Liviu Şerban, şi antrenorul au ajuns la teren, au completat raportul de arbitraj, iar arbitrii şi jucătorii echipei gazdă au aşteptat în zadar să ajungă vizitatorii la teren, lucru care nu s-a mai întâmplat, nici chiar după 30 de minute, cât au fost dispuși amfitrionii să aștepte, ținând neapărat să-şi joace şansele pe teren. Partida se va omologa cel mai probabil cu rezultatul de 3-0 pentru gazde, care vor continua lupta pentru primul loc.

Tot în această serie, la jocul Voința Maşloc II – Gelu, câştigat de gazde cu 6-4, oaspeţii au fost nemulţumiţi de arbitraj şi atât în timpul partidei, în prima repriză, cât şi la pauză, delegatul echipei, Vasile Straton, a dorit să conteste pe raportul de arbitraj lipsa omului de ordine, care a plecat de la teren după ce a semnat raportul. Domnia sa ne-a declarat că ”nu se poate aşa ceva, am fost să contest plecarea omului de ordine de la teren, împreună cu căpitanul de echipă, şi am fost dat afară de la arbitri. Nu mi s-a permis acest lucru chiar şi de către observatorul de la acest meci”.

În etapa trecută, la meciul Bencecu de Sus – Camaro Fibiş, delegatul echipei, Dănuţ Rotaru, a contestat înainte de joc că brigada de arbitri este incompletă, conform ROAF – articolul 62, punctul 5. Au fost numai doi arbitri iar în semn de protest, în minutul 25, au părăsit terenul de joc. Pentru asemenea fapte, echipa din Fibiş a fost amendată cu 150 de lei, pierderea jocului cu 3-0 şi o penalitate de trei puncte.

Liderii celor trei serii au obţinut victorii după cum urmează: Banatul Nerău a învins în deplasare cu 8-1 la Steaua Roşie Bulgăruş, mărindu-şi avantajul la 12 puncte față de ocupanta locului secund, Voinţa Şandra, care se află la egalitate cu Iecea Mare, având 34 de puncte; AS Călacea, 3-1 acasă cu echipa din Bărăteaz; FC Jebel, 3-1 în deplasare la Ofseniţa, mărindu-și astfel avantajul la 16 puncte faţă de FC Denta, a doua.

+

Campionatul Municipal Lugoj

Schimbare de lider în Seria I, succesul obţinut de Tomactim Tormac în deplasare la Belinţ, cu 3-2, urcând-o în fruntea clasamentului, cu 33 de puncte, în dauna fostului lider, din Iosifalău, care a încheiat la egalitate, 3-3 în deplasare la Lucareţ, acumulând 31 de puncte.

În Seria a II-a, liderul Coştei a învins în minutul 93 prin golul reuşit de Alin Jivan, care a reuşit dubla, iar un gol a fost marcat de Valentin Pogăceas. Pe locul secund, Padeşul Nădrag, care s-a apropiat la două puncte, relansând lupta la promovare, precum în Seria I.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Promoţie și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.