Campionatul Județean Timiș, etapa 17: rezultate, marcatori. Cioată, alt ”careu” pentru Jimbolia, Pișchia și Bazoșu Vechi înving și ele la scor

Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a a programat la sfârșitul acestei săptămâni etapa a doua din retur și din 2022, în care s-au înregistrat victorii clare pentru ocupantele locului 1, 7-1 în favoarea Unirii Jimbolia, 6-3 pentru Juventus Pişchia şi 4-0 în deplasare pentru sportivii din Bazoşu Vechi. În plan individual, pentru a doua oară consecutiv, Daniel Andrei Cioată (Unirea Jimbolia) a înscris 4 goluri, de astă dată în poarta celor de la Şandra. Scurte detalii din runda a XVII-a. Rezultatele tehnice, programul etapei 18 – cea viitoare, și clasamentele la zi, pe coloana dadicată datelor tehnice în secțiunea Fotbal.

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 49 de puncte, urmat de Steaua Roşie Variaş cu 48 de puncte; iar pe locul trei, AS Gelu, cu 37 de puncte.

Voinţa Valcani – Spartak Gottlob 5-1 (2-1): Daniel Talpoș (min. 11 și 33), Sebastian Moșneag (min. 67), Cristian Trăistaru (min.70) și Alexandru Ienovan (min. 89), respectiv Toth Atilla (min. 30).

Pentru localnici au jucat următorii: Alexandru Suciu, Bar, Bojan, Ienovan, Gheorghiță, Popa, Dulau, Horoba, Traistaru, Talpoș.

Au mai intrat: Dulău, Moșneag și Daniel Ienovan. Ultimii 2 au și înscris.

Rezerve: Drăgoi, Sava.

AS Gelu – AS Tricoul 1 Iunie Timişoara 2-1 (1-1): Cristi Berbece în minutele 20 şi 85, ambele din lovituri de la 11 metri, respectiv Walleed Jameel (min. 49).

Din minutul 20, oaspeţii au evoluat în 10 jucători, Daniel Hodineanţu fiind eliminat pentru un fault ca ultim apărător.

CS Unirea Sânnicolau Mare II – AS Steaua Roşie Variaş 2-3 (0-1): Claudiu Coandă (min. 50) și Andrei Gheţa (min. 86), respectiv pentru învingători un hat-trick reuşit de Gabriel Voicu în minutele 30, 60 și 75.

AS FC Unirea Jimbolia – AS Voinţa Şandra 7-1 (5-0). Daniel Adrian Cioată a înscris 4 goluri, Denis Chiștrugă două goluri iar oaspeții au înscris un autogol.

Liderul seriei nu iartă așadar nimic, indiferent că joacă pe propriul teren sau în deplasare, reuşind o nouă victorie confortabilă în dauna celor de la Şandrta. Şi continuă marşul fără înfrângere spre liga a patra, talonat însă la numai un punct de ocupanta locului secund.

+

În Seria a II-a, AS Juventus Pișchia conduce în clasament cu 40 de puncte. Pe locul secund Unirea Cerneteaz, cu 33 de puncte, urmată de ACS Galaxy Timişoara cu 32 de puncte.

AS Juventus Pişchia  – AS Steaua Bulgăruş 6-3 (5-0): Stelian Argatu două goluri, Claudiu Fulga, Alex Dumitru – autogol, Petrică Rus şi Radu Jude din lovitură de la 11 metri, respectiv Dorel Lazăr două goluri şi Claudiu Ciobănică.

AS Camaro Fibiş – AS Viitorul Bencec 1-1 (0-0): Denis Nedelcu (min. 50) respectiv Emanuel Ardelean (min. 72).

În minutul 89, Nedelcu a ratat o lovitură de la 11 metri, apărată de portarul Cristian Precup.

CS Timişul Şag II – AS Gloria Uivar 1-4 (1-1).

După ce în etapa trecută a cedat pe teren propriu, Gloria a reacționat sub forma unei victorii în deplasare, chiar la trei goluri diferenţă. Vasile Baltă şi Daniel Vlad sunt marcatorii celor patru goluri, golul de onoare al Timișului fiind semnat de Alex Beltechi.

ACS Galaxy Timişoara – AS Utvin 6-1 (1-0).

Au marcat: Narcis Damian două goluri, Darius Hitian, Dorian Barburescu, Răzvan Mihart şi Valentin Tănăsie respectiv Ciprian Buda.

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii II a stat în această etapă.

+

În Seria a III-a, lider este AS FC Bazoşu Vechi, cu 45 de puncte. AS Gloria Moşniţa Nouă deține 44 de puncte, iar pe locul trei, CSC Belinţ are tot 44 de puncte.

CSC Făget – AS FC Bazoşu Vechi 0-4 (0-1).

Cele patru goluri pentru liderul acestei serii au fost marcate de: Cristian Radu (min. 35), Andrei Achimov (min. 55), Florin Bolgea (min. 75) şi Flavius Lazea (min. 90).

Alex Fedor, Flavius Lazea și Ciprian Militar

Pentru învingători au jucat următorii: Staicu, Anițaș, Militar, Fedor, Bungau, Pistrițu, Nicoloff, Vînătu, Radu, Cristescu, Achimov. Au mai intrat: Bolgea, Lazea, Burlacu, Filip, Codrean.

Electrica Timişoara – CSC Bega Belinţ 0-2 (0-2).

Cele două goluri au fost marcate de Coste Vieru (min. 20) şi Robert Watzulek (min. 30). Din minutul 25, oaspeţii au jucat în 10 jucători, Răzvan Dragomir fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

AS Gloria Moşniţa Nouă – AS Boldur 5-0 (2-0).

Galopul de sănătate al ocupantei locului secund a continuat şi în această etapă, cu cinci goluri în poarta vizitatorilor. Jucătorul meciului, Dan Roman (care este şi antrenor principal din această rundă), a reuşit un hat-trick în minutele 1, 50 și 75, completat de Lucian Stoica (min. 35) și Mircea Şchiopu (min. 68).

Gazdele au folosit următorii jucători: Răzvan Untaru, Claudiu Pane, Alin Cazimir, Cristian Melinte (cpt.), Claudiu Mariş, Robert Cirmaci, Sică Petrea, Ionel Corjescu, Mircea Schiopu, Lucian Stoica, Dan Roman.

Au mai jucat Denis Drăghia, Ovidiu Farcaş și Alex Neagu.

Antrenorul-jucător Dan Roman a dedicat cele 3 goluri celor doi băieţi ai săi, Andrei – în vârstă de 6 ani, și Patrick (3 ani), care ieri și-au serbat ziua de naștere, amândoi fiind născuți în acceasi dată, 26 martie.

AS Recaş – AS Autoliv Lugoj 3-0 (1-0).

O nouă victorie pentru elevii pregătiţi de Sorin Micşa, prin marcatorii Alex Voicu (min. 17), Marius Tutunaru (min. 51) şi Mişi Bejera (min. 66).

AS Berini – AS Bacova 3-4 (2-2).

Au marcat: Nicolae Dobromirescu, Lucian Belu și Darius Jorj, respectiv pentru învingători Raul Prundeanu două goluri, Andrei Crăciun și Nelu Arsenie din lovitură de la 11 metri.

Progresul Vucova – AS Meget Remetea Mare 1-0 (0-0): Darius Galeriu (75).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.