Campionatul Județean Timiș: etapa 20

Cea de-a patra rundă din returul Campionatului Județean Timiș s-a desfășurat la sfârșitul săptămânii sub forma a 18 meciuri din cadrul etapei a XX-a, printre câștigători numărându-se și doi lideri, cu acelaşi rezultat, CS Comloşu Mare printr-un 0-7 în deplasare la Cenad, iar Rapid Săcălaz acasă, 7-0 cu Jebel. În schimb CS Phoenix Buziaş a semnat o victorie fără joc, la ”masa verde”, întrucât cei din Uliuc s-au retras din campionat.

S-au dictat și anumite sancţiuni de către Comisia de Disciplină a AJF Timiș, dat fiind că în etapa 19 au fost eliminaţi de pe teren 6 jucători. Astfel, Marius Boldijar (Unirea Jimbolia) s-a ales cu trei etape de suspendare şi 15o de lei amendă. Iar alţi doi jucători nu vor evolua două etape, și anume Gheorghe Bojan (Valcani) şi Marius Peca (Săcălaz), amendați cu 150 de lei. În vreme ce o etapă au fost suspendați pentru acumulare de cartonaşe galbene  Cosmin Vereştiuc (Sînandrei), Claudiu Lupşescu (Jebel) şi Levente Parvany (Gătaia).

Gazdele au obținut 9 victorii şi au înscris 44 de goluri, iar oaspeţii, şase succese şi trei rezultate de egalitate, cu un număr redus de goluri în cont, numai 29… S-au marcat în total 73 de goluri în partidele din weekend ale celor trei serii din liga a V-a timișeană, cele mai puţine de la începutul campionatului,

Performeri ai etapei au fost cinci jucători care au reuşit câte un hat-trick, și anume Raul Costescu (Comloşu Mare), Darius Jurj (Tormac), Tiberiu Bokor (Săcălaz), Patrik Niţă (Universitatea de Vest din Timişoara) şi Florin Văcărescu (Utvin).

Sacoşu Turcesc – Timişul Jabăr 0-1 (0-1). Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 45 de Costel Fachbach. Gazdele au avut 21 de lovituri de la colțul terenului, în schimb oaspeţii numai una, din care au reuşit să marcheze.

Timişul Hitiaş – AS Foresta Mănăştiur 6-0 (2-0). Cele șase goluri pentru gazde au fost marcate de Flavius Cristescu – două goluri, Cosmin Codreanu, Armin Schultz, Cătălin Drincă și Aurelian Salva. Localnicii au rămas neînvinşi în acest retur de campionat şi aşteaptă cu nerăbdare să înfrunte liderul CS Phoenix Buziaş, săptămâna viitoare.

AS Petroman – AS Uivar 5-0 (1-0): Marius Tutunaru – două goluri, Alexandru Sişcă, Sebastian Silion şi Marco Vlaicon.

Gazdele au avut şi un jucător eliminat în minutul 83, Ioan Buhai, pentru lovirea unui adversar, rămânând în continuare neînvinşi după cinci etape din retur, cu patru victorii şi un rezultat de egalitate.

Mureşul Cenad – CS Comloşu Mare 0-7 (0-3). Pentru liderul Seriei I au marcat: Raul Costescu – 3 goluri, Stelian Argatu – 2, Cornel Mihalache şi Ion Pârjol – câte un gol.

AS Tormac – AS Bacova 4-1 (2-1): Darius Jorj 3 goluri, Darius Holoţan, respectiv Valentin Ani.

Olimpia Darova – Gloria Moşniţa Nouă 1-2 (0-1): Abel Buciuta, respectiv pentru învingători Dudea Giurgiu şi Alexandru Vedinaş.

Steaua Roşie Variaş – Voinţa Valcani 0-0. Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 84, prin Gabriel Voicu.

Rapid Săcălaz – FC Jebel 7-0 (2-0): Tiberiu Bokor – 3 goluri, Emanuel Kovacs, Sorin Păstrăvanu, Andrei Trif şi Ionuţ Stângaciu.

Dacia Cărpiniş – CS Universitatea de Vest din Timişoara 0-5 (0-2). Cele cinci goluri au fost marcate de doi jucători: Patrik Niţă (min. 20, 52, 75) și Ionuţ Vucea (min. 35 și 60). De menţionat că golul cu numărul 100 pentru echipa studenţească a fost marcat de Ionuţ Vucea în minutul 35.

Rezultatele rundei, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.