Campionatul Judeţean Timiş, etapa a 24-a: rezultate, marcatori

Liga a V-a timişeană, Campionatul Judeţean, a bifat şi etapa a 24-a, ale cărei rezultate, cu ierarhiile la zi, le regăsiţi în josul coloanei din dreapta a secţiunii Fotbal. Mai jos, adăugiri detaliate pe marginea jocurilor rundei, iar ulterior un fotoreportaj de la Racoviţa, unde Progresul a trecut cu 5-0 de Lorena Giarmata Vii, plus, ca de obicei, şi cu rezultatele, clasamentele şi etapa viitoare din „Promoţie”…

Progresul Racoviţa - Lorena Giarmata Vii 5-0 în Seria III a Campionatului Judeţean Timiş, etapa a 24-a, din 12 mai

Liderul Seriei I, Cocoşul Orţişoara, a făcut un pas mare pentru promovarea în liga a IV-a, după victoria obţinută în deplasare, la ocupanta locului secund, Tricoul 1 Iunie, prin golul reuşit de Alexandru Topor în minutul 17. Tot în această serie s-au disputat majoritatea jocurilor programate sîmbătă: Avântul Periam – Unirea Grabaţi 2-4, cele 4 goluri pentru echipa pregătită de Lucian Betea fiind marcate de: Cristi Botici – 2, Daniel Constantin şi Marius Pan; Şandra – Sânpetru Mare 1-4, au marcat Ciui (min. 36 şi 80), Ciormei (min. 52), Tulcan (86) respectiv Alba (min. 90); un alt joc, Mureşul Cenad – Unirea Giroc, s-a încheiat 1-1, în care gazdele au deschis scorul în minutul 29 prin Colompar Samir iar pentru oaspeţi a marcat Alexandru Duţu în minutul 70. O nouă egalitate s-a consemnat la Biled, 3-3 cu Comloşu Mare, iar AS Carani a învins cu un set la unu pe echipa Mureşul Igriş. Am consemnat şi o neprezentare în această serie, în care Mama Mia II Becicherecu Mic nu a făcut deplasarea la Valcani.

În Seria a II-a, Sânmihaiu Român a întrecut pe Unirea Cerneteaz cu 3-1 iar Gloria Moşniţa Nouă a smuls un egal în ultimele minute, 4-4 la Moraviţa.

În Seria a III-a, Unirea Leucuseşti a reuşit în sfîrşit o victorie, 5-1 în dauna celor de la Bacova, evoluînd la Făget, datorită suspendării terenului, iar Avântul Chizătău, pregătită de Ioan Copaci, a învins cu 8-3 pe Ictar Budinţ (Maşloc). Au marcat: Blaga, de 4 ori, Drăguş, Mârza, Marincu şi Loch, respectiv Cosur, Bărbulescu şi Vasko.

Duminică…

Trupa lui Horaţiu Horea, Meget Remetea Mare, a obţinut trei puncte de aur printr-o victorie cu 3-2 pe propriul teren, în faţa celor de la Padeşul Nădrag, prin golurile marcate de Aurel Coşa, două, şi Dănuţ Puiu respectiv Berciu, de două ori. Unirea Gilad, cu noi jucători legitimaţi, Marius Postolache, Deian Pecarov, Denis Răducanu şi Alin Miloş, a fost întrecută pe teren propriu de liderul Progresul Gătaia, cu 1-0, prin golul marcat de Boldor.

Tot în această serie am consemnat trei rezultate de egalitate, toate 1-1, la Parţa – Foeni, Pădureni – Ciacova şi Diniaş – FC Jebel.

În Seria a treia, liderul ASU Politehnica a învins la scor, cu 7-1, pe Boldur, razbunându-se pentru rezultatul de egalitate înregistrat în tur. Au marcat: Alexandru Florea (min. 25), Nicu Făgeţean (min. 32), Adrian Marchiş (min.39 şi 48 din 11 metri), Adrian Ilie (min. 65), Vlad Vişan (min. 72) şi Petru Popovici (min. 85). Golul de onoare al oaspetei a fost marcat de Florin Păsculescu (min. 90).

Ocupanta locului secund, AS Progresul Racoviţa, s-a distrat cu cei de la Lorena Giarmata Vii, administrându-le cinci goluri, din care trei au fost înscrise de Mircea Şchiopu. Celelalte, de Horia Onae şi Palade.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.