Campionatul Judeţean Timiş: etapa a 26-a

Cea de-a 26-a rundă din Campionatului Județean Timiș, programată pe parcursul a două zile, sâmbătă şi duminică, a programat 17 meciuri dintre care unul nu s-a jucat deoarece echipa din Uivar nu s-a prezentat la Gătaia, înscriindu-se 97 goluri în cele 16 partide disputate. Gazdele au obținut 11 victorii şi au marcat 65 de goluri, iar oaspeţii numai patru succese, un rezultat de egalitate fiind obţinut de Mureşul Igriş la United Bencecu de Sus: 0-0.

Scorul etapei a fost realizat de liderul Seriei a III-a, CS Phoenix Buziaş, 11-1 acasă în dauna celor de la Electrica Timişoara, pe când meciul Universitatea de Vest din Timişoara – Voinţa Şandra a fost amânat pentru săptămâna viitoare, miercuri de la ora 18, pe terenul CFR.

Performeri individuali ai etapei au fost Mihai Radac (AS Boldur), cu 6 goluri marcate în poarta celor de la AS Viitorul Sacoşu Turcesc, Aurel Fanea (Tormac) cu 5 în poarta celor de la Olimpia Mănăştiur, Dan Şandru (Buziaş) cu patru iar Florin Bolgea (Boldur), Dan Hărpăilă (Tricoul 1 Iunie Timişoara), Sergiu Precupanu (Buziaş), Alexandru Sişcă (Petroman), Ştefan Toc (Unirea Cerneteaz) şi Alexandru Botorea (Unirea Banloc), cu câte un hat-trick.

Pentru că au văzut cartonaşul roşu, fiind eliminaţi de pe teren din diferite motive, un număr de cinci jucători au fost suspendaţi după cum urmează: Claudiu Horhos (Uivar) pe 6 etape şi penalizat cu 150 de lei, Gheorghe Varlante (Timişul Jabăr) două etape şi 150 de lei, iar Ovidiu Sever (Olimpia Mănăştiur), Adrian Bar (Voinţa Valcani) şi Alexandru Benea (Dacia Cărpiniș) – câte o etapă.

CS Phoenix Buziaş – Electrica Timişoara 11-1 (1-0). Au marcat: Dan Şandru 4 goluri, Sergiu Precupanu 3, Rareş Mircovici 2, Caius Marta 2, unul din lovitură de la 11 metri, respectiv Andrei Rigo.

Liderul a forţat după pauză, reuşind scorul etapei, cu 11 goluri în poarta vizitatorilor pregătiți de antrenorul Remus Steop. După meci, diriguitorii AJF Timiș au înmânat tricourile de campioni jucătorilor de la Buziaş, virtual promovaţi în liga a patra, întrucât în ultimul meci au deja asigurată victoria la ”masa verde” întrucât cei din Gavojdia s-au retras din campionat.

Avântul Topolovăţu Mare – Olimpia Darova 3-1 (2-1). Au marcat: Mişi Bejera (min. 17), Bogdan Cortuşan (min. 38) şi Mihai Vida (min. 56), respectiv Ionel Pantea (min. 21).

AS Boldur – AS Viitorul Sacoşu Turcesc 9-4 (5-2). Doi jucători au marcat cele nouă goluri, și anume Mihai Radac – şase şi Florin Bolgea trei, respectiv Cosmin Rusu – 2, Alin Faur şi Robert Foldi – câte un gol.

Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS Avântul Bobda 6-2 (2-1). Au marcat: Daniel Hărpăilă – 3 goluri, Pavel Schneider şi Radu Manzur, respectiv Darco Niculescu şi Zoran Marcov.

AS Bacova – Gloria Moşniţa Nouă 1-0 (1-0). Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 36 de Gabriel Pop. În minutul 90, jucătorul Daniel Legradi a fost eliminat de la gazde pentru cumul de cartonaşe galbene.

CS Unirea Sânnicolau Mare II – CS Comloşu Mare 3-4 (2-3): Bogdan Wilheim – 2 goluri şi Patrick Paraliov, respectiv pentru liderul Seriei a II-a Raul Costescu – două goluri, Stelian Argatu şi Ion Pîrjol. Un jucător de la echipa gazdă ne-a spus ”suntem foarte ‘’mulţumiţi‘’ de arbitraj… Bine că s-a fluierat sfârşitul meciului, căci altfel eram pe punctul să egalăm – cum au făcut-o cei de la Bencecu de Sus în urmă cu câteva etape, când s-a terminat 4-4 din greşeală – când Wilheim Bogdan a scăpat singur spre poartă…”

Unirea Cerneteaz – FC Jebel 6-1 (3-1): Ştefan Toc (min. 27, 44, 55), Laurenţiu Schein (min. 3, 72) şi Daian Jivan (min. 67). În schimb oaspeţii au egalat la unu în minutul 20.

AS Tormac – AS Olimpia Mănăştiur 8-1 (2-1). Jucătorul meciului a fost Aurel Fanea cu 5 goluri marcate. L-au completat Florin Cionuică, Daniel Săndel şi Darius Coroţan, respectiv Istvan Gabără.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.