Rezultatele şi ierarhiile după etapa a 26-a a Campionatului Judeţean Timiş, pe coloana dreaptă a secţiunii Fotbal. Mai jos, amănunte şi marcatori din această rundă, în care liderul Cocoşul Orţişoara a fost învins în Seria I la Cenad, de Mureşul, iar la Şandra oaspeţii din Giroc au trimis mingea în bară de 7 ori dar au încheiat la egalitate, 1-1…

În Seria I, uvertura etapei a avut loc vineri, între Mureşul Igriş şi CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic II, scor 4-3. Cu o nouă echipă, încropită peste noapte, trupa lui Ică Roşu a reuşit a doua victorie în actuala stagiune, fiind pe primul loc din… coadă. Dar, cu concursul arbitrilor, care i-a dat o mână de ajutor, a scos-o la capăt. Delegatul echipei oaspete, Tobias Turbureanu, prezent în lipsa lui Elti Neagoe, a fost trimis după gard după numai 15 minute de joc, pentru proteste repetate la deciziile arbitrilor.

Autorii celor şapte goluri au fost Alin Olaru (2), Ovidiu Iuga şi Ciprian Bâră, care a înscris reuşita decisivă în minutul 99 (!), respectiv Alin Gârz (2) şi Florin Cionca. De menţionat că oaspeţii au avut în teren 4 jucători de la prima echipă, şi anume Costel Zurbagiu, Alin Gârz, Zoran Radu şi Florin Cionca.

Liderul Cocoşul Orţişoara a suferit prima înfrângere din retur, în deplasare la Cenad, cu Mureşul, scor 4-3, după ce gazdele au condus şi cu 4-1. Au marcat Bogdan Wilheim şi Cosmin Radu, de cîte două ori, respectiv Alexandru Topor şi Alin Roman, două. Cei de la Orţişoara au evoluat din minutul 55 în 10 jucatori, portarul Carlaonţ fiind eliminat de pe teren.

La Valcani, echipa Voinţa a pierdut la un scor prea sever în comparaţie cu derularea partidei, în faţa celor de la Unirea Grabaţi, care au reuşit să înscrie de cinci ori, încasând două. Pe lista marcatorilor se află Lionel Anghel Cănuci (2), Zoltan Leiher, Daniel Constantin şi Sebastian Merschan respectiv Andrei Răgălie şi Andrei Manoliu.

Voinţa Şandra, chiar dacă nu a reuşit să înscrie, a încheiat la egalitate, 1-1 cu puternica echipă din Giroc, Unirea, care a deschis scorul în minutul 93, prin Graţian Ioviţă, dar în minutul 96 Orlando Trandu a deviat mingea în… propria poartă, la ultima fază de atac. De reţinut faptul că oaspeţii au trimis mingea în transversală de patru ori şi de trei ori în stâlpii porţii, prin Alin Ardelean şi Dragoş Cătău de cîte două ori iar prin Alexandru Duţu de trei ori.

Ieceana Iecea Mare a reuşit să întoarcă rezultatul în faţa celor de la Tricoul 1 Iunie, după ce oaspeţii au deschis scorul prin Georgevici. Mai întîi au egalat prin Colţiş iar golul victoriei a fost marcat de Bota.

Progresul Gătaia, lider în Seria a II-a, cu un confortabil avans de puncte, a încheiat la egalitate, 1-1 în deplasarea de la Banloc, cu Unirea. Sebastian Bucure a deschis scorul în minutul 29 iar gazdele au egalat în minutul 67. Tot în această serie Solventul a învins în deplasare la Sânmihaiu Român, cu 1-0, prin golul marcat de Adrian Popa în minutul 22.

Managerul formaţiei timişorene a folosit următorii jucători: Blîndu – Cristea, Georgevici, Bagiu, Crişan, Adi Popa, Tecău, Luţă, Zaharia, Cosma şi Enache. Au mai intrat: Iurea, Popescu, Besnea şi Timofte.

La Murani cu FC Jebel (5-3) au marcat Raul Costescu (2), Ionuţ Pârjol, Alexandru Scăluş şi Stelian Argatu – câte unul, iar pentru oaspeţi Marius Cârnu, Daniel Brândaş şi Cătălin Ştefănescu.

Cu victoria de pe propriul teren, cu 2-1, echipa din Moraviţa a luat o gură de oxigen, părăsind ultimul loc. Cei din Moraviţa i-au întrecut pe cei de la Ciacova, cele două goluri pentru trupa lui Emilian Buteaţă (Sucă) fiind marcate de Marius Presură, de două ori, respectiv Daniel Turcuş. Moraviţa a jucat cu următoarea formaţie: Milan – Ţirian, Crudu, Cusman, Tănase, Cocişan, Belmustaţă, Gheorghiţă, Presură, Ioan Darius. Au mai intrat: Buteaţă, Marin Radu şi Avram Radu.

În Seria a III-a, liderul Progresul Racoviţa i-a zdrobit pe cei de la Olimpia Bucovăţ, administrându-le un sac de goluri, marcate de Alin Nanu (3), Flavius Ciorei (2), Adrian Fodor, Mircea Şchiopu şi antrenorul jucător Arpad Laszko.

Trupa lui Puiu Linginar, echipa Padeşul Nădrag, a obţinut o victorie în deplasare la Unirea Leucuseşti, cu 2-0, prin punctele reuşite de acelaşi jucător, Antonio Pistolea, în minutele 39 şi 79. Ictar Budinţ (Maşloc), care a jucat pe arena Textila, a învins cu 4-2 echipa din Bacova, prin golurile marcate de Alin Paleacu, Claudiu Cosur, Emanuel Kovacs şi Ştefan Bărbulescu respectiv Marius Preda şi Daniel Sîrbu. De menţionat că arbitrul Dorian Barzuca a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă, în minutul 13 pe Daniel Ciocu, de la Bacova, iar pe Ştefan Bărbulescu cu zece minute înainte de final.

În fine, Lorena Giarmata Vii – AS Boldur a fost 3-1, cele trei goluri pentru învingători fiind reuşite de Francisc Rădoi, Alin Stroe şi Marius Văcaru.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

5 răspunsuri la Campionatul Judeţean Timiş, etapa a 26-a: rezultate, marcatori. Cocoşul, jumulit la Mureş. Iar Giroc dă 7 bare la Şandra, care egalează prin… Trandu: 1-1

1. ionionescu spune:

FORZA SOLVENTUL TIMISOARA! YOU WILL NEVER WALK LONE

2. metm spune:

Domnule Canea, imi puteti spune va rog cine v-a dat detaliile meciului de la Muresul Igris-Becicherecul Mic? Nu de alta, dar antrenorul oaspetilor a fost eliminat in minutul 80(minutul 15 conform relatarii voastre, is vreo 65 de minute diferenta da fie) iar ultimul gol s-a marcat in minutul 92( minutul 99 in articol). Acuma serios, este campionatul judetean dar decat un articol scris dupa ureche, inflorit si fara mare parte de adevar, mai bine ne multumim cu rezultate si clasament!

3. laurentiu spune:

Domnu canea articolu cu cele intamplate la petroman-carpinis cand apare?? Sau lumea nu trebuie sa stie adevarul..??? Mai astept 2-3 zile si dupa aceea voi vorbi cu un avocat!